Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.05.11, 09:12   #2
OkyanusunKalbi
Müdavim

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 616
Mesajlar: 7,992
Ettiği Teşekkür: 27528
Aldığı Teşekkür: 40387
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dünyadaki Terör Örgütleri


Temel finansman kaynağını banka soygunları oluşturmaktadır. Haziran 2002´de Atina´da Piraeus limanına düzenlediği başarısızlıkla sonuçlanan bombalama girişimi, örgütün o zaman dek olmadığı kadar yakın takibe alınarak birçok üyesinin tutuklanmasına neden olmuştur. Aralık 2003´te 15 örgüt üyesi yüzlerce suçtan sorumlu bulunmuş bunlardan beşi birkaç kez müebbet hapse mahkum edilmiştir. Dört örgüt üyesi de delil yetersizliğinden suçsuz bulunarak serbest bırakılmıştır. Tam olarak bilinmemekle birlikte üye sayısının az olduğu tahmin edilmektedir. 2002´de 19 örgüt üyesi polis tarafından tutuklanmıştır. Başlıca faaliyet alanı Yunanistan özellikle Atina´dır.

IRA (RIRA) (32 İlin Egemenlik Komitesi) 1998’de, başlıca amacı İngiliz kuvvetlerini Kuzey İrlanda’dan çıkararak üniter bir İrlanda kurmak olan siyasi baskı grubu “32 İlin Güvenlik Komitesi Hareketi”nin gizli silahlı kanadı olarak kurulmuştur. RIRA ayrıca Kuzey İrlanda barış sürecini bozmayı amaçlamaktadır. Başlıca faaliyetleri bombalama, suikast ve soygunlardan oluşmaktadır. Örgütün şu anki birçok üyesi eski geçici IRA mensubu olup IRA’nın ateşkes ilan etmesiyle bu örgütü terk ederek RIRA’ya katılmışlardır. Örgütün başlıca hedeflerini siviller, İngiliz ordusu, Kuzey İrlanda polisi ve Kuzey İrlanda’daki Protestan topluluklar oluşturmaktadır. Ekim 1999’dan bu yana örgüt 80’den fazla terörist saldırı gerçekleştirmiştir.

RIRA’nın en önemli saldırılarından biri, Ağustos 2002’de Londra Askeri Üssüne düzenlenen ve bir yapım işçisinin ölümüyle sonuçlanan saldırıdır. Örgütün 100 ile 200 arasında aktif militanı bulunmakla birlikte IRA’nın imzaladığı ateşkesten memnun olmayanlarla Cumhuriyetçilerden oluşan sempatizanları da bulunmaktadır. Yaklaşık 40 RIRA mensubu İrlanda hapishanelerinde bulunmaktadır.

Kuzey İrlanda, Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti’nde faaliyet göstermektedir.2005 yılında silahlı mücadeleyi bırakmış olduğunu açıklamıştır.

CEYŞ-İ MUHAMMED (Muhammed´in Ordusu) (Tehrik ul-Furqaah, Khuddam-ul-İslam) 2000 yılında Pakistan´da Mesut Azhar tarafından kurulmuş İslami radikal bir gruptur. Örgütün başlıca amacı Pakistan ile Keşmir´i birleştirmektir. Politik olarak “Fazlur Rahman İslam Alimleri Cemiyeti” isimli radikal siyasi parti ile ilişki içindedir. 2003 yılı itibariyle örgüt, Kuddam ül İslam ve Cemmat ül Furkan adlı iki gruba bölünmüştür. Pakistan, 2003 yılında Kuddam ül İslam´ı illegal kabul etmiştir. Örgütün lideri Mesut Azhar, Aralık 1999´da Hindistan hapishanesinden, Hindistan hava yollarına ait kaçırılan bir uçakta bulunan 155 Hindistanlı rehinenin salıverilmesi karşılığında serbest bırakılmıştır.
Ceyş-i Muhammed, 1 Ekim 2001 tarihinde Sriganar´daki Jammu ve Keşmir parlamento binalarına yapılan ve 31 kişinin ölümüne neden olan bombalı intihar saldırısını üstlenmiş ancak bir müddet sonra reddetmiştir. Hindistan Hükümeti, 13 Aralık 2001 tarihinde Hindistan Parlamentosuna yapılan ve dokuz kişinin ölümüne, 18 kişinin yaralanmasına neden olan saldırıdan dolayı Laşkar-ı Tayyiba örgütünün yanı sıra Ceyş-i Muhammed´i de sorumlu tutmuştur. Pakistanlı yetkililer, 2002´de İslamabad´daki Hıristiyan karşıtı terör saldırılarının da bu örgüt tarafından gerçekleştirildiğinden şüphelenmektedir.

Örgüt eylemlerinde hafif ve ağır makinalı silahlar, suikast tüfekleri, havan topları, patlayıcılar ve roket atarlar kullanmaktadır. Örgüt kadrosunun büyük kısmını İslami Cihat Hareketi (Harakat ul-Cihad-i-Islami)´ye mensup militanlar oluşturmakta ve bu örgütten maddi destek sağlanmaktadır. Afgan Araplarla ve Taliban´la yakın ilişki içindedir. Örgüte Usame Bin Laden tarafından finansal destek sağlandığı tahmin edilmektedir. Örgüt ayrıca bağış kampanyaları, magazin ve kitap satışlarından da gelir elde etmektedir. Pakistan Hükümetinin mal varlığına el koyması ihtimaline karşı banka hesaplarındaki paralarını çekerek ticaret, emlak ve mal ve hizmet üretimiyle ilgili legal işletmelere yatırmıştır.

CEMAA İSLAMIYA (JI) Cemaa İslamiya, El Kaide ile bağlantılı, Güney Asya kökenli bir terör örgütüdür. Örgüt, Brunei, Endonezya, Malezya, Singapur, Güney Filipinler ve Güney Tayland´ı kapsayan alanda bir İslam devleti kurmak amacıyla 1990´ların sonlarında üye edinme ve terörist eğitme çalışmalarına başlamıştır. JI, 5 Ağustos 2003´te Cakarta´daki J. W. Marriott Hotel´in bombalanması, 12 Ekim 2002´de Bali bombalamaları ile Ağustos 2000´de Filipinler Büyükelçisine yapılan saldırıyı gerçekleştirmiştir.

Singapurlu yetkililer Aralık 2001´de JI´nın ABD ve İsrail Büyükelçilikleri ile İngiliz ve Avustralya diplomatik binalarına yönelik saldırı hazırlıklarını ortaya çıkarmıştır. Araştırmalar, Aralık 2000´de Endonezya ve Filipinler´de toplam 37 kişinin (22´si Filipinler´de, 15´i Endonezya´da) ölümüne yol açan patlamaların JI terör örgütünce düzenlendiğini ortaya koymuştur. JI´nın lideri ve El Kaide´nin Güneydoğu Asya sorumlusu Endonezyalı Riduan bin Isomoddin (Hambali)´nin yakalanması JI´ya zarar vermiş olsa da, örgüt, bölgedeki Batı hedeflerine yönelik terörist saldırı düzenleme imkan ve kabiliyetine sahiptir. Araştırmalara göre örgüt, kendi finansmanını sağlamanın yanında Orta Doğu ve Güney Asya bağlantılarından, çeşitli sivil toplum kuruluşlarından ve diğer gruplardan (El Kaide) mali ve lojistik yardım almaktadır.

FİLİPİNLER KOMÜNİST PARTİSİ/Yeni Halk Ordusu Yeni Halk Ordusu, Filipinler Komünist Partisinin silahlı kanadı olup 1969´da Maoist bir grup olarak kurulmuştur. Başlıca amacı gerilla savaşı ile hükümeti yıkmaktır. Kurucusu Jose Maria Sison´dur. Örgütün siyasi kanadı olan Ulusal Demokratik Cephe´nin sorumlusu Luis Jalandonidir. Örgüt, başlarda kırsal temelli gerilla bir grup olsa da kentlerde de aktif şekilde terör saldırıları ve suikastlar düzenleme altyapısına sahiptir. Örgütün başlıca hedeflerini Filipin güvenlik güçleri, politikacılar, yargıçlar, hükümet yetkilileri ve diğer ayrılıkçı gruplar oluşturmaktadır.

Filipinler´deki herhangi bir ABD varlığına karşıdır. ABD hedeflerine saldırılarda bulunmuş ve birkaç ABD´li yetkilinin ölümüne neden olmuştur. 2001´de iki kongre üyesine düzenlenen suikastların sorumluluğunu üstlenmiştir. 10.000´den fazla üyesinin bulunduğu ve bu sayının her geçen gün arttığı bilinmektedir.

FAS İSLAMİ MÜCADELE GRUBU 1993 yılında kurulmuş olup başlıca amacı Kuran´ın Sünni inanca göre tanımlanmış prensiplerine sımsıkı bağlı, Şer´i kurallara dayalı bir hükümet kurarak halifeliğin yeniden inşasını sağlamaktır. Örgütün, Avrupa´daki destekçilerinden ve El Kaide´den finansal yardım aldığı bilinmektedir.

HARAKAT UL-MÜCAHİDİN (HUM) (Kutsal Savaşçılar Hareketi) HUM, Pakistan´da kurulmuş, özellikle Keşmir´de faaliyet gösteren İslami militan bir gruptur. “Fazlur Rahman İslam Alimleri” isimli siyasi parti ile politik olarak müttefiktir. Grubun uzun zaman liderliğini yapmış olan Fazlur Rahman Halil, Şubat 2000 tarihinde örgütün emirliğinden istifa ederek görevi Faruk Keşmiri´ye devretmiştir. Usame Bin Laden (UBL) ile bağlantılı olan ve UBL´nin Şubat 1998´de ABD ve Batı hedeflerine saldırı çağrısında bulunan fetvasına imza atan Halil, örgütün genel sekreterliği görevini üstlenmiştir. HUM, 2001´de Koalisyon hava saldırıları tarafından saldırıya uğrayana dek doğu Afganistan´da terörist eğitim kamplarında faaliyet göstermiştir. Örgüt, 2003´te Cemaat el Ensar adını kullanmaya başlamıştır.

Hint askeri birlikleri ile Keşmir´deki sivil hedeflere yönelik çeşitli saldırılarda bulunmuştur. Temmuz 1995´te beş Batılı turisti kaçıran Keşmirli militan grup el-Faran ile bağlantılıdır (kaçırılanlardan birinin Ağustos 1995´te, diğer dördünün aynı yıl Aralık ayında öldürüldüğü bildirilmiştir). HUM, 24 Aralık 1999´da bir Hindistan havayollarına ait bir uçağı kaçırmıştır. Bu operasyon sonrası HUM´ın önceki liderlerinden 1994´te hapsedilmiş Mesud Azhar ile Şubat 2002´de ABD´li gazeteci Daniel Pearl´in ölümünden sorumlu olan Ahmet Ömer Şeyh serbest bırakılmıştır. Muzaffarabad, Rawalpindi ve Pakistan´ın diğer kasabalarında yerleşmiş bulunmasına rağmen örgüt üyeleri genellikle Keşmir´de faaliyet göstermektedir. Örgüt mensupları Afganistan ve Pakistan´da eğitilmektedirler.

KOLOMBİYA DEVRİMCİ SİLAHLI KUVVETLERİ 1950´li yıllarda liberal ve muhafazakar milisler arasındaki savaş ve karışıklık ortamında ortaya çıkan FARC, 1964 yılında Kolombiya´nın kırsal kesiminde, Komünistlerin kontrolü altında bölgeler oluşturulmasını savunan Kolombiya Komünist Partisi tarafından kurulmuştur.

Örgüt, Latin Amerika´nın en eski, en geniş imkan ve kabiliyetlere sahip ve en iyi ekipmanla donatılmış Marksist orijinli örgütüdür. Askeri çizgide örgütlenmiş olup Bogota gibi önemli kırsa.Kaynak
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.