Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.05.11, 17:11   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128167
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Siyahi Karşıtı Irkçı Gizli Örgüt | Ku Klux Klan (KKK)

Siyahi Karşıtı Irkçı Gizli Örgüt Ku Klux Klan (KKK)
Ku Klux Klan (kısaca; KKK) güney Amerika Birleşik Devletleri içinde gizli bir ırkçı toplumdur.
24 Aralık 1865 tarihinde kurulmasından sonra kabilenin amacı siyahları bastırma ve tekrar köleleştirmeydi. Şiddetin ilk uygulandığı kişiler siyahlar, onların koruyucuları ve iç savaştan sonra güney Amerika'nın tekrar kurulmasında yarar sağlamaya çalışan Kuzey Amerikalılar dı (Yankee'ler).


Kabile kendisini Knights of the Ku Klux Klan (Ku-Klux-Klan'ın Şövalyeleri) olarak tanımlıyor. Gizli örgüt, üyeler arasında İnvisible Empire (Görünmez İmparatorluk) olarak bilinir. Örgütün ırkçı birçok grupla da ilişkileri vardır. Örneğin, World Church of the Creator, geçmişte internet üzerinden ırkçı oyunları yaygınlaştırırken fark edilmiştir. Son yıllarda da İngiltere'de, çok fazla etkisi olmayan ufak bir bağlantı şirketi oluşmuştur.

Ku Klux Klan üyelerinin ilk kıyafetleri

Etimoloji

Ku Klux Klan adı Yunanca bir kelime olan kyklos'dan (Çember) gelmektedir. İngilizce'de eşdeğer anlamda olan cirkcle gizli bir daireyi, takdis edilenlerden oluşan çemberi de belirtiyor olabilir. Kelime iki hece olarak ayrılmıştır. Tüm kurucu üyeleri İskoçyalı olduğundan, clan kelimesi eklenmiştir. Diğer harflerle uyum sağlaması için clan, K harfi ile yazılmıştır.

Başka bir teoriye göre de Ku Klux Klan ismi tabancanın horozunu gererken çıkan sesin yankılanmasından modelleştirilmiştir. Başka bir teori ise ismin Latince kelime Lux (Işık)'dan türetilmiş olduğunu söyler.


Örgüt üyeleri geçit töreninde - 1920Kuruluş Dönemi
Asıl Ku Klux Klan 24 Aralık 1965 yılında Pulaski, Tennessee'de kuruldu. Kurucuları ise Amerikan iç savaşı konfederasyonu mağlupları 6 subaydı: Calvin E. Jones, John B. Kennedy, Frank O. McCord, John C. Lester, Richard R. Reed und James R. Crowe.

Örgütün hiçbir politik amacı yoktu. Eski kölelere geceleri maskeli örgüt üyeleri tarafından ormanda gözdağı verildiği duyulduktan sonra, örgüt siyasi bir boyut kazanmıştır. Güneyliler, Kuzeylilerin siyah ve beyazların eşit hak ve eşit muamele görmesini tanımış olmalarını kabul etmediklerinden, kısa sürede örgüte Amerika'nın güneyinden birçok üye akın etmeye başlar.

Nathan Bedford Forrest1867 yılında Nashville'de Ulusal Kongre
Bir süre sonra örgüt kurucularının örgüt liderliği düşmüştür. Birçok yerel grupları ortak bir kuruluş altında toplamak ve tek bir liderlikle yönetmek için, 1867 yılında Nashvilee, Tenessee'de ulusal bir kongre düzenlenir.

Bu toplantıda kendilerine bir anayasa çıkartıp, eski Güneyli general Nathan Bedford Forrest'i birinci Büyük Cadı Sihirbazı (Grand Wizard) olarak seçerler. Fakat, küçük gruplar bağımsız olarak eylemlerine devam ettiklerinden, Forrest'in gücü sadece sembolik olarak kalır. Bu zaman içinde örgütün yaklaşık yarım milyon aktif üyesi ve sayısız destekçileri bulunmaktaydı.


Örgüt, yeniden yapılandırma zamanında siyahların edindikleri sivil hakların kullanılmasını engelliyordu. Bunu da, yıldırma, kundaklama, fiziksel şiddet, kaçırma ve cinayet yoluyla yapıyorlardı. Şiddet sadece siyahlara değil, scalawag diye isimlendirdikleri Cumhuriyetçi Parti üyeleri, Kuzey Devletler Ordusu ve yönetimi de örgütün kurbanları arasındaydı.
1871'de Dağılımı
Sözde Ku-Klux-Hareketinin yürürlüğe girmesinden sonra, güneydeki terör eylemlerini engellemek için bir dizi yasanın işe yaramaması ve Nathan Bedford Forrest'in başarısız yönetimi örgütü 1871 yılında dağılma noktasına getirir. Dağılım esnasında ''Büyük Cadı Sihirbazının'' lider olarak ne kadar başarısız olduğu daha iyi anlaşılır. Sadece Arkansas ve Tenessee'de onun emirlerine uyulmuş, Alabama, Georgia, Missisippi, Kuzey- ve Güney Carolina'da şiddet gittikçe artmıştır.Siyasi Önem ve Örgütün Sonu
Örgütün tam olarak ortadan kalkması kamuoyu baskısından dolayı değildi, sadece politik olarak istedikleri düzeye gelmişler ve kendilerini aşmışlardı. 1874 yılında Demokratlar tekrar Temsilciler Meclisinde çoğunluğu elde etmişler, iki sene sonra da tek başlarına otoriteyi güneyde sağlamışlardı.

Herşeye rağmen yeniden yapılanma süresinde Ku Klux Klan'ın politik gücü hala fazlasıyla abartılmaktadır.

Konu alıntı değil, konu çevirisi bana aittir

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.