Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.09.11, 10:13   #1
AFiLi
Kahraman Tazeoğlu

AFiLi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2010
Yaş: 28
Konular: 641
Mesajlar: 2,700
Ettiği Teşekkür: 5133
Aldığı Teşekkür: 13315
Rep Derecesi : AFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura about
Ruh Halim: Eglenceli
Thumbs up Saray Koleksiyonları Müzesi

Saray Koleksiyonları Müzesi

Dolmabahçe Sarayı Saray Koleksiyonları Müzesi, Son Dönem Osmanlı Saraylarında Kullanılan Tarihi Objeleri Bir Araya Topladı.
Müzede Dolmabahçe, Beylerbeyi ve Yıldız sarayları ile Aynalıkavak, Küçüksu, Ihlamur ve Maslak kasırlarına ait eşyaların yanında Yıldız Porselen ve Hereke Halı ve Dokuma Fabrikaları ürünleri yer alıyor. Koleksiyonları oluşturan eserler 19. yüzyılın başlarından 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar uzanan bir zaman aralığını kapsıyor.
Sultanın Oyuncakları

Son Halife Abdülmecid Efendi’nin çok değer verdiği kızı Dürrüşehvâr Sultan’ın on yaşına kadar kullandığı eğitim ve oyun gereçleri, saray çocuklarının eğitimi ve gündelik yaşamıyla ilgili fikirler veriyor. Osmanlı devlet sarayında, ciddi bir terbiye alıp, protokol kuralları öğrenseler de çocuğun her yerde çocuk olduğunu anımsatan bu oyuncakların bir kısmı zamanında Avrupa’dan getirilmiş.

Saray Mobilyaları

Hemen her yerde olduğu gibi saray hayatının da ayrılmaz parçasıdır mobilyalar. Saray koleksiyonları arasında yer alan mobilyaların günümüze gelen örnekleri de Osmanlı saraylarındaki yaşam tarzı ve tercihlerin bir göstergesi niteliğinde. Tarzları ve üretimlerinde farklılık gösteren mobilyalar, arşiv belgeleri ve fotoğraflar sayesinde orijinal yerlerinde sergilenebilmekte. Müzede yer verilmiş olan az sayıda mobilya ve ahşap eser saray depolarından seçilen örnekler.
Hat Sanatı ve Yazı TakımlarıOsmanlı padişahlarının bazıları ve saray erkânının da önemli bir kısmı geleneksel yazı sanatına düşkünlerdi. Hat sanatı ile ilgili yazı takımları grubundan hokka, makta, kalemtıraş, makas, kâğıt ağırlığı, kâğıtlık ve cilbendler müzede teşhir ediliyor. Bununla birlikte Osmanlı resmi ve sosyal hayatında önemli rol oynayan mühürler, çeşitli Osmanlı devlet armaları, çini levhalar, zemzem suyu konulan sürahiler, buhurdan ve gülabdanlar da serginin ilgi çeken objeleri arasında.PorselenOsmanlı İmparatorluğu’nun son dönemine tanıklık etmiş saray, köşk ve kasırlarda dönemin yaşam tarzını, sanat anlayışını günümüze taşıyan zengin koleksiyonlardan biri de kuşkusuz porselen koleksiyonu. Osmanlı saraylarının 19. ve 20. yüzyıl başlarında yoğun kültürel, ekonomik ve siyasi ilişkiler kurduğu Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinden satın alma ve hediye yoluyla saraylara intikal eden porselen süs eşyaları saray koleksiyonlarının büyük bir bölümünü oluşturur. Yine Osmanlı döneminde kurulan ve faaliyetlerini günümüzde de sürdürmekte olan Yıldız Porselen Fabrikası ürünlerinin de seçkin örneklerini izlemek mümkün.

İşlemeli EserleriStil ve sofra puşideleri, seccadeler, şerbet mahramaları, abdest havluları, kadın kıyafetleri, dini örtüler başta olmak üzere çok çeşitli malzemelerden işlemeli eserler müzenin tekstil koleksiyonlarını zenginleştiriyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde çarşı ustaları, harem halkı ve kız sanayi mektepleri tarafından yapılmış işlemeler tekstil koleksiyonun öne çıkan parçaları.
__________________
Bütün şairler sana mı aşıktı ki,
Okuduğum her şiirde sen varsın..


Nazan Bekiroğlu
AFiLi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz AFiLi'in Mesajına Teşekkür Etti.