Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.05.11, 17:18   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128167
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Siyahi Karşıtı Irkçı Gizli Örgüt | Ku Klux Klan (KKK)

20. Yüzyılda Örgüt - Yeniden Kuruluş 1915
8 Şubat 1915 tarihinde Los Angeles'de D.W. Griffiths'in epik filmi ''Bir Ulusun Doğuşu''nun galası vardı. Thomas Dixon'un ''The Clansmen'' (Siyahların İntikamı) isimli kitabından uyarlanmış olan, Amerikan İç Savaşı ve yapılanma süresindeki aşk hikayesi insanları çok etkilemişti. İlk senesinde film bir milyon izleyici tarafından izlenmiş ve 1932 yılına kadar yapımcısına 10 milyon Dolar kadar kar getirmişti.

Bir Ulusun Doğuşu filminden bir sahne - 1915Filmin halk üzerindeki etkisi çok fazlaydı, öyle ki siyahlara karşı nefret fazlalaşmış ve örgüt Güneyde tekrar desteklenmeye başlamıştı. ''kara hayvanların'' durdurulması gerektiğinde hemfikir olmuşlardı.


William Joseph Simmons
Ku Klux Klan'ın ikinci kuruluşunun öncüsüGezgin metodist William Joseph Simmons, filmin neden olduğu durumu ve Amerikan kamuoyunun iç savaşı, sebeplerini ve sonuçlarını bir hata olarak görme düşüncelerini, örgütün tekrar yapılanması için kullandı. 1915 - Şükran gününde Atlanta'nın doğusundaki ''Stone Mountain'' de 20. yüzyılın ilk açılış töreni konuşmasını yaptı. Efsanevi repertuarını, bugün bilinen KKK sembolü yanan haça kadar genişletti.

Yeni örgüt teşvik edici bir şekilde seviniyordu. Yeniden yapılanma döneminin vahşeti çoktan unutulmuş, Griffiths'in filminde gösterilen kahramanlığın yansımaları devam ediyordu. Örgüt için fantastik isimler bulup, üst örgüt liderlerini ''Grand Dragon'' (Büyük Ejderha), ''Grand Cyclops'' (Büyük tek gözlü Dev) ya da ''Imperial Wizard'' (Emperyal Sihirbazı) olarak adlandırıyorlardı.

Örgüt propagandasından sorumlu Eduard Young Clarke ile birlikte Simmons, örgütü
daha ticari bir şekle sokmuştur. Daha çok kar amaçlı denilebilir, çünkü örgüt artık ideolojik nedenlerle sadece siyahlara değil, yeni göçmenlere, siyasi angaje olmuş işçilere ve sendika yetkililerine, aydınlara, Yahudilere, Katoliklere ve 1920 - 1933 yılları arasındaki alkol yasağına karşı çıkanlara karşı şiddet uygulamaya başlamıştır. Örgüt, artık bölgesel ve unutulmaya yüz tutmuş paramiliter örgüt olmaktan çıkıp, artık sadece Güney eyaletleri ile kısıtlı kalmayan bir ulusal hareketlilik içine girmiştir.
1922 - 1939 Yılları Arası
Örgüt liderleri arasındaki tutarsızlık önce Simmons'un, daha sonra da Clarke'ın (Sonrasında ''Supreme Kingdom - Yüce Krallık) isimli kendi örgütünü kurdu) örgütten ayrılmasına yol açtı ve Dallas'lı diş doktoru Wesley Hiram Evans örgütün yeni lideri oldu.

1922 yılında örgütün yeni lideri olan diş doktoru
Wesley Hiram Evans
20 li yıllarda örgüt Amerika içinde iyice yaygınlaşmıştır. Evans'ın liderliğinde örgüt yüzlerce hakime, şerife ve Belediye Başkanlarına verdiği rüşvetlerle çok daha güçlüleşti. 10 Dolar üyelik ücreti ödeyerek, yeni üyeler örgüt gruplarına üye oluyorlardı. Protestan kiliseleri örgüt tarafından kullanılıyordu. Önceden papaz ile anlaşarak Pazar ayinlerine gelip para bırakıyorlar, bu para da papaz tarafından kutsanıyordu. Böylelikle insanlar örgütün artık şehire indiğini biliyorlardı.

Washington D.C - 1928
400.000 Örgüt üyesinin yürüyüşe katıldığı tahmin ediliyor
Ku Klux Klan'ın Amerikan bayrağını ve kutsal Hristiyan sembollerini, örneğin haçı kullanması ve Protestan nüfusunun çoğunun desteğini almasından dolayı, gün geçtikçe çoğalan üye sayılarına yenilerinin katılması hiç zor olmuyordu. Üye sayısı 1922 yılında 3 milyona kadar yükselmiş, 1924/25 yıllarında 4-5 milyona kadar çıkmıştı.
Hatta bazı aktif örgüt üyeleri Senato ya da Kongre de saygın politikacılardı. Evans'ın liderliğinde örgüt politik olarak çok daha faal olmuş, ama terör eylemleri de giderek artmıştı. Örgüt, mevcut olan yasalara meydan okuyarak, kendi gücüyle hareket etmeye başladı. Kadınlar da eşit hak adına örgüte girmiş ve Women of the Ku Klux Klan (Ku Klux Klan Kadınları) adı altında grup kurmuşlardı. Kadın üye sayısı 500.000 e kadar çıkmıştı.

15 Eylül 1923 de Oklahoma gizli örgütün terör eylemlerini ve cinayetlerini engellemek için tedbir uygulayıp sıkıyönetim ilan etmiş, fakat alınan tedbirler örgütün etkisini azaltamamıştı. Örgüt içinde çok fazla anlaşmazlık, bölünme ve ayrı bir örgüt oluşmaya başlamıştı. Örgütün itibarının düşüş sebeplerinden biri de, Evans'ın sıkça sivil mahkeme başvurmasıydı. 1925 yılında ''Büyük Ejder'' D.C. Stephanson'un karıştığı tecavüz skandalı bardağı taşıran son damla olmuştu. Okuma yazma bilmeyenlerin eğitimi için çalışma içinde olan bir öğretmene tecavüz etmiş ve öldürmüştü. Stephanson, kendisine gereken desteğin gösterilmemesi ve mahkum olma gibi bir durumda, örgütü tüm bildiklerini anlatmakla tehdit etti. Mahkum olduktan sonra ki açıklamaları sonucunda birçok politikacı istifa etmek zorunda kaldı ve Evans'ın gücü de bitmiş oldu. Sıradan üyeler de korkup geri çekilmeye başladı. Birkaç ay içinde üye sayısında aşırı bir düşüş oldu.


Tecavüz ve cinayetten mahkum edilen
''Büyük Ejder'' D.C. Stephanson
Üyelerin azalmasındaki etkenlerden bazıları da, örgütün işledikleri suçların medya ve basında geniş yer almasıydı. 1928 yılında üye sayısı sadece yüz binlerdeydi. Ekonomik kriz sonrasında ise bu rakam ani bir düşüş göstermiştir. Ekonomi krizinden sonra artan yoksulluğu ve memnuniyetsizliği örgüt kendi lehine kullanamamış, orta ve alt tabakadaki beyazlar örgüt karşıtı olan sendikalara yönelmişlerdi.
Sonunda Evans örgütü satmak zorunda kaldı. 1928 den itibaren artık gizli olmayan örgütte, 1960 lı yıllarda tekrar biraz hareketlilik baş göstermeye başlamıştı.


Ölen bir örgüt üyesinin cenaze merasimi - 1 Haziran 1931

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.