Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.07.11, 22:22   #6
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 2209
Ettiği Teşekkür: 85359
Aldığı Teşekkür: 82599
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Drina Köprüsü (Kitap) - İvo Andriç

Okudum.
Tarihi bir roman olduğu kadar, yaşanmış olayları ile kendine bağlayan ve etkisi altına alan eser.

Öyle gerçekçi anlatım tarzı varki; sanki o an kendinizi olan olayların içindeymişsiniz gibi hissediyorsunuz. Bir insanın kazığa geçirilmesi, bir hiristiyan askerin sadece gözlerini uzaktan gördüğü müslüman kıza aşık olması ve askeri mahkemeye sevk edilmeyi onuruna yedirememesi ile hayatına son vermesi.....

Kitapta anlatılan ve üzerinde durulan asıl konu ise, ayrı dinlere mensup insanların dostça bir arada yaşamaları, düşüncelerine, anenelerine saygı duyulması ve her hangi bir olumsuz durumda din ayrımı gözetmeden bir araya toplanıp, çareler aranılması ve birbirlerine destek olmaları...

Aynı zamanda Drina köprüsü aracılığıyla Os­manlı Devletinin çöküş sürecindeki acizliği ve Birinci Dünya Sa­vaşı da anlatılmıştır.

Bir hafta önce bitirdim. Üzerine Zülfü Livaneli'nin bir kitabını da bitirdim ve Paulo Coelho'nun Elif isimli romanına başladım. Ama Drina Köprüsünde kronolojik sıra ile anlatılan olayların etkisi kare kare düşüncelerimi sarmalamış durumda.

Herkesin okumasını tavsiye ederim. Okumayı sevmeyen demiyeyim de vakti olmayanlara diyeceğim ama bu da olmaz. Okumak için ayrıca vakit ayrılmaz. Offf işte öyle bir şey..... Özet geçerim.

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.