Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.05.11, 21:40   #3
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 491
Ettiği Teşekkür: 44579
Aldığı Teşekkür: 75967
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Medeni Bilgiler ve Atatürk'ün El Yazıları

Lale ona nasip olanlar saymakla bitmez aslında. Yazını okuyunca daha bugün okuduğum kitaptan bir pasaj geldi aklıma. Burada paylaşmamın bir sakıncası olmaz umarım...

21 Mayıs 1932...

İngiliz Büyükelçisi George Clerk Cumhurbaşkanını ziyarete gider, elinde çok güzel ciltlenmiş iki kitapla. Bu kitapları hükümeti adına Türkiye Cumhurbaşkanı Gazi M. Kemal Paşa hazretlerine takdim edecekti. Kitaplar Çanakkale Savaşı ile ilgili İngiliz resmi tarihinin birinci ve ikinci ciltleriydi. Bir komisyonun yardımı ve bütün belgelerin incelenmesi sonucu General Aspinall-Oglander tarafından yazılmıştı. General Çanakkale kara savaşlarına katılmış bir subaydı. Savaşı yakından görmüş, Albay M. Kemal'in komuta ettiği Türk birlikleri önünde İngiliz yenilgisini yaşamıştı.

Kitap Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına şu hitabe ile sunulmuştu;

"Büyük bir komutan, asil bir düşman ve alicenap bir dost şerefine, Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyeti Reisi Gazi M. Kemal Hazretlerine, Haşmetli İngiliz Kral'ının hükümeti tarafından takdim kılınmıştır."

İngiliz Çanakkale Savaşı Resmi Tarihinde Gazi şöyle değerlendiriliyordu;

"Çanakkale'de geleceği elinde tutan komutan, üstün şahıs M. Kemal'di. Çanakkale muharebelerinde göstermiş olduğu çok yüksek sevk ve idare, fedakarlık ve feragat, her türlü övgünün üzerindedir ve bu konuda ne söylense azdır."

Daha sonra savaşın detayları ve M. Kemal'in savaş alanındaki hamlelelriyle kendilerini nasıl yendiğini anlatan yazı şu paragrafla bitiyor;

"Bu suretle Çanakkale savaşlarının kaderinde tek tayin edici rolü oynamış, Çanakkalenin kaderini tayin etmiştir. kısacası Gelibolu muhabereleri, bütünüyle M. Kemal'in üstün deha ve zekasının etkili olduğu bir tarihi anlatır."

Yenilmiş düşman bile Gazi'nin büyüklüğünü teslim ediyordu...

Kaynak: Cumhuriyet (Türk Mucizesi 2. kitap) Turgut Özakman...

Bozguna uğrattığı düşmanlar tarafından bile böylesine saygı gören, başarıları hakkıyla teslim edilen Ulu Önderimize içimizde uzanan dilleri gördükçe, o dillerin sahiplerinin hangi akla, mantığa ve zihniyete hizmet ettiğini anlamakta zorlanıyorum.

Bu kadar kör, bu kadar aptal, bu kadar geri kafalı olabilir mi insanlar diye sorduğum soruların cevabını ise "oluyor demek" diye veriyorum kendime...

Banemin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.