Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.07.11, 17:29   #3
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 494
Ettiği Teşekkür: 42722
Aldığı Teşekkür: 74640
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Saat beni beş geçince....

Öncelikle sabah beni zıplatan kazuletle, dişçi asistanımı lütfen karıştırmayalım. Gece ve gündüz kadar fark vardı aralarında.

Lale demire astığın kağıttaki nota bayıldım. İyi öğretmenler güzel dersler verirmiş. İyi öğretmensin Allah için.

Bir yabancının suratına bakarak anlamadığı dilimizle hakaret eden yanımdakiler çok çekmiştir benden. İçinden geçeni yüzüne anlayacağı şekilde ifade edemiyorsan, buna cesaretin yoksa etmeyeceksin o zaman.

Katıldığım bir Almanca kursunda Alman öğretmen Rus ve Türklerden oluşan bizlere bir konu anlatıyordu. İşin içine tarihte girmişti ve öğretmen bir ara işi Mary Antoinette' ye kadar getirdi ve "siz zaten tanımazsınız" deyip gürültülü bir kahkaha attı. O gülünce onla beraber sınıfın yarısıda gülmeye başladı. Ama çoğu sadece şirin görünmek veya anlamış gibi yapmak adına gülüyordu. bunun farkında olan öğretmen! daha bir keyiflenmişti.

Ayağa kalktım ve bütün sınıfa " öğretmen ne dedi ve siz neye güldüğünüzü biliyor musunuz?" diye sordum. Önce öğretmen sustu sonra bütün sınıf. Tek tek anlayacakları şekilde anlattım. İnanmayacaksınız ama Ruslar bile anladı o zaman ne olduğunu. Sonra öğretmene dönüp "senin işin buradakilere Almanca öğretmek. Onları aşağılamak değil. Almanca bilmek senin için bir üstünlük göstergesi gibi olabilir ama bu senin öküzlüğünden kaynaklanmakta. Bak ben de Türkçe biliyorum, o arkadaş Rusça biliyor, onun yanındaki Arapça. Yani hepimiz en az senin kadar bir dil biliyoruz. Sen kendini nasıl görüyorsun bilemem ama buradan bakınca ben koca bir aptal görüyorum." dedim (kırık bir Almanca ile söylediğim ama anladığından emin olduğum bu cümle mealen yazılmıştır ). Öğretmen özür dileyecek oldu ama ben dışarı çıktım ve kursun müdürüne gittim. Yanımda benle gelen 4-5 kişiyle kursun müdürüyle konuştuk ve onu bizim derslerimizden almasını sağladık. Zaten 1 hafta geçmeden de kendisi ayrılmış o dil kursundan.

Dediğin gibi köpeklerle bile konuşurken çok kibar ve tam doğru şekilde kullandıkları dili nedense bir yabancıya karşı aynı titizlikle kullanmazlar. Zekası sınırlı olan bu tipler senle tarzanca konuşurken aynı anda yanında kendi dilini konuşan biriyle ise kurallara uygun konuşabilir. Tarzanca ve Almanca arasında ışık hızında geçişler yaparken kendisini çok zeki sanan birer aptala dönüşürler...

Almanca'dan açıldı konu. Ama onun yerine istediğiniz dili koyun siz yine de ve denk gelirseniz birilerine dilinize sahip çıkın. Kendi diline sen ne kadar saygı gösterirsen, karşındaki yabancıda en az o kadar gösterir.

Demek Panço hem Almanca hem de Türkçe biliyor.

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.