Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.05.11, 20:44   #3
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128167
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Siyahi Karşıtı Irkçı Gizli Örgüt | Ku Klux Klan (KKK)

İkinci Dünya Savaşı
Örgüt'ü satın alan, James H. Colescott ve Samuel Green Nasyonal Sosyalistler ile ittifak kurmaya çalıştı. Japonların Pearl Harbor'a saldırısı ve sonrasında Nazi Almanyasının savaş beyanı planlarını suya düşürdü. Devletin vergi talebinden sonra, 1944 yılında örgüt resmi olarak ikinci kez dağılmak zorunda kaldı.

James H. Colescott1960'lı yıllar
1950'li yıllardaki Sivil Haklar Hareketi bölünmüş olan örgütleri tekrar harekete geçirdi. Bunların arasında en önemli olanı Samuel Bowers tarafından yönetilen, Missisippi eyaletindeki ''White Knights of the Ku Klux Klan'' ( Ku Klux Klan'ın Beyaz Şövalyeleri)'di. Örgüt destekçileri güneyde siyahlara oy kullanmamaları için çok fazla baskı yapıyordu. Böylece 1960 yılında Missisippi'de nüfusları %42'yi bulan siyahların sadece %6'sı oy için kayıtlıydı, bunlardan da sadece %2'si oy kullanmaya gitmişlerdi.Canlanan örgüt grupları; Jacksonville, St. Augustine -Florida, Birmingham, Montgomery-Alabama ve Meridian-Mississippi gibi güney kentlerindeki siyahlara ve medeni hak savunucularına karşı yapılan şiddet saldırılarından sorumluydular. Tüm bu eylemlere rağmen yeni örgüt çok güçsüzdü ve yıl sonunda üye sayısı sıfıra düşmüştü.

Bunun yanı sıra FBI muhbirleri örgüte sızmaya başlamıştı. Bazı cinayetlere (Sivil Haklar Hareketi, COFO, liderlerinin öldürülmesi, ) bu şekilde açıklık getirilmişti. Elde edilen net deliller olmasına rağmen, Missisippi Eyaleti kovuşturmayı reddetti, ama COFO liderlerinin cinayetinde ABD Adalet Bakanlığı devreye girerek, katilleri cezalandırdı. Ancak Jüri üyelerinin mahkumlarla aynı zihniyette olmasından dolayı, çok az suçlu mahkum edilmiş, bazıları da beraat etmişti.

Örgütteki kadınlarYavaş yavaş oluşan değişimden dolayı, birçok örgüt üyesi Adalet Bakanlığı tarafından federal düzeyde mahkum edildi. Ku Klux Klan'ın çökmesinin asıl sebebi, çok fazla bastıran Sivil Haklar Hareketi idi. Böylelikle örgütün de popularitesi sönmeye başlamış, 60 ların sonunda üye sayısı 1200 olarak tahmin ediliyordu.


Henry Hezekiah Dee ve Charles Eddie Moor'un cinayetlerinin soruşturması 2006 yılında tekrar açıldı ve tamamlandı.


1964 yılında Öldürülen Charles Eddie Moor ve Henry Hezekiah DeeMoor ve Dee'nin katilleri
Seale ve Edwads


James Ford Seale tekrar yakalanıp, 2006 yılında mahkum edildi1970'li Yıllar
Irk ayrımının artık çok fazla baskın olmaması ve örgüt üyelerinin 2000 in altına düşmesi, örgütü günlük hayatta ve okullarda ırk ayrımı tartışmalarına düzenlemeye yöneltti.

Örgüt lideri David DukeYeni lider David Duke'un Ku Klux Klan'ın imajını değiştirme çabaları sonucu, örgüt tekrar hareketlenmeye başladı. Medya ile ilişkisinden dolayı, onlardan aldığı destekle üye sayısı 3500 e çıktı. Ama Dukes'in tavrı ve politikası onun sık sık kendi safındaki kişiler tarafından eleştirilmesine sebep oluyor ve bazı gruplar şiddet yoluyla kendi amaçlarını gütmek için ayrılıyordu.

1975 (ve 1991'de tekrar) yılında Duke Louisiana Senatosunda yer almak için adaylığını koydu, fakat başarılı olamadı. 1979 yılında örgütten ayrıldı. 1988 ve 1992 yıllarında ABD Başkanlığı için adaylığını koydu, seçilemedi.
1980'li Yıllar
Ku Klux Klan'a ağır bir darbe de, 1987 yılında varolan en büyük örgüt grubu, ''United Klans of America'' (Birleşik Amerika Gizli Örgütü)'ne Medeni Hak talebi için soruşturma açılması ve dağılması idi. United Klans of America, liderlerinin şiddete teşvik etmesi ve işlenen cinayetlerden dolayı 7 milyon Dolar para cezasına çarptırıldı. Ödeyemediler ve grup dağılmak zorunda kaldı.

1964 YılıAnti örgütçüler (Klanwatch), örgüt tarafından öldürülen Michael Donald'ın annesini bu hak talebinde bulunması için teşvik etmişlerdi. Katili de o süre içinde zaten yakalanmış ve mahkum edilmişti.

Bazı şiddet olaylarının devam etmesine rağmen, ölüm cezası alabilecekleri bilinci ile, örgüt üyeleri kendilerini geri çekiyorlardı.1990'lı Yıllar
Örgüt üyesi Henry Hays, Michael Donald'ı öldürdüğünden dolayı idam edildi. 1913 yılından bu yana siyahi birine karşı işlenen cinayette idam edilen ilk beyazdı. Bu infazdan sonra örgüt, kendi hayatlarından endişelendiklerinden dolayı, birçok üyesini daha kaybetti.
Yakın Geçmiş

21. yüzyıl başlarında üye sayısı 7000 olarak tahmin ediliyordu. 1995 yılından bu yana örgüt siyahların kiliselerine karşı savaşmaktadır. Son yıllarda 180 den fazla Afrika kökenli topluluğun kiliseleri yakıldı. Örgütün bu kundaklamalarda aktif olduğu sanılmaktadır.

Barack Obama'nın Başkan seçilmesinden sonra örgüte yeni katılımlar olmuş, daha modern ve burjuva görüntüsü sergilemeye başlamıştır.Doktrin
Ku Klux Klan kendini radikal Hristiyan örgütü olarak tanımlıyor. 1900 lü yıllardan 1940 lı yıllara kadar yüzlerce Fundamentalist Protestan (çoğunlukla orta Batıdan, ama bir süre sonra tekrar Güneyden), örgütü kendi inançlarının bir parçası olarak görüyorlardı. Milyonlarca kişi de, örgütün eylemlerini kınayıcı ve aşırı bulmalarına rağmen, üyeleri tam bir Hristiyan olarak kabul ediyor, beyaz Protestantların doğumlarından itibaren diğer gruplardan daha üstün oldukları fikrinde örgüte katılıyorlar. O zamanlar siyahlara, Yahudi ve Katoliklere yapılan baskıyı birçoğu ''Tanrının Planı'' olarak görüyordu.

Ku Klux Klan üyeleri kendilerini Anayasaya bağlı vatansever olarak tanımlıyor. Örgüte alınan üyelere ABD Anayasası üzerine yemin ettiriyorlar. Bazı Amerikan Neo Nazileri bu sebepten örgütü çok ılımlı bulup, kabul etmiyor.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.