Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.05.11, 16:30   #1
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 625
Ettiği Teşekkür: 37276
Aldığı Teşekkür: 38692
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Ekle Destekle | +1 Sosyal Adım Girişimi

"+1 Sosyal Adım Girişimi"nin ilk projesi olan "Ekle Destekle", kullanıcılardan hiçbir bağış ve maddi katkı istemeden sivil toplum kuruluşlarına destek sağlıyor. Ekle Destekle, kullanıcıların internet tarayıcılarına indirerek ekleyecekleri bir satırı kullanarak gelir yaratmayı ve elde edilecek gelirin çoğunu, kullanıcının tercih ettiği gönüllü kuruluşa aktarmayı hedefliyor.

Dr. Yılmaz Argüden ve Ali Kobanbay'ın kurucuları olduğu "+1 Sosyal Adım Girişimi"nin ilk projesi olan "Ekle Destekle" herkese toplumsal fayda yaratabilme fırsatı sunan bir sosyal girişim olarak, teknolojik gelişimden faydalanarak, kullanıcılarının tercihleri doğrultusundaki sosyal değişimi gerçekleştirmeyi hedefliyor. Yenilikçi bir sosyal girişim modeli olan "Ekle Destekle", internet kullanıcılarının herhangi bir maddi bedel üstlenmeden tercih ettikleri bir sivil toplum kuruluşu için kaynak yaratılmasına destek olmasını sağlıyor. Projenin katkı sağlayacağı ilk sivil toplum kuruluşları olarak TEGV, TEMA ve İKSV belirlendi.

"Ekle Destekle"nin tanıtım toplantısı, projenin ilk üyeleri olan sivil toplum örgütlerinin de katılımı ile 11 Mart tarihinde Salon/İKSV'de gerçekleştirildi. Toplantıya "+1 Sosyal Adım Girişimi"nin kurucuları Dr. Yılmaz Argüden ve Ali Kobanbay ile Vakfımızın Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Solakoğlu, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Yönetim Kurulu Üyesi Yeşne Karaca İren ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı katıldı.

Katılım çok kolay!

Ekle Destekle, kullanıcıların internet tarayıcılarına www.ekledestekle.com'dan indirerek ekleyecekleri bir satırı (eklenti) kullanarak gelir yaratmayı ve elde edilecek gelirin çoğunu, kullanıcının tercih ettiği gönüllü kuruluşa aktarmayı hedefliyor. Kullanıcılar, internet ekranlarına eklenen bir satır üzerinde istedikleri kategorilerde güncel haberleri izleyebilecek ve farklı avantajlardan da faydalanabilecek. Gelir, tamamen bu satırla kullanıcılara mesajlarını iletmek isteyen şirketlerden yaratılacak. Bu bakımdan proje, kullanıcılara hiçbir maddi bedel üstlenmeden istedikleri kurumlara destek olma fırsatı sunuyor. Projenin uygulamasında kullanıcılar, bilgisayarlarının bir satırında görecekleri reklam veya fırsatlarla eğitim, çevre, kültür gibi konulardaki sosyal gelişimi desteklemiş oluyorlar.

Desteklenmeye Hazır Projeler

TEGV

Bir Çocuk Değişir Türkiye Değişir

TEGV, Türkiye’nin dört bir yanında toplam 87 noktada, her yıl 150,000’den fazla çocuğa eğitim desteği veriyor. Ekle Destekle, aktaracağı gelirler ile ilköğretim çağındaki imkanları kısıtlı binlerce çocuğumuzun bir yıl boyunca yurdun dört bir yanındaki TEGV Eğitim Parkları, Öğrenim Birimleri ve Ateşböceklerinden faydalanmasını sağlayacaktır.

TEMA

Minik eller toprağa..

Okul Öncesi Eğitimi Alan Minikler, Çevreyi Koruma ve Erozyonla Mücadele Konularında Bilinçlendirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) işbirliğinde başlatılan "Minik TEMA ve Minik Eller Toprağa Projesi" kapsamında, okul öncesi eğitimi alan minikler, çevreyi koruma ve erozyonla mücadele konularında bilinçlendirilecek.

Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesinde projenin tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuşan MEB Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Funda Kocabıyık, okul öncesi eğitimin önemine değinerek, bu dönemin çocuğun gelişiminde kritik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Çocuğun doğduğu günden temel eğitime kadar geçen dönemi kapsayan okul öncesi eğitimle çocukların gelişiminin en üst düzeye çıkarıldığını belirten Kocabıyık,

"Okul öncesi eğitim hem çocuklarımız hem de ülkemiz için hayati önem taşımaktadır" dedi.

Doğal varlıkların, insan sağlığının, yeşil alanların, ormanların korunması ve geliştirilmesini sağlamak için büyüklerin çocuklara örnek davranışlar sergilemesi gerektiğinin altını çizen Kocabıyık, bu çerçevede bakanlığın TEMA ile işbirliği yaparak bu projeyi başlattığını belirtti.

Projenin Ankara, Mersin, Tokat ve Samsun'da pilot olarak uygulanacağını kaydeden Kocabıyık, "Proje, ilköğretim okulu bünyesinde bulunan ana sınıflarıyla bağımsız ana okullarındaki 60-72 ay arasındaki çocukları doğa ve çevre konusunda bilinçlendirmek, edindikleri bilgileri hayata geçirmek amacını taşımaktadır" dedi.

TEMA Vakfı Teşkilatlanma Bölüm Başkanı Temel Uraz da vakfın 18 yıldır çeşitli faaliyetler yürüttüğünü belirterek, ilköğretimde "Yavru TEMA", ortaöğretimde "Genç TEMA" projesinin devam ettiğini anımsattı. Yaklaşık 1000 okulda Yavru TEMA teşkilatının kurulduğunu belirten Uraz, okul öncesinde de

"Minik TEMA" çalışmasının başlatılmasını kararlaştırdıklarını ve MEB ile iletişime geçtiklerini anlattı.

Şu anda 160 okulda Minik TEMA çalışmasının olduğunu aktaran Uraz, proje kapsamında öğretmenlere, velilere ve öğrencilere önemli görevler düşeceğini söyledi.

TEMA Vakfı Ankara Temsilcisi Mukadder Ekremoğlu da minik öğrencilerin, toprak, erozyonla mücadele ve doğal varlıkları koruma hakkında bilinçlendirilmelerinin önemine değindi.

İKSV

İKSV Arşivleri Halka Açılıyor

Kültür ve sanat çalışmalarının en seçkin örneklerini sunmak ve sanat yoluyla uluslararası bir platform oluşturarak Türkiye'nin kültürel ve sanatsal değerlerini tanıtmak amacıyla 1973’te kurulan IKSV, Ekle Destekle’nin aktaracağı gelirler ile Türkiye’nin en büyük kültür-sanat birikimlerinden olan İstanbul Film Festivali, İstanbul Tiyatro Festivali, İstanbul Müzik Festivali, İstanbul Caz Festivali, İstanbul Bienali ve İstanbul Tasarım Bienali arşivlerini halka açmayı hedeflemektedir.

Eklentiler
için tıklayınız...

Mozilla Firefox . . . . . . . . . .. İnternet Explorer