Tekil Mesaj gösterimi
Eski 29.05.11, 23:29   #2
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,397
Ettiği Teşekkür: 85352
Aldığı Teşekkür: 82863
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Edebi AkımlarNatüralizm
Determinizm anlayışını romana getiren bu akım 19. asrın ikinci yarısında Fransa’da ortaya çıkmıştır.
Determinizme göre tabiat olaylarında aynı sebepler aynı sonucu doğurur. Natüralistler, Determinizmi topluma ve insan uyguladılar. Toplum büyük bir laboratuar, insan deney konusu, sanatçı da bilgin sayıldı. İnsan kişiliğini anlatabilmek için soya çekim yasalarından ve toplum biliminden yararlandılar. Romanlarda kahramanların portreleri ince ayrıntılarına kadar verilir. Yazar eserde kişiliğini gizler. Gözlem ve tasvir önemlidir. Eserlerinde hayatı bütün yönüyle anlatırlar. Bedenden ayrı bir ruh yoktur. Dil her seviyedeki insanın anlayabileceği bir düzeyde tutulmuştur. Sanat toplum içindir anlayışı doğrultusunda eserler verilmiştir.

Temsilcileri: Emile Zola, Goncoutr Kardeşler, Guy De Maupassent, Alphonse Daudet
Türk edebiyatında ise; H. Rahmi Gürpınar, Nabizade Nazım, Beşir FuatParnasizm
Romantik şiir anlayışı ile Fransa da ortaya çıkmıştır. Doğal güzelliğe ve dış görünüşe büyük önem verir. Sanat sanat içindir ilkesini savunmuştur. Nesneleri dış görünüşünü aktarmışlardır. Kelimeler seçilerek kullanılır. Kelimelerin sıralayışı ve ahenk önemlidir. Kafiye ve Redife önem verilir. Romantizm’de bırakılan eski Yunan ve Latin kültürüne dönüşmüştür.

Temsilcileri: Th. Gauthier, Theodore Debanvaille, Francois Coppee
Türk edebiyatında ise; Tevfik Fikret, Cenap Sahabettin, Yahya KemalSembolizm
19.yy’ın son çeyreğinde ortaya çıkmıştır. Nesneleri olduğu gibi anlatmak mümkün değildir. Nesneler değişerek anlatılabilir. Anlatımda sözlerin sözlük anlamından bıkan sembolistler yaşatmaya çalışırlar. Şiirde anlam açıklığından kaçındılar. Şiir anlaşılmak için değil hissedilmek içindir. Şiirde alaca karanlık üzüntü ve ay ışığı, gün doğumu, gün batımı gibi belli belirsiz varlıklar görüntüleri yansıtırlar. Şiirde musiki her şeyden önce musiki ilkesini savundular. Sanat için sanat anlayışına bağlılardır. Dil herkesin anlayacağı seviyede değil oldukça ağırdır.

Temsilcileri: Baudelaire, P. Verlaine, A. Rimbaud
Türk edebiyatında ise; Ahmet Haşim, A. Hamdi Tanpınar, Cahit Sıtkı Tarancı, biraz da Cenap Sahabettin__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve sıçtığı bok olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.