Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.05.11, 17:59   #33
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 2209
Ettiği Teşekkür: 85359
Aldığı Teşekkür: 82599
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Deniz Gezmiş | (1947 - 1972)

İdam Kararını Veren Hakim Karatabutla Gömüldü

Ali Elverdi

1924 yılında Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde doğan Ali Elverdi, liseyi bitirdikten sonra Harp Akademisi’ne girdi. 21 mayıs1963’te Talat Aydemir önderliğinde yapılan darbe girişiminin başarıya ulaşamaması sonrasında radyoda bildiri okudu.

*-*-*
Zihni Çetiner Anlatıyor

"Yemek sonrası bir arkadaşı yanına yaklaşıp "bu gece hazır ol, saat 23.00'te ihtilal başlayacak, 'Harbiyeli aldanmaz' da parola" dedi. Söylenilen saatte başladı darbe girişimi. Önce radyoyu ele geçirmişlerdi. İhtilal bildirisi okunuyordu radyodan. Sevinç içindeydiler. Ancak bir anda sustu radyo. Sonra ses de bildirinin şekli de değişti. Konuşan 28. Tümen Kurmay Başkanı Ali Elverdi'ydi.. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtilali bastırdığını, duruma hâkim olduğunu söylüyordu.

*-*-*

Aydemir Başıma Silah Dayadı

Elverdi mahkeme sırasında Talat Aydemir'i göstererek "bana silah çekti ve ateş etti, ceketim delindi" iddiasında bulunmuştu.

Not: Talat aydemir: 1962 ve 1963 yillarinda Harp Okulu ögrencilerini arkasina alıp, darbe girişiminde bulunmuş, Zamanın Kara Harp Okulu Komutanı olan Albay. birinci girişimden sonra affedilmişse de, ikincisinden sonra Binbaşı Fethi Gürcan ile birlikte idam edildi. Yüzlerce Harbiyeli okuldan atıldı. Bugün 21 Mayıscılar olarak anılıyorlar.

*-*-*
Talat Aydemir’in Mahkeme Notlarından

"O gecenin bir numaralı kahramanı tanınan Kur. Yarbay. Ali Elverdi, mahkemeye amme şahidi olarak gelmiş, kendisini hakiki bir kahraman gibi göstermek için türlü yalanlar söylüyordu. Bu meyanda benim için de şunu söyledi: ‘ali elverdi radyoevinde mukabil anons yaparken üsteğmen erol dinçer kendisini tevkif edip, harb okuluna getirmişti. bütün işleri bozan ve bizim mağlup olmamızı sağlayan bu şahsa karşı o anda büyük infial vardı. talebeler çok heyecanlı bir vaziyette onu öldürmek istiyorlardı. ben mani oldum, hattâ talebelerin tomsonlarına karşı ben göğsümü dayadım. talebelerin heyecanını teskin ettim. Ali Elverdi' nin hayatını o gece kurtardım....

*-*-*

Talat Aydemir’in Mahkeme Notlarından

Odama aldım, ayaklarıma kapanmış, albayım sen bilirsin, ben durumun böyle olduğunu bilmiyordum, ne istersen emret, yapacağım, diye yalvarıyordu. İşte bu şahsiyetsiz insan, mahkemede ifade verirken bana iftira ederek’ kendisine odamda tabanca çektiğimi iddia ediyordu, benim hayatta kimseye tabanca çekmediğimi, hele o gece tabanca kullanmaya hiç ihtiyacım olmadığını görenler bilir, etrafımda ateş gibi harbiyelilerden, tomsonlu muhafızlarım vardı. Böyle bir vaka olmadı. Ben şahidin yalan söylediğini iddia ederken, o beni yalancı duruma sokmaya uğraşıyordu. işte o anda odada hâdiseleri en yakından gören Galip Gültekin'in, Hakkı Sümer'in, m. Pakoba'nın mikrofona gelip, şahidin yalan söylediğini ispat etmeleri gerekirdi, Pakoba söz istedi ama, hakim vermedi. ben galip Gültekin'den bu hususun aydınlatılmasını istiyordum. Ne gezer, yerlerinden kalkıp mikrofon başına gelmeye korkuyorlardı. işte vefakâr arkadaş numunesi, iyi gün dostları."

*-*-*

Deniz Gezmiş Ve Arkadaşlarına İdam Kararı Verdi

Harp Akademisi’ni bitirdikten sonra tuğgeneral rütbesine kadar yükselen Elverdi, 12 Mart 1970 darbesinde Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’na getirildi.Geçen hafta cumartesi günü yemek yerken boğularak ölen emekli Tuğgeneral Ali Elverdi, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararını veren Ankara 1 Numaralı Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi’nin başkanıydı. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamını “ibret-i müessese” olarak tanımladı. “Onlar asıldıktan sonra hadiseler durmuştur” diye savundu.

*-*-*

İdamları Ağaca Yaslanıp İzledi

Avukat Halit Çelenk, Ali Elverdi’nin üç gencin asılmasını Ali Elverdi’nin bir ağaca yaslanarak izlediğini yazar. Deniz Gezmiş’in Dar ağacında 25 dakika can çekiştiğini kılı kıpırdamadan izleyen Elverdi, 1977'de yazdığı 'Bu vatana kastedenler' adlı kitabında, idam cezasını şöyle savunmuştu: “Sehpaya çıktıkları zaman, kelime-i şahadet getirmek yerine, ‘Kahrolsun emperyalizm. Yaşasın bağımsız Türkiye. Yaşasın Kürt ve Türk halkları' diye bağırdılar. İşte bu beyni yıkanmış militanlar, ölüm sehpasında dahi komünizm propagandası yapıyor ve arkasından gelecek olanlara cesaret vermek istiyorlar. Onları astığımız için, Türk Ceza Kanunları'nı millet adına muhakeme ederek tatbik ettiğim için bana, 'katil Elverdi' diyorlar. Bana, Meclis kürsüsünden 'bizim faşistler böyledir' diye laf atıyorlar. Ben de onlara 'Bütün komünistler sizin gibidir' diyorum...”

*-*-*

Yemek Yerken Boğularak Öldü

İdamlardan iki yıl sonra Adalet Partisinden Bursa milletvekili seçildi. 1980 darbesiyle milletvekilliği bitti.1982 yılında MS hastalığına yakalandı. Yürüyemiyor, elleri tutmuyor, konuşamıyordu. Son zamanlarda yutkunma zorluğu çekiyordu. Ve bundan dolayı da yemek yerken boğularak yaşamını yitirdi. Uzun yıllar inzivada olduğu için öldüğü sanılıyordu. Ölümüyle tekrar gündeme geldi. Üç fidanın idam kararını vermesiyle hep hatırlanacak.

*-*-*

Askerler Uğurladı

Emekli Tuğgeneral Ali Elverdi için Kocatepe Camii'nde askeri tören düzenlendi. Törene 2 tümgeneral, 10'a yakın tuğgeneral, askeri erkan, ailesi ve yakınları katıldı. Törene Genelkurmay ve Kuvvet Komutanlıkları çelenk gönderdi. Top arabasına konulan Ali Elverdi'nin cenazesi törenin ardından kara tabutla Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verilmesi dikkat çekti.

*-*-*

Ali Elverdi

1924 yılında Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde doğan Elverdi, liseyi bitirdikten sonra Harp Akademisi'ne girdi. Harp Akademisi'ni bitirdikten sonra tuğgeneral rütbesine kadar Yükselen Elverdi, 12 Mart 1970 darbesinde Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı 1 nolu Askeri Mahkemesi Başkanlığı'nı yaptı. Darbenin ardından 4'üncü ve 5'inci dönemde Adalet Partisi milletvekili oldu. Elverdi, 1980 yılında "Bu Vatana Kastedenler" başlıklı bir kitap da yayımladı.
MS ve Alzheimer hastası olan Elverdi, nefes borusuna yemek kaçması sonucu 17 Nisan 2010 Çankaya’da boğularak ölmüştür.

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.