Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.07.11, 23:20   #3
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,397
Ettiği Teşekkür: 85352
Aldığı Teşekkür: 82863
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Seyyah-ı Âlem | Evliya Çelebi (1611 - 1682)

Evliya Çelebi’nin Mezarı Nerededir?


Çelebi’nin seyahatlerini yaptığı dönemde tahtta bulunan ve
Avcı namıyla bilinen Sultan IV. Mehmed.
Padişahın Portesi – Türkiye İş Bankası


Evliya Çelebi çok sevdiği ve oturmaktan bıkmadığı Mısır’da 1682’de mi vefat etti? Mezarı orada mı? Bütün ömrünce bekârdı ama Mısır’da evlendiği söyleniyor, doğru mu? Yoksa bazılarının söylediği gibi İstanbul’a döndü ve 1684’te orada mı vefat etti? Meyitzade Kabristanı civarında aile kabristanında bulunduğu söyleniyor. Eğer öyleyse bu kabir nerede? 1950’lerin sonunda İstanbul’u modernleştireceğiz diye Kâtip Çelebi’nin Unkapanı’ndaki mezarını bile tarumar etmekten çekinmeyen zihniyet, Evliya’ya da mı musallat oldu? Bu kültür abidemizin yıldönümünde hangi kabri ziyaret edeceğiz?Evliya Çelebi’yi Müteferrika Keşfetmeliydi.Evliya Çelebi’nin dünyada eşi bulunmaz bir eser olarak nitelediği ve onarılmasını dilediği
Erzurum’daki Çifte Minare Medresesi
.

Edmund Ollier
Cassells Illustrated History Of The Russo – Turkish War (1890)

Türkiye ve çevresindeki ülkeler için eşsiz kıymetteki Seyahatname’nin sahibi Evliya Çelebi nasıl anılacak? Tarihçiler, dilciler, coğrafyacılar, edebiyatçılar, antropologlar, arkeologlar en fantastik öğretmenlerini yeniden keşfetmeye ve dünyayla buluşturmaya hazırlanıyor.
M. Sabri Koz


Evliya Çelebi’nin Mısır’da ziyaret ettiği
Ahmed İbni Tolun Camii.


UNESCO her yıl çeşitli ülkelerden 100’den fazla insanı anma listesine alarak ilan eder. 2011’de de doğumunun 400. yılı münasebetiyle Evliya Çelebi yer aldı bu listede. Ayrıca Avrupa Konseyi de benzer bir karar aldı. Sevindirici ve umut verici kararlar. Bir ö17. yüzyıl insanı olan Evliya Çelebi, büyüklüğü çok geç fark edilmiş bir gezgin ve yazar.


Nil Nehri’nde felukalar. Evliya Çelebi, 1672’de hac seyahatinden sonra Mısır’a gitti. Afrika’nın iç bölgelerine, Sudan ve Habeşistan’a kadar ulaşan Evliya Çelebi, yolculuğunda Nil Nehri hakında da notlar tuttu.

Osmanlı tarihinin uçmak için yaptıkları girişimleriyle tanınan iki ilginç şahsiyeti; Hezarfen Ahmed Çelebi ve Lagari Hasan Efendi ile ilgli bilgiler Evliya Çelebi’nin Seyahatname’siyle günümüze ulaştı.


Resimli Tarih MecmuasıEvliya Çelebi Seyahatname’sinde “hoş havalı gönül alan” diye tarif edilen Tebriz şehri


Matrakçı Nasuh
Beyan-ı Menazil-i Sefer’i Irakeyn
Seyahatname’nin yazma nüshasından bir sayfa.
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Arşivi


__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve sıçtığı bok olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.