Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.06.11, 23:28   #3
Basakca
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,122
Ettiği Teşekkür: 83391
Aldığı Teşekkür: 78417
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Türkiye'nin Gölleri | Göllerimiz

İznik Gölü


Bursa’nın İznik ve Orhangazi ilçeleri arasında. Tektonik hareketler sonucu oluşan bir tatlı su gölü. Gölün ana beslenme kaynakları kuzeyindeki Samanlı Dağları ve güneyindeki Katırlı Dağları’nda gelen dereler. Gölü besleyen akarsuların en büyükleri Karadere ve Sölüz Deresi. Yüzölçümü 298 kilometrekare, uzunluğu 32 kilometre. Gölün en geniş yeri 11 kilometre, en derin noktası 65 metre civarında.

İznik Gölü’nde en çok sazana rastlanıyor; ilikbalığı, tatlı su levreği ve gümüş diğer balık türleri. Gölden elde edilen kerevit de ihraç edilerek yöreye önemli bir gelir kaynağı sağlıyor. İznik Gölü, önemli kuş alanı statüsünde. Küçük balaban, alaca balıkçıl, çeltikçi, erguvan balıkçıl, angıt, Macar ördeği, yılan kartalı gibi kuşlara ev sahipliği yapıyor.

İznik gölü - Bursa
Fotoğraf: Özcan Yüksek

Karabatak, karabaş martı, bahri, yeşilbaş ve elmabaş patka en sık rastlanan türler. Göl aynı zamanda çeltikçi, küçük ak balıkçıl, küçük balaban ve gece balıkçılı için önemli bir üreme alanı. Kış aylarında kuşların pek tercih etmediği göl, ancak İç Anadolu’daki sulak alanların donduğu zamanlarda önem kazanıyor.

İlkbahar aylarında yüksek bir vnoktadan bakıldığında mavi göl ve çevresindeki meyve bahçeleri muhteşem bir renk cümbüşü sunuyor. Gölün mavisinin İznik çinilerine ilham kaynağı olduğu da rivayet ediliyor. İznik Gölü civarında Roma ve Bizans döneminden kalma birçok tarihi yapı bulunuyor.

Manyas (K) Gölü

Manyas, diğer adıyla Kuş Gölü, Balıkesir sınırlarında bulunuyor. Manyas ve etrafındaki birkaç gölün oluşumuna ilişkin farklı görüşler var. Göller dağlarla çevrili bir çöküntü alanı içinde. Bu alanda akan menderesli akarsuların getirdiği alüvyonların kendi yataklarını tıkamasıyla meydana gelmeleri akla en yatkın görüş. Manyas Gölü’nün uzunluğu 20, genişliği 14 kilometre. En derin noktası 4 metre, ortalama derinliği 1-2 metre civarında. Kapladığı alan ise yaklaşık 16 bin 800 hektar.


Gölün de içinde bulunduğu alan 1959’da Kuş Cenneti Milli Parkı ilan edildi. Burası dünyada “kuş cenneti” olarak biliniyor. Milli park, kuş zenginliği ve başarılı koruma uygulaması nedeniyle 1975’te Avrupa Konseyi’nden A Sınıfı Avrupa Diploması aldı. Sulak alanda kaşıkçıdan balıkçıla, saz bülbülünden pelikana, kuğudan kaza kadar kuluçka yapan, kışlayan ve göç sırasında uğrayan 200’den fazla kuş türü gözleniyor. Marttemmuz ve eylül - ekim ayları arası, kuş gözlemi için en uygun zaman. Göl, göç döneminde ak pelikan, küçük kuğu ve dikkuyruk için dinlenme alanı. Çeltikçi, kaşıkçı, gece balıkçılı, küçük karabatak ve mahmuzlu kızkuşu gölde üreyen kuş türlerinden bazıları. Yılan, turna, yayın ve sazan en çok görülen balık türleri. Göl ve yakın çevresi 1981’den beri 1. derece doğal sit alanı statüsüne sahip.
Manyas (Kuş) Gölü – Balıkesir
Fotoğraf: Cüneyt Oğuztüzün

Tatlı su gölü olan Manyas, Kocaçay ve Sığırcı dereleri ile besleniyor. Sığırcı’nın oluşturduğu deltada bitki örtüsü ve hayvan popülasyonu çok zengin. Kocaçay’ın son yıllarda gölü besleyememesi ve Karacabey Ovası’na su verilmesi yüzünden yaz aylarında göl seviyesi düşüyor. Civardaki sanayi kuruluşlarının arıtma tesislerini çalıştırmaması yüzünden Kuş Cenneti de ne yazık ki tehdit altında.
  • Konaklama
Gölün hemen yakınındaki Sığırcıatik köyünde mütevazı pansiyonlar mevcut.

Gölcük Gölü


İzmir’in Ödemiş ilçesi sınırlarındaki Gölcük, önemli bir doğa turizmi merkezi olan Bozdağlar’ın yüksek rakımlı bir düzlüğünde yer alıyor. İzmir’e 130, Ödemiş’e ise 18 kilometre uzaklıkta. Denizden 1100 metre yüksekteki Gölcük, yörede yaşayanlar için önemli bir dinlenme alanı. Yazın en sıcak günlerinde bile serin olan göl çevresi, özellikle hafta sonları doğaseverleri kendine çekiyor. Bu özelliği nedeniyle göl kenarındaki futbol sahaları da çok rağbet görüyor; futbol kulüpleri sezon hazırlıkları için Gölcük civarındaki otelleri tercih ediyor.

Tektonik kökenli gölün derinliği ortalama 5 metre. Göl yakınında konaklamak için oldukça fazla alternatif var. Kışın çok sert geçtiği yıllarda gölün buz tuttuğu da görülüyor. Kıyıda 1934’te yapılan bina bugün otel olarak hizmet veriyor. Göl civarında sonbahar aylarında yapılan yürüyüşlerde doğa tüm cömertliğiyle parkurlara ceviz ve kestaneler bırakıyor. Son yıllardaki göl kurumalarından Gölcük de nasibini alıyor. Kurak mevsimlerde suyu iyice çekiliyor ama sonbahardan itibaren başlayan yağışlar ve ilkbaharda eriyen karlar nedeniyle kısa sürede eski seviyesine ulaşabiliyor.

Gölcük Gölü – İzmir
Fotoğraf: Cüneyt Oğuztüzün

Gölcük’te bol miktara sazan ve yayınbalığı bulunuyor. Göl çevresi ilkbahar aylarından itibaren başta kardelen ve çiğdem olmak üzere birçok çiçeğe ev sahipliği yapıyor.
  • Konaklama
Gölcük kıyısında piknik alanları ve balık lokantaları bulunuyor. Göl kıyısında faal olarak sadece bir otel hizmet veriyor.

Bafa Gölü


Büyük Menderes Deltası’nın güneydoğusunda yer alan Bafa, Ege Bölgesi’nin en büyük gölü. En önemli beslenme kaynağı da Büyük Menderes Nehri. Antik dönemde Ege Denizi’nin körfezi olan göl, nehrin alüvyonlarının önünü kapatmasıyla denizden kopup göle dönüştü. Uzunluğu 16 kilometre, genişliği 6 kilometre. En derin yer yaklaşık 21 metre. Kapladığı alan ise 60 kilometrekare.

Çamiçi olarak da bilinen Bafa Gölü’ndeki adaların bir kısmında kilise ve manastır kalıntıları bulunuyor. Bu adalar aynı zamanda sukuşlarının üreme alanı. Gölde 170 civarında kuş türü yaşıyor. Bu türlerden tepeli pelikanın nesli küresel ölçekte tehlike altında. Gece balıkçılı, boz ördek ve ak kuyruklu kartal gibi kuşlar da burada ürüyor. Bir zamanlar çok fazla görülen sazan balığının nesli ise göl suyu tuzlanmaya başlayınca tükendi. Kefal, yılanbalığı ve levrek göldeki önemli balık türleri. Gölün doğu kıyılarında Herakleia antik kentinin kalıntıları bulunuyor. Beşparmak Dağları’nın eteklerinde bulunan tarihi kent, Kapıkırı köyü ile adeta iç içe geçmiş durumda.

Bafa Gölü – Aydın – Muğla
Fotoğraf: Cüneyt Oğuztüzün

Son yıllarda Büyük Menderes Nehri’nin gölle bağlantısı koparıldı. Söke Ovası ve birkaç ovaya su verildi. Bu nedenle Bafa’ya su girişi azaldı, göl her yıl biraz daha içeriye çekiliyor. Çevresindeki zeytinyağı fabrikalarının atıkları oksijen azlığına neden olduğu için de gölde toplu balık ölümleri görülüyor.
  • Konaklama
Bafa Gölü kıyılarında kamping yapma imkânı var. Göl kıyısındaki restoranların çoğu kampçılara kolaylık gösteriyor. Yemek ve su ihtiyacı buralardan temin edilebilir.
Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.