Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.05.11, 12:07   #1
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,397
Ettiği Teşekkür: 85351
Aldığı Teşekkür: 82865
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Dünyanın Özgürlük Haritası-2011

Dünyanın Özgürlük Haritası - 2011


Merkezi ABD’de bulunan insan hakları ve özgürlükleri izleme örgütü Freedom House’ın (Özgürlükler Evi) hazırladığı Özgürlükler Haritası, örgütün ‘Dünyada Özgürlük-2011 Araştırması’ndan elde edilen sonuçları yansıtıyor. Araştırmada, 2010 yılında 194 ülke ve 14 tartışmalı bölgede, siyasi hakların ve kişisel özgürlüklerin düzeyi karşılaştırılıyor ve belirli bir metodolojiye göre değerlendiriliyor. Bu değerlendirmeye göre ülkeler üç kategoriye ayrılıyor:

-Özgür
-Kısmen Özgür
-Özgür Değil

Özgür Ülke: Her türlü siyasi görüşün özgürce tartışılabildiği bir ortama sahiptir; bağımsız medya ve kişisel özgürlüklere saygı en temel özelliğidir.

Kısmen Özgür Ülke: Siyasi haklar ve kişisel özgürlükler üzerinde birtakım kısıtlamalar söz konusudur. Bu ülkelerde yolsuzluk yaygındır; hukukun üstünlüğü ilkesi yara almıştır; etnik çatışmalar veya iç savaş sürmekte olabilir.

Özgür Olmayan Ülke:Temel siyasi hakların esamisi bile okunmaz. En temel özgürlüklerin yaygın ve sistematik olarak içi boşaltılmıştır.

Türkiye Kısmen Özgür Ülke kategorisinde. Aynı kategoride Nijer, Nijerya, Burkina Faso, Tanzanya, Kenya; Kolombiya, Zambiya, Madagaskar, Papua Yeni Gine, Filipinler, Malezya da yer alıyor.
Türkiye Düşüşte


a) 2003-2007 Döneminde Net Değişiklik

Freedom House’un ülkelerin özgürlük durumlarındaki net değişiklikleri gösteren haritaları, 2003-2007 arasındaki 4 yıllık periyotta, Türkiye’nin özgürlükler açısından 10 puanlık bir iyileşme ile dünyada özgürlükler açısından en hızlı düzelme yaşayan ülkeler arasında olduğunu gösteriyor. Bu 4 yıllık dönemde ayrıca Irak, Afganistan, Arjantin, Nijer, Kenya gibi ülkeler de 10 puanlık bir ilerleme kaydettiler.

b) 2007-2011 Döneminde Net Değişiklik

2007-2011 yılları arasındaki 4 yıllık periyotta Türkiye özgürlükler açısından 1-4 puanlık bir düşüş yaşadı. Türkiye ile birlikte Grönland, Kazakistan, Çad, Yemen, Fas gibi ülkeler de düşüşe geçti.

__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve sıçtığı bok olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.