Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.07.11, 18:55   #3
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,398
Ettiği Teşekkür: 85352
Aldığı Teşekkür: 82860
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Siyahi Firavunlar


Lahtinin üzerinde saçı yapılırken betimlenen Kraliçe Kawit, 11. Hanedan firavunu II. Mentuhotep ile diplomatik evlilikler yapmak üzere Nübye'den gönderildiği sanılan soylu kadınlardan biriydi.Geriye sadece ana hatları kalmış olan Büyük Amon Tapınağı, belki de Nübye başkenti Napata'nın kalıntılarını örten bir hurma korusuna doğru uzanıyor. Mısırlılar büyük olasılıkla I. Tutmosis'in İÖ 1502'deki askeri fethi sırasında buraya küçük bir tapınak yaptırmıştı; ama İÖ 8. yüzyılda, şimdi çöl kumlarının örttüğü görkemli yapıyı inşa ettirenler Nübyelilerdi.
Taharka'nın, Cebel Barkal'da yaptırdığı, Amon'un eşi tanrıça Mut'a adanan tapınak, kuzey Mısır'dan Nübye'ye uzanan imparatorluğunda gerçekleştirdiği imar kampanyasının bir parçasıydı.

Cebel Barkal'da, bir erken dönem sarayı olarak bilinen yapıdaki kraliyet kabul salonunda kazı çalışmalarının başladığı ilk günde, kazı alanı direktörü Pawel Wolf üstüne Nübyelilerin Tanrı Amon sembolü olan koçbaşlarının oturtulduğu sütunları örten kumları temizliyor. Bu yapının boyutları hâlâ bilinmiyor, ama uzmanlar Mısır firavunu II. Ramses'in binayı ilk biçimiyle yaptırdığı ve daha sonra Nübye krallarının binayı dört kez yeniden inşa ettirdiğini düşünüyor.Nübye, Eski Mısır'ın başlıca altın kaynağıydı. Teb'de, Kral Tutankhamon'un Nübye'deki Huy adlı genel valisinin mezarında yer alan bu betimlemede Nübye kraliyet ailesi, hürmetlerinin bir ifadesi olarak hükümdarlarına geçit töreniyle altın halkalar sunarken gösteriliyor.
Nübye, Mısır üzerindeki hâkimiyetini yitirmesinden yüzyıllar sonra dahi, komşusundan aldığı geleneği sürdürerek kraliyet mezarlarını -Meroe'deki restore edilmiş bu örnekler gibi- piramitlerle donatmayı sürdürdü.

Nübyeli hizmetkârın ahşap figürini, 6. Hanedan krallarından II. Pepi'nin Meir'deki mezarına kralla birlikte gömülmüş. Akademisyenler çağdaş ırk anlayışının o dönemde geçerli olmadığı görüşünde.

Kral Tutankhamon'un büyükannesi, güçlü Kraliçe Tiye'nin ataları Nübyeli miydi? Zamanın kararttığı bu ahşap büst bu iddiaların esin kaynağı oldu.

Mısır'ın Nübyeli kralı karşısında İÖ 674'te kazandığı zaferin anısına granit üzerine heybetli bir figürü yapılan Assur kralı Asarhaddon, yazıtta "Taharka'yla kanlı çatışmalarda hiç aralıksız gün boyu dövüştüm;... bütün tanrıların laneti üzerinde olsun" diye aktarır. Yanına alıp Assur'a götürdüğü insanları ve malları sıralar. Boynuna ip geçirilmiş halde fatihin önünde diz çöken figür büyük olasılıkla bu kişilerden biri olan tahtın varisi Nübyeli Uşankuru'yu tasvir ediyor.

__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve sıçtığı bok olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.