Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.10.11, 01:14   #40
Yörük Kahya
Üye

Yörük Kahya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 1
Mesajlar: 120
Ettiği Teşekkür: 93
Aldığı Teşekkür: 605
Rep Derecesi : Yörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerdeYörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerdeYörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerdeYörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerdeYörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerdeYörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerdeYörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerdeYörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerdeYörük Kahya Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Üniversitelerde ki türban yasağı kaldırılmalımıdır ?

Sayın Yaralıyüz; tepkinizi anlıyorum ancak günaha girip girmediğimi tayin edecek yetkili merci bu dünya da bulunmuyor. Çünkü tartışılan konu, islamın şartlarından veya kitapta haram olarak bahsedilen şeylerden biri değildir.

---

Sayın Kalinkanın tespitlerinden bazıları ilgili biraz açıklama getirmek isitiyorum. Sonra örtü konusuna daha derin gireceğiz

Öncelikle şunun altını çizelim, islam dininde ilme ve fenne aykırı hiçbirşey yoktur. Ayrıca islam bütün zamanlara ve bütün insanlara gönderilmiştir.

Kadının sesi erkeğe haram değildir. Aksine islam kadınların çalışmasını, kazanmasını teşvik eder. Ve hatta eşleri bu kazançlarda pay sahibi değillerdir. Diyelim kadın pazarda domatis, biber diye bağırarak çalışacağına göre bu tür bir kısıt mümkün değildir.

Tek kadının şahitliği yeterlidir, örneğin islama göre suç olan zinanın ispatında 4 şahit istenir ki kadın veya erkek diye bir ayrım yoktur. Bahsi geçen ve yanlış anlaşılan konu ise vadeli alacakların tahsili konusundadır. 2 erkek veya 1 erkek ve 2 kadın denmektedir. 4 kadın denmemektedir. ayrıca kadınlardan biri unutursa diğeri hatırlatsın diye devam eder. Böyle bir uygulamanın sebebi ayrıca tartışılabilir ancak 1erkek = 2 kadın denklemi doğru değildir.

diğer konularda kendisine katılıyorum.

---

Başörtüsü meselesini de yine islamın tüm zaman ve insanlara hitaben ve içinde ilme fenne aykırı birşey olamayacağını kabulle irdelersek.

Bugün en ilkel topluluklarda dahi basit de olsa bir örtünme güdüsü olduğunu görüyoruz. Özellikle edep yerlerini açıkta bırakan bir topluluk sözkonusu değildir. Yani diyebiliriz ki Allah bizi örtünme güdüsü ile yaratmıştır.

Kur'an da tartışmaya konu olan ayet Nur 31.'dir. Burda müslüman kadınlara iffetli olmaları, bakışlarına hakim olmaları, nerelerini örtüp bu örtülen yerleri kimlere gösterebilecekleri detaylı olarak anlatılmaktadır.

Tabi her zaman olduğu gibi islam bir bütün olarak ele alınmalıdır. Bu durumda Allah bize size çirkin yerlerinizi örtün diye giysi gönderdik der. Sonra peygambere; eş ve kızlarının ve mümin kadınların giysilerini giymeleri gerektiğini söyler.

Sonra bu giysinin yakayı kapatması gerektiğini, ziynetleri (ayette müsade edilmeyen kimselerin görmemesi gereken yerleri, kendiliğinden görünenler hariç) nasıl ve ne sınırlarla saklanması gerektiği anlatılır.

Son olarakda, yaşlı kadınların (ninelerimizin) örtünme konusunda bu derece özen göstermeselerde bir sakınca oluşturmayacağını söyler.

Burada ziynet kelimesi önemli; örneğin göğüsler genel olarak ziynet kabul edilebilir, ancak kimi kültürlerde ense, kimi kültürlerde bel veya göbek ziynet sınıfına sokulabilir. Tüm zamanlara ve insanlara gelen emirlerin buna uygun olduğu muhakkaktır.

Şimdi buna dikkat, örtü başınızın şu kadarını örtecek veya saçınızın şu kadar adet teli görünecek, veya tek gözünüz dışında her yer kapanacak diye bir şey yazmıyor. Ama yaka örtülecek yazıyor ve hatta ayaklarını yere vurarak yürümesinler ki ziynetleri belli olmasın dahi yazıyor.

Yani "mümin kadınlara söyle başlarını örtsünler" diye bir şey yazmıyor. Şimdi yazmayan birşeyi yazıyor diyerek uygulamak nedir? Allah'ın ağzından konuşmaktır, şirktir. Adam öldüren dinden çıkmaz ama şirk ile dinden çıkılır.

Aman dikkat!
__________________
Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk toplumudur. Bu toplumun fertleri ne kadar Türk kültürü ile dolu olursa, o topluma dayanan Cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur.
Yörük Kahya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Yörük Kahya'in Mesajına Teşekkür Etti.