Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.06.11, 23:50   #5
Basakca
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,072
Ettiği Teşekkür: 75920
Aldığı Teşekkür: 73199
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Türkiye'nin Gölleri | Göllerimiz

Kovada Gölü

Isparta’nın Eğirdir ilçesinde bulunan Kovada Gölü, küçük olmasına rağmen yöre ekosistemi için oldukça önemli. Karstik bir göl olan Kovada’nın en büyük beslenme kaynağı, kendisine bir kanalla bağlı olan Eğirdir Gölü; bu kanal aracılığıyla Eğirdir’in suları Kovada Gölü’ne aktarılıyor.

Aslında Kovada, bir zamanlar tıpkı Hoyran Gölü gibi Eğirdir ile birleşikti. Onun güneye uzanan bir parçası olan Kovada, arada bağlantıyı sağlayan dar vadinin alüvyonlar tarafından işgal edilmesi sonucu ayrıldı ama su girişi az da olsa devam etti. Yaklaşık 900 metrelik bir rakımda bulunan Kovada Gölü’nün yüzölçümü yaklaşık 40 kilometrekare, en derin noktası 6 metre civarında. Etrafı zengin bir bitki örtüsüne sahip Kovada Gölü, 1970 yılında milli park ilan edildi; 1992 yılında ise 1. derece doğal sit alanı oldu. Gölde sazan, kadife, tatlı su levreği gibi balıklarla tatlı su ıstakozu yaşıyor. Gölün çevresinde yabandomuzu, sansar, porsuk, tilki, ağaç sincabı gibi yaban hayvanları bulunuyor.


Kovada Gölü – Isparta
Fotoğraf: Hüseyin Ürkmez

Kızılçam, karaçam, meşe, kocayemiş, yabani zeytin, melengiç, boyacı sumağı, muşmula, alıç, böğürtlen yörenin bitki örtüsündeki türler arasında. Kovada Gölü’nde boz ördek, angıt, fiyu, gri balıkçıl, tepeli patka ve Anadolu sıvacısının da içinde bulunduğu 100 civarında kuş türü kaydedildi. Göl civarında kamp kurulacak alanlar bulunuyor.
  • Konaklama
Kovada Gölü Milli Parkı’nda çadır ve karavanla konaklama mümkün. Otelde kalmak isteyenler Eğirdir ilçesindeki tesislerden yararlanabilir

Karataş Gölü
Tefenni Ovası’nda küçük bir göl olan Karataş, 1190 hektarlık bir alan kaplıyor. Burdur’un Karamanlı ilçesi sınırlarında bulunan Karataş Gölü, 1995 yılında yaban hayatı koruma alanı ilan edildi. Uluslararası sulak alanlar listesinde yer alıyor; çok sayıda kuş türü gölde konaklıyor. Gölde şimdiye kadar 40 civarında kuş türü tespit edildi. Karataş Gölü’nde en yaygın bulunan balık sazan. Gölü besleyen en önemli kaynaklar Bademli Dere ve Bozçay. Etrafı sazlıklarla kaplı gölden su alınarak civardaki tarlalarda kullanılıyor.
Göçmen kuşlar için önemli bir dinlenme alanı olan Karataş Gölü, son yıllardaki yanlış uygulamalar nedeniyle tehdit altında. Karataş Gölü civarındaki tarlalardan kaynaklanan kimyasal kirlenme ciddi bir risk. Karataş Gölü’nün en büyük problemi ise doğal bir gölden yapay bir gölete dönüştürme çalışmaları. Geçtiğimiz yıllarda yapılan birkaç sedde, gölün doğal yapısını bozuyor.

Karataş Gölü – Burdur
Fotoğraf: Cüneyt Oğuztüzün

Kuraklığın yanı sıra gölü besleyen ana kaynak Bozçay’ın sularının Karamanlı Barajı’na aktarılması oldu. Kaçak avlanma da göldeki da Karataş Gölü’nün sularını azaltıyor. Bu hatalı uygulama gölün su seviyesinin yarı yarıya düşmesine neden ekosistemi tehdit ediyor.
  • Konaklama
Burdur-Karamanlı yolu üzerindeki yakınında turistik tesis yok. Burdur merkezindeki oteller tercih edilebilir ya da Salda Gölü kıyısında kamp kurulabilir.


Karagöl


Ankara’nın Çubuk ilçesinde, Kışlacık köyünün birkaç kilometre kuzeybatısında Karagöl. Yörenin en önemli sulak alanı. İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıktaki göle artan rakım nedeniyle yavaş yavaş yükselen virajlı bir yolla ulaşılıyor. Kavak Dağı ile Yıldırım Dağı eteklerindeki gölün alanı çok büyük değil ama etrafında 50 civarında çiçek türü yetişiyor. Gölün dağ kavağı ve çam ağaçlarıyla kaplı dik yamaçları hem gölün görsel değerini artırıyor, hem de yaz aylarında çevreyi serinletiyor. Zirvelerde yaz aylarında bile karın eksik olmaması nedeniyle orman içindeki kaynak suları oldukça soğuk. Sazan gölde en sık görülen balık türü. Karagöl’ün dibi balçık olduğu için yüzmek kesinlikle yasak. Göl çevresi, yaz aylarında hafta sonları bölge sakinlerinin yoğun olarak yararlandığı bir mesire alanına da sahip. Birkaç gün konaklamak isteyenler için uygun kamp yerleri bulunuyor. Bu da doğaseverlerin Karagöl’ü kış aylarında da ziyaret ederek muhteşem kar manzarasından yararlanmasını sağlıyor.


Karagöl – Ankara
Fotoğraf: Turgut Tarhan

Gölden dönerken Çubuk ilçesinin sembolü haline gelen ve adına festivaller düzenlenen ev yapımı turşudan da alınabilir.
  • Konaklama
Ankara’nın Çubuk ilçesine 30 kilometre mesafede yer alan Karagöl’e Ankara’dan günübirlik ziyaret yapılabilir. Göl çevresinde piknik alanları mevcut. Çubuk ilçesinde her yıl eylül ayında “Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali” kutlamaları Karagöl’de yapılıyor. Çubuk ilçesindeki küçük pansiyonlarda da kalınabilir. Karagöl’de çeşitli kamu kuruluşlarına ait misafirhaneler de var. Karagöl’ün etrafındaki doğal güzellikleri keşfetmek için Kışlacık Yaylası, Ayı Kayası ve Aydost Dağı’na doğa yürüyüşleri yapılabilir. Göle kadar ulaşan asfalt yol kışın kapanmıyor.

Mogan ve Eymir Gölleri

Bu iki gölün birlikte ele alınmasının nedeni, yakınlıklarının yanı sıra oluşum biçimlerinin de aynı olması. Her iki göl de Ankara’nın Gölbaşı ilçesi sınırlarında bulunuyor. Bu göller bir zamanlar Mogan, Eymir ve İncesu derelerinin aktığı vadinin alüvyonla dolması sonucu oluştu. Yani her ikisi de tipik bir alüvyon gölü. Mogan Gölü’nün uzunluğu 4 kilometre, en geniş yeri 1250 metre, yüzölçümü ise 2.5 kilometrekare. Sığ bir göl olan Mogan’ın derinliği, suyun en bol olduğu ilkbahar aylarında bile 5 metreyi geçmiyor; ortalama derinlik ise 2.8 metre. Eymir Gölü yaklaşık 13 kilometre gibi uzun bir kıyı şeridine sahip. Yüzölçümü 1.25 kilometrekare, en derin yeri 6 metre, ortalama derinlik ise yaklaşık 3 metre.

Mogan Gölü’nün ana beslenme kaynakları Sukesen, Başpınar, Gölova, Yavrucak, Çolakpınar, Tatlım, Kaldırım ve Gölcük dereleri. Mogan Gölü’nde günümüze değin 226 kuş türü kaydedildi. Göl, özellikle dikkuyrukların ve pasbaş patkaların dünya üzerindeki en önemli üreme alanlarından biri. Eymir Gölü’nde ise en çok görülen kuş türleri yeşilbaş ördek, elmabaş patka ve bahri.

Mogan ve Eymir Gölleri – Ankara
Fotoğraf: Cüneyt Oğuztüzün

Eymir Gölü’nü besleyen ana kaynak Mogan Gölü. Rakımı 5 metre daha yüksek olan Mogan’dan boşalan sular, Eymir’e gidiyor. Bu iki gölün Türkiye’deki diğer birçok göl gibi kuruması veya kirlenmesi, yöreyi kuşlar için konaklama ve üreme alanı olmaktan çıkarabilir.
  • Konaklama
Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde oteller mevcut.

kesfetmekicinbak.com
Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.