Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.07.11, 18:25   #2
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,397
Ettiği Teşekkür: 85351
Aldığı Teşekkür: 82865
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Siyahi Firavunlar
Eski Mısır' İÖ 8. ve 7. yüzyıllarda yöneten en büyük Nübye krallarından biri -ve sonuncusu- Taharka adlı firavundu. Nil kıyıları boyunca eski tapınakları yeniden ihtişama kavuştururken, bir yandan da ülkeyi kuzeyden istila eden Assurlular'ı püskürtmeye çalıştı.


Fotoğraf : Kenneth Garret


Nübyeli firavunlar ve eşleri, Taharka'dan başlayarak, kendi yurtlarında Mısır tarzı piramitlere gömüldü. Bu anıt mezarlar günümüz Sudan'ında yer alıyor -o dönemde ise önde gelen siyaset ve ticaret merkezi Napata'nın yakınlarındaydı.
Çizim: Gregory Manchess


Nübye Kralı Piye komutasındaki askerler, İÖ 730'da Nil Nehri boyundaki kentleri teker teker ele geçirdikten sonra, alevli okları ile surlarla çevrili başkent Memfis'e saldırıyor. Piye, Mısır'ın meşru varisi olduğunu öne sürerek, kendisine II. Ramses (heykeller) gibi güçlü firavunları örnek aldı. Kuzeydeki yönetimi yenilgiye uğratarak Mısır'ı yetmiş beş yıl boyunca Nübye hâkimiyeti altında birleştirdi.

Fotoğraf : Kenneth Garret
Mısır Müzesi, Kahire
Yaklaşık 50 santimetre yüksekliğindeki ahşap maket, sıra halinde yürüyen Nübyeli okçuları betimliyor. Yaklaşık İÖ 2000'e denk gelen bu dönemde Mısır kargaşa içindeydi ve birçok yerel kabile şefi, ordusunda dövüşmek üzere hem Nübyeli ve hem de yabancı askerler tutmuştu.Fotoğraf :
Kenneth Garret

Güzel Sanatlar Müzesi, Boston (ABD)


El Kurru'da bulunan, olasılıkla Mısırlılar tarafından Kral Piye'ye hediye edilmiş kuvars tılsımı bir tanrıça taçlandırmış.
Nübye krallarının boyları üç metreye varan heykelleri Kerma'da (Sudan) bulundu. Mısır kralı II. Psamtek'in İÖ 593 dolaylarında düzenlediği akınlarda tahrip edilen bu heykellerin parçaları yeniden bir araya getirildi.
Yeni Krallık döneminin firavunlarından I. Tutmosis'in Nübye'yi ele geçirmeye yönelik başarılı harekâtından sonra Nil'in Üçüncü Çağlayanı'nda kayalara kazınmasını emrettiği yazıtlar, bu hükümdarın adını ve unvanlarını belirterek zaferini kutluyor. Mısır'ın Nübye üzerinde egemenlik kurmasını simgeleyen mesaj, nehrin yukarılarına doğru yolculuk yapan herkesin oradaki zorlu dönemeci geçmek için yavaşladığı sırada açık seçik görmesi için yazdırılmıştı.

Fotoğraf : Kenneth Garret
Nübye Müzesi, Assuan, Mısır


Artık başı olmayan bu kil kadın figürinin temelinde, yaklaşık İÖ 1700 Nübye'sinin yerli çoban kültürü yatıyor.


__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve sıçtığı bok olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.