Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.09.11, 00:29   #4
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 6010
Mesajlar: 25,870
Ettiği Teşekkür: 100801
Aldığı Teşekkür: 141703
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap:Edebiyatı, Felsefesi, Müziği, Olimpiyatları Ve Karnavalı ile Alman Kü

Karnaval ( Fastnacht - Fasching)
Karnaval kelimesinin tarihi eski çağlara uzanır. Özellikle eski Yunan ve Roma toplumlarında görülen karnaval, insanların ruhi boşluklarını doldurmak için toplu olarak yaptıkları bir eğlence çeşididir.


Eski zamanlarda bazı topluluklar tarafından yapılan karnavallarda, maske takarak kötü ruhları kaçırmak düşüncesi ile hareket edilirdi. Bu maskelerin, takana çeşitli güçler kazandırdığına inanılır, mesela kutsal kabul edilen bir hayvanın kılığına girmekle geçici olarak o hayvanların güçlerinin kendilerine geçtikleri sanılırdı.
Böylece maske takmak karnavalların belli başlı özelliklerinden birisi olmuştur. Bitiş günleri ve adları bölgelere göre değişir.
Hıristiyanlığın yayılması ile insanlar batıl inançlardan sıyrılmışlar, karnaval ismi altındaki bu iptidai, insani eğlencelerden vazgeçmişlerdi. Fakat Hıristiyanlığın kısa zamanda bozulması, hakikatlerin unutulması neticesinde Özellikle 18. yüzyılda maskeli balolar şeklinde topluma adet olarak tekrar girdi. Paris’te Opera’da verilen baloların rezalet halini alması üzerine yasak edildi, fakat yüzyılın sonlarında tekrar serbest bırakıldı. Zamanla dini yortu öncesi başlayan bu karnavallar önemli bir halk eğlencesi haline geldi. Fransa, İtalya, Almanya ve diğer Hıristiyan devletlerinde bugün dinden uzak bir eğlence ve adet olmuştur.Almanya'da Karnaval her şehirde kutlanmakla beraber, Rotwel ve Köln'de coşkuyla kutlanıp büyük geçitler yapılmaktadır.Köln'de Karnaval


Her yıl, Kasım ayının 11. gününde, saat 11.11’de, Köln’de, Almanya’nın en büyük şenliklerinden biri başlar: Köln Karnavalı, bir diğer adıyla ‘beşinci mevsim’.

Karnaval, düzenlenmeye başlandığından beri Köln’de hep kutlanır. 1814 yılında Fransız askerleri Köln’ü terk ettikten sonra organizasyonu Prusyalılar devralır ve karnavalı organize etmeye başlarlar. Böylece 1823 yılında ‘Festival Komitesi’ oluşturulur. Yıllar geçtikçe sokak karnavalı, kapalı festivaller, geçit törenleri ve Rosenmontag ( gül pazartesi ) gibi gelenekleriyle Köln Karnavalı ortaya çıkar.Festival komitesi; 100’ün üzerinde karnaval derneğinin ortak standartlarını temsil eden ve beşinci mevsim geleneğini sürdüren bir şemsiye örgüttür. 10 Şubat 1923’te ilk Rosenmontag, yani Gül Pazartesi kutlanır. Rosenmontag, sadece Köln değil, Almanya’da kutlanan tüm karnavalların en üst noktası sayılır ve Hristiyan kökleri göz önüne alınarak, kilise takvimine göre belirlenir.
11 Kasım sabahı; şehir kültürünün bir parçası olarak, Köln sokakları birbirinden farklı karnaval kostümleri giymiş ve beşinci mevsim’in başlangıcını kutlayan insanlarla dolar. Köln, yılın bu döneminde, karnaval coşkusunu yaşamak için yurt içinden ve yurt dışından gelen turistlerin akınına uğrar. Günlerce süren karnavala, Noel döneminde ara verilir ve şubat ayında karnaval kutlamaları; kaldığı yerden daha çoşkulu bir şekilde devam eder.

Karnaval Eğlenceleri
Karnavalın ilk günü, geleneksel karnaval şarkıları söylenerek ve Köln’e özgü bir bira olan Kölsch tüketilerek geçer. Beşinci mevsim’in resmî açılışının kutlandığı bu günde; birbirinden farklı kılığa bürünmüş katılımcılar, bazı şarkılarda kol kola girip çember oluşturur ve şarkıyı bir ağızdan söylerler. Karnavalın klasik şarkılarından birinin adı da; “18 numaralı tramvay bugün İstanbul’a gider”dir. Şarkı, tramvayda otururken İstanbul’a gitme hayalleri kuran bir Kölnlünün hikâyesini anlatır ve aynı zamanda Köln Karnavalı’nın çok kültürlü yanının bir göstergesidir.Kutlamalar perhiz başlangıcından önceki Perşembe günü Wieberfastnacht, Kadınlar Karnavalı ile başlar. Kadınlar, şatafatlı elbiselerini giyip Altermarkt’ta toplanırlar. Eğlenceli bir atmosferde geçen karnavalda kadınlar, erkeklerin boynuna taktıkları kravat benzeri şeyleri kesme ve onları öpme hakkına sahiptirler
.


Sonraki pazartesi ise, karnavalın en şaşaalı günü olan Rosenmontag (Gül Pazartesi )dir. O gün Köln’de tüm iş yerleri kapalıdır. Karnaval geçitleri düzenlenir. 4-5 saat süren 6,5 km’lik büyük bir yürüyüş yapılır. 1,5 milyondan fazla kişinin izlemeye geldiği yürüyüşe 350 atlı, 117 bando ve 10 bin kişi katılır. Resmigeçit yapanlar, halka şeker, çikolata, ciklet, çiçek, oyuncak ve başka hediyeler dağıtırlar.
Kadınlar karnavalının birgün sonrası da çocukların Karnaval geçiti olur; buna isteyen okul öğrencileri de katılır.

Aschermittwoch yani Kül Çarşamba, karnavalın son günüdür. Bu günden itibaren dindar Katolikler perhiz dönemine girer ve Paskalya’ya kadar 40 gün boyunca yağlı gıdalar ve et ürünleri tüketmezler.Ortaçağ’da karnaval eğlenceleri lanetlendiği için, karnavalın son günü gece yarısında; katılımcılar, meyhane kapılarının üstüne ya da meydanlara asılan kuklaları yakarak ve tüm suçları kuklaların üzerine atarak günahlarından arındıklarına inanırlar. Açık ve kapalı alanlardaki yürüyüşler, maskeli balolar ve çeşitli kutlamalarla geçen karnavalın sloganı ise ‘Kölle Alaaf!’, yani ‘Köln hayatta!’dır.


Karnaval KostümleriKarnavalın olmazsa olmazlarından biri de yaratıcılıklarıyla dikkat çeken karnaval kostümleri ve makyajdır. Prens, çiftçi ve bakire; karnavalın üç ana figürüdür. Bu üç ana figürü festivalde temsil edebilmek için katılımcılar organizasyona belirli bir ödeme yaparlar. Bunların yanında kral, kraliçe ve Napolyon gibi tarihî kişilik figürlerine de sıkça rastlamak mümkündür.Ayrıca, karnaval eğlencelerinin Ortaçağ’da lanetlenmiş olmasını ve Katolik kilisesinin tavrını; katılımcılar şeytan, korsan, palyaço ve hayvan kostümleriyle alaya alırlar. Hayvan figürleri de farklı anlamlara sahiptir: Ayı ve domuz iştah, horoz ve keçi şehvet, eşek tembellik, ejderha kıskançlık anlamına gelir.
Karnaval kostümlerini, karnaval başlamadan günler öncesinde şehirdeki pek çok mağazadan alabilirsiniz.Kaynak:Wikipedia
__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.