Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.06.11, 23:02   #1
Mathematician
Kroniköğrencideğilartık:D

Mathematician - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 298
Mesajlar: 3,186
Ettiği Teşekkür: 12965
Aldığı Teşekkür: 17557
Rep Derecesi : Mathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevherMathematician işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Atatürk Farkı
İsmet İnönü Rusya'da1932'de İnönü Rusya' yı ziyaret etmişti. Bu ziyaret dönüşü Bulgaristan'da, Bulgar hükümetinin komitacılar ile yaptığı danışıklı döğüş bir engellemesi ile karşılaşıp, Türk Büyükelçiliğinde mahsur kalmıştı. Atatürk aşağıda okuyacağınız kararı verirken, bir anlık öfke sonucu vermiyor. Geçen bir saniye içinde Bulgarların gücünü, dünya konjonktürünü ve hareketin sonuçlarını hesaplayıp karara varıyor.

“Başbakan İsmet İnönü davet edildiği Rusya'dan Bulgaristan yolu ile dönüyordu. Yine o sıralarda Bulgaristan’la aramız iyi değildi. Bulgar komitacıları Sofya'da Türk sefaretini sarmıştı. Bulgar hükümetinin elçiliğimizce dikkati çekildi. Bulgar hükümeti taraf olarak umursamadı. Bunun üzerine durum Ankara'ya bildirildi, ilgililer toplanıp aralarında müzakere etti. Bir çare araştırdı. Tatminkâr bir tedbir bulunamadı. Atatürk’e danışmaya karar verdiler.

Atatürk sordu:

-Ne düşünüyorsunuz?
-Bulgaristan’ı iktisaden tazyik edeceğiz. Şiddetle muhtaç olduğu bazı maddeleri satmamakla tehdit edeceğiz....

Atatürk güldü ve

- Telefonu bana verin, dedi.


Donanmaya emir verdi. Ertesi sabah Yavuz Zırhlısı İzmit'ten Varna’ya gitti. Yüz bir pare top attı. Evlerin camları kırıldı. Herkes yataktan heyecanla fırladı. Hükümet telaşlandı. Gemi komutanı Türkiye Başbakanı İsmet Paşa’yı almaya geldiğini söyledi. Bulgar hükümeti İsmet Paşa’yı Sofya’dan Varna’ya zırhlı trenle ihtimam ve muhafaza altında getirdi. Bando ile merasim yaparak Yavuz’a uğurladı.”Kaynak:

“Tarihi gerçekler ışığında belgelerle Mustafa Kemal Atatürk Derleyen: Ali Koç, Yusuf Koç
Kamu Birlik Hareketi Eğitim Yayınları; sh: 229” ...
“Her yönü ile Atatürk Avni Altıner, 1986 Bakış Kütüphanesi cilt II sh: 412”

__________________
Mathematician isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mathematician'in Mesajına Teşekkür Etti.