Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.05.11, 09:02   #1
OkyanusunKalbi
Müdavim

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 616
Mesajlar: 7,992
Ettiği Teşekkür: 27528
Aldığı Teşekkür: 40388
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Dünyadaki Terör Örgütleri

Dünyadaki Terör ÖrgütleriETA Bask Vatanı ve Özgürlüğü ya da ETA (Baskça:Euskadi Ta Askatasuna), İspanya ve Fransa sınırları içinde yaşayan Bask kökenli topluluğa ait bağımsız bir devlet kurma amacı güden Marksist-Leninist örgütün adıdır.

1959 yılında Franco diktatörlüğüne karşı kurulan örgüt, İspanya´nın kuzeydoğusundaki ve Fransa´nın güney batısındaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için 1968 yılından bu yana faaliyetlerde bulunan ETA zaman içinde kültürel hakların savunuculuğu düzleminden, silahlı eylem biçimine yönelmiştir.1979´da hükümet tarafından Bask Bölgesinde yaşayan yaklaşık iki milyon kişiye önemli ölçüde özerklik tanınmasına rağmen tam bağımsızlık için silahlı mücadeleye devam etmişlerdir.

Batasuna ismiyle bilinen ve şu an yasaklanmış durumda olan parti de örgütün siyasi kanadını oluşturmaktaydı. Bu parti Bask Bölgesi´nde oyların genelde %10 ile %20 sini toplamaktaydı.Ayrıca 1968’den bu yana düzenlediği kanlı eylemlerle 850 kişinin ölümüne neden olan ETA, İspanya’nın yanı sıra Avrupa Birliği ve ABD tarafından da terör örgütleri listesine alındı.ETA, 24 Mart 2006´da yapılan ateşkesi ihlal etmiş ve 30 Aralık 2006´da Madrid Havaalanı´nda bir bombalı saldırı gerçekleştirmişti.

AUM SHİNRİKYO Shoko Asahara tarafından 1987 yılında kurulmuştur. Başlıca hedefi ilk olarak Japonya’yı daha sonrasında ise dünyayı ele geçirmektir. Japon kanunlarınca 1989 yılında dini bir örgüt olarak tanınmıştır. Örgüt, 1990 parlamento seçimleri için kendi üyeleri arasından aday göstermiştir. Örgüt mensupları, dünyanın sonunun, ABD’nin Japonya ile girişeceği üçüncü dünya savaşı ile geleceğine inanmaktadır. Japon Hükümeti, 1995 yılında örgütün dini grup kimliğine son vermiştir.

20 Mart 1995 tarihinde örgüt üyeleri Tokyo’nun çeşitli metro istasyonlarına aynı anda kimyasal sinir gazı olan sarin gazı yaymış, 12 kişinin ölümüne, 6.000’den fazla kişinin yaralanmasına neden olmuştur. Grup, 1994’te Japonya’da meydana gelen diğer esrarengiz kimyasal kazalardan da sorumlu tutulmaktadır. Biyolojik maddeler kullanarak yaptığı terörist saldırılar başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Örgütün kurucusu Asahara Mayıs 1995’te Japon polisince tutuklanmış, Şubat 2004’te, 1995 saldırılarındaki rolü nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.

1999’da çıkarılan bir kanun, Japon Hükümetine ileride herhangi bir terörist saldırı düzenleme ihtimaline karşı örgütün polis gözetiminde tutulmasını sağlayacak yetkiyi vermiştir. Örgüt Ocak 2000’de, Fumihiro Joyu liderliğinde ismini Aleph olarak değiştirmiş ve kurucusunun şiddete dayalı öğretilerini reddettiğini deklare etmiştir.

EBU SAYYAF Grubu (ASG) Ebu Sayyaf Grubu Filipinler’de faaliyet gösteren, küçük, eylemlerinde şiddet yönü ağır basan, Müslüman ayrılıkçı bir terör örgütüdür. Örgüt liderlerinden bazılarının Sovyet savaşı sırasında Afganistan’da savaştıkları ve radikal İslami öğretilerin
savunucuları tarafından eğitildikleri iddia edilmektedir.

Örgüt, fidye için adam kaçırma, bombalama, suikast ve zorla haraç alma faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Bunun dışında 2000’de birkaç yabancı gazeteci, üç Malezyalı ve bir ABD vatandaşını zorla alıkoymuştur. 27 Mayıs 2001’de üç ABD vatandaşı ve 17 Filipinli’yi kaçırmıştır. İçinde bir Amerikan vatandaşının da bulunduğu rehinelerden bazıları öldürülmüştür. Filipinler yetkilileri örgütün, Zamboanga’da bulunan Filipinler askeri üssüne yapılan, 3 Filipinlinin ve bir ABDlinin ölümüne, 20 kişinin yaralanmasına sebep olan bombalamada da rolü olduğunu tahmin etmektedirler. Örgütün 200 ile 500 arasında üyesi bulunduğu bilinmektedir.

EL KAİDE El Kaide, 1988 yılında, Sovyet birlikleri ile savaşmak amacıyla, soğuk savaş döneminde SSCB´nin Afganistan´ı işgal edebileceği öngörüsü üzerine kurulmuştur.

SSCB - Afganistan işgali sırasında Afgan topraklarını korumuştur. Fakat Soğuk Savaş sonrasında yüksek gücüyle denetimsiz kalan El-Kaide Terörist faaliyetlere girişerek kendisine ana felsefe olarak İsrail´in yok olması ve Müslüman ülkelerde halifelik inancı altında büyük bir devlet kurma inancını benimsemiştir.

El-Kaide Dünya üzerinde birçok terörist eylemden dolaylı veya direkt sorumlu tutulan silahlı bir köktendinci silahlı örgütüdür. Liderliğini Usame Bin Ladin´in yürüttüğü düşünülen bu örgüt dünyanın birçok ülkelerine yayılmış çok sayıda hücrelerden oluşmaktadır. Bu örgütün sorumluluğunu üstlendiği 11 Eylül 2001 Saldırıları dünyanın en büyük terör saldırı eylemi olarak tarihe geçmiş ama eylemi bu örgütün tasarladığı ya da gerçekleştirdiği somut olarak ispat edilememiştir.

El Kaide ile ilişkili belli başı terör örgütleri şunlardır: - Taliban - Özbekistan İslami Hareketi - Ceyş-i Muhammed-Muhammed’in Ordusu - Laskar-ı Tayyiba-Kutsal Asker Örgütü - Haraket-Ül Ansar-Mücahidin - Hizb-Ül Mücahidin - Mısır Cemaat-i İslamiye (İslami Cemaat Grubu)

Mısır Al-Cihad (Cihat Tala El Fetih) - Silahlı İslami Grup (GIA) - Lübnan Hizbullahı - HAMAS-İslami Direniş Hareketi - Filistin İslami Cihat Hareketi-Örgütü (FİCH) - Beyyiat-El İmam (İmamlar Birliği) Örgütü - Ogadin İttihad-ı İslam Hareketi - Moro İslami Özgürlük Cephesi - Abu Sayyaf Grubu-Örgütü.

17 KASIM ÖRGÜTÜ Radikal solcu görüşü benimsemiş olan örgüt, Yunanistan´daki 1973 askeri cuntasını protesto eden bir grup öğrenci anısına 1975 tarihinde kurulmuştur. Yunan, ABD, Türkiye ve NATO karşıtı bir yapılanma olup temel amacı ABD üslerinin Yunanistan´dan, Türk askeri güçlerinin Kıbrıs’tan çıkarılmasını sağlamak, Yunanistan’ın NATO ve AB ile olan ilişkilerinin asgariye indirilmesini sağlamaktır.
ABD yetkilileri ile Yunan kamu yetkililerine suikastlarda bulunmuştur. 1980´lerde bombalı eylemlerde de bulunmaya başlamıştır. 1990´lı yıllarda AB tesisleri ile Yunanistan´da yatırım yapan yabancı şirketler de hedefleri arasına girmiştir. Ayrıca saldırı metotlarına roket saldırılarını da eklemiştir.
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.