Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.09.11, 22:02   #2
Basakca
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,380
Ettiği Teşekkür: 83912
Aldığı Teşekkür: 79579
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Türkiye’nin Miladı | LozanOuchy Limanı
İsmet Paşa ve ekibi geldiğinde güvenlik gerekçesiyle gara kimse alınmamıştı. Karşılayıcılar arasında Fransa konsolosu, Lozan belediye başkanı ve polis müdürü ile Türk konsolosu vardı. İsviçre’de yaşayan Türk ve Mısırlı öğrenciler ise istasyon dışında heyecan ve sevinç içinde bekleşiyorlardı. İsmet Paşa ve beraberindekiler, alkışlar altında gara yakın bir otele, Lozan Palas’a yerleştiler. Otel kentin tarihi merkezindeydi ve buradan Leman Gölü’nün manzarası muhteşemdi. Bu haliyle Lozan’ın en güzel otellerinden biriydi. Halen de öyledir. Çiçeklerle süslü balkonları bir yandan Lozan’ın kuzey yamaçlarını, bir yandan da Leman Gölü’nü seyreder. Hemen yanındaki bir uçurum kenti ikiye ayırır. Bu uçurum eski bir nehrin, Flon Nehri’nin yatağıdır aslında. Şimdi nehir yok tabii ki. Hırçın Alp Dağları’nı bile ehlileştiren İsviçre uygarlığı, nehrin üstünü kapatmış, doğal uçurum bu kez yapay bir uçuruma dönüşmüştür. İki yakadaki semtler birbirine köprülerle bağlanmış, yatağın üzerine metro hattı inşa edilmiştir.Bu uçurumun İsmet Paşa’yla ilgili bir hikâyesi de vardır. Kendi ağzından dinleyelim: “Ne kadar bezmiştim bazen. Lozan’daki son krizi hatırlarım. İmza edeceğiz. Fakat cevap alamıyoruz. Ankara cevap vermiyor. Bir ara büyük salondayız. Terasa açılan büyük bir camlı kapı var. Terasın altı uçurum. Ben kapının arkasına geçiyor terasa yürüyorum. Arkadaşlar birden telaş ediyorlar...” Paşa o anda nasıl bir sıkıntı içindeyse, arkadaşları intihar edeceğini düşünüyorlar.

İsmet Paşa ve arkadaşları bu otelde aylarca kaldılar. Uzun, zor, sert müzakerelere burada hazırlandılar. İsmet Paşa, ilk basın toplantısını, daha Lozan’a adım attığı saatlerde işte burada yapmıştı. Gazetecilere karşı karşıya oldukları sürprizi anlatmıştı; “Çağırdılar geldik; fakat meydanda yoklar” demişti. Barış görüşmelerine başlamak üzere Türk heyetini davet eden Müttefik devletler, konferansı bir hafta ertelemişlerdi.Fransız ve İngiliz heyetleri, ancak 19 Kasım’da Lozan geldiler. Fransız delegelerin bir kısmı, İsmet Paşa’nın da kaldığı Lozan Palas’a yerleşti. İngiliz heyeti ise Leman Gölü kıyısındaki Beau Rivage Oteli’ni tercih etti. Olağanüstü güzel bir bahçenin içinde Leman Gölü’nü ve karşı kıyıdaki Fransız kasabasını izleyen Beau Rivage, aynı zamanda Lozan müzakerelerinin bir kısmına da ev sahipliği yaptı. Bugün otelin girişinde, görüşmelerin burada yapıldığını hatırlatan bir plaket bulunuyor.
__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.