Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.06.11, 21:39   #8
Basakca
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,381
Ettiği Teşekkür: 83922
Aldığı Teşekkür: 79541
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Türkiye'nin Gölleri | Göllerimiz

AGöl


Türkiye’nin en önemli volkanik göllerinden biri. Jeolojik literatürde bu tür göllere “maar” deniyor. Bir veya birden fazla patlamayla meydana gelen, sadece tüfl erden oluşan krater biçimindeki volkanlar bu adı alıyor. Acı Göl dışında Nevşehir Gölü, Meke Gölü ve Süphan Dağı’nın eteklerindeki Aygır Gölü de maarlara birer örnek. Acı Göl, Karapınar ilçe merkezinin 10 kilometre doğusunda, Ereğli yolu üzerinde bulunuyor. Gölün yüzölçümü yaklaşık 1.2 kilometrekare. Derinliğinin 300 metreye yaklaştığı söylense de bununla ilgili sağlıklı bir çalışma bugüne kadar yapılmış değil. Gölün suyu sülfatlı tuzlar içeriyor; “acı” ismi de buradan geliyor.


Acı Göl – Konya
Fotoğraf: Cüneyt Oğuztüzün

Gölden gaz ve sıcak su çıkışının devam etmesi, volkanik aktivitenin bitmediğini gösteriyor. Karapınar’da obruklarla maarlar birbirine karıştırılmamalı. Maarlar volkanik kökenli ve patlamayla oluşuyor; obrukla ise tortul kökenli ve çökmeyle meydana geliyor.
  • Konaklama
En yakın konaklama merkezi Ereğli.
Meke Gölü


Gerek oluşumu, gerek görünümü açısından dünyanın en ilgi çekici göllerinden biri olan Meke de volkanik kökenli bir “maar”. Konya’nın Karapınar ilçesinin 8 kilometre güneydoğusunda yer alıyor. Ereğli yönünde ilerlerken Meke Gölü tabelasından girdikten iki kilometre sonra kıyılarına varılıyor.


Deniz seviyesinden 981 metre yüksekteki göl iki kraterden oluşuyor. İlkinin oluşumu 5 milyon yıl öncesine kadar gidiyor. Bu dönemde meydana gelen patlama ile Meke maarı oluştu ve zamanla suyla doldu. Uzun süre bu şekilde kalan kraterde günümüzden yaklaşık 9 bin yıl önce bir patlama daha meydana geldi ve ana kraterin içinde bir volkan konisi yükseldi. Kraterin içindeki koni tüften oluştuğu için yağışları kolayca emerek şeklinin bozulmasını önledi.

Flamingo, angıt, sakarmeke, kızılbacak, uzunbacak ve delice doğan gibi 100’ün üzerinde kuş türünün konakladığı Meke Gölü bu özelliği nedeniyle 2005’te Ramsar alanı ilan edildi. Bir zamanlar derinliği 25 metreyi bulan gölün suları tuzlu. Ama günümüzde gölün suyu oldukça azaldı. Kuşlar, yaz aylarında bataklığa dönüşerek koku yayan Meke Gölü’nü terk etmeye başladı. Yüz bine varan turist sayısı da yıllar içinde giderek düştü. Bilinçsiz sulama politikaları yüzünden yeraltı sularının yok olması, Meke Gölü’nün kurumasının en önemli sebeplerinden biri. Bu politikalar devam ettikçe ne yazık ki yörede birçok göl daha kaybedilecek.

Meke Gölü – Konya
Fotoğraf: Cüneyt Oğuztüzün

Meke Gölü, tüm dünyaya mal olmuş bir jeolojik miras. Bu nedenle gölün gelecek nesillere kalması için bir an önce koruma çalışmalarına başlamak gerekiyor.
  • Konaklama
En yakın konaklama merkezi Ereğli.


Sultansazlığı

Dört tarafı dağlarla çevrili bir düzlük Sultansazlığı. Bu dağlardan gelen Yahyalı, Yeşilhisar, Dündarlı dereleri ile Develi Çayı, bu sulak alanı besleyen ana kaynaklar. Sazlık, 100 kilometrekarelik Develi Ovası’nın yaklaşık yüzde 25’ini kaplıyor.

Sultansazlığı kendi içinde Yay Gölü, Söbe Gölü ve Çöl Gölü gibi birkaç göle ve geniş bataklıklara ayrılıyor. En derin noktası sadece 2 metre civarında; ortalama su seviyesi ise mevsime göre 40-60 santimetre arasında değişiyor. Suyun fazla olduğu dönemlerde Sultansazlığı’ndan taşan sular Yay Gölü’ne boşalırdı. Sazlık, az su içermesine rağmen çok geniş bir alana yayılırdı. Sazlık ve bataklıklar ile bunları kuşatan meralar geniş besin kaynakları sunar, yüz binlerce su kuşunu konuk ederdi.

Dünyanın en önemli sulak alanlarından Sultansazlığı yanlış tarım ve su politikaları yüzünden kuruma noktasına geldi. Ama son dönemlerdeki yağışlar sayesinde eski bereketine geçici de olsa bir ölçüde kavuştu. Sultansazlığı geçmişte dikkuyruk, flamingo ve yaz ördeği için Türkiye’deki en önemli üreme alanıydı. Yaygın olarak gözlenen kuşlar arasında alaca balıkçıl, kaşıkçı, boz ördek, pasbaş patka, bataklık kırlangıcı, gülen sumru, küçük sumru, küçük balaban, yeşilbaş, sakarmeke, bağırtlak da var. Sultansazlığı özellikle göç mevsiminde büyük kuş topluluklarına ev sahipliği yapıyor. Eylül-ekim aylarında kuş nüfusu yüz binlerle ölçülüyor. Göl ve sazlıklarda bulunan balıklar, kurbağa ve semender larvaları kuşlar için önemli bir besin kaynağı. Yörede kirpi, yarasa, gelincik, alacasansar, sufaresi, tarlafaresi, orman sıçanı gibi canlılar da yaşıyor.
Sultansazlığı – Kayseri
Fotoğraf: Turgut Tarhan

Biyolojik çeşitliliğiyle dikkat çeken Sultansazlığı 1994’te A sınıfı sulak alanlar listesine alındı. Sazlıklar ayrıca yöre halkı için önemli bir gelir kaynağı
  • Konaklama
Sultansazlığı’nda kuş gözlemine gelen ziyaretçiler Ovaçiftlik köyündeki Sultan Pansiyon’da kalıyor.
Hazar Gölü

Hazar, Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli tektonik göllerinden biri. Uzunluğu 22, genişliği ise yaklaşık olarak 6 kilometre; alanı ise 85 kilometrekare. Hazar Gölü, Doğu Anadolu Fay Zonu’nun üzerinde bulunuyor, şekillenmesindeki ana etken de bu fay zonu. Gölün başlıca beslenme kaynakları Güneydoğu Toroslar’ın dik yamaçlarından gelen Kürk Suyu, Zıkkım Deresi, Sevsak Deresi, Behrimaz Deresi ile yeraltı suları. Gölün ilişki içinde olduğu en büyük kaynak ise Dicle Nehri; güneydoğu ucunun Dicle ile bağlantısı var.

Göle su girişinin olduğu yerlerdeki sazlıklar, sayıları az da olsa kuşların barınmasını sağlıyor; gölü besleyen iki önemli dereden Kürk ve Zıkkım’ın deltaları da kuş popülasyonu barındırıyor. Kuş türleri arasında batağan, Van Gölü martısı, boz ördek ve sakarmeke yer alıyor. Hazar Gölü’nde yaygın olarak gözlenen balık türleri ise aynalı sazan ve karabalık. Gölün en derin yeri yaklaşık 150 metre. Dalışlar Hazar Gölü’nün içinde eski bir yerleşimin bulunduğunu da ortaya koydu, sulama nedeniyle gölden aşırı su çekildiği dönemde bu kalıntılar ortaya çıkıyor.

Doğu Anadolu Fayı üzerinde meydana gelen büyük bir deprem sonucu, göl kenarındaki bir yerleşimin sualtında kalma olasılığı çok fazla.


Hazar Gölü – Elazığ
Fotoğraf: Sinan Çakmak

Kirlilik, Hazar Gölü için şu anda büyük bir problem olmasa da gelecekte göl ekosisteminde ciddi problemlerin yaşanma riski var. Aşırı ve kaçak balık avcılığı ise bir diğer sorun. Balık sayısı azaldığı için 2009 sonbaharında Hazar Gölü’ne 20 bin sazan yavrusu bırakıldı.
  • Konaklama
Hazar Gölü’nün güneyindeki Sivrice ilçesinde oteller bulunuyor.

kesfetmekicinbak.com
Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.