Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.10.11, 01:04   #55
Hobelf
Tam Üye

Hobelf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 19
Ettiği Teşekkür: 983
Aldığı Teşekkür: 1561
Rep Derecesi : Hobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmedeHobelf muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Suspus
Standart Cevap: Üniversitelerde ki türban yasağı kaldırılmalımıdır ?

Daha önce de bu konuyla ilgili görüşümü belirttim. Ancak, burada bazı eklemelere yer vermek istiyorum.

Öncelikle; sadece bir konu üstünde anlaşılmamasını istediğim genel bir düşüncemi dile getireceğim. Şöyle ki; herkesin kutsalı farklıdır. Bu yüzden bir toteme- puta tapan insana bile saygı göstermek gerek diye düşünüyorum. Çünkü bu onun doğrusu her ne kadar bize saçma gelse de.. Türbanı kutsal sayana da saygım var kutsal saymayana da bu yüzden yorumlarımı belli bir çizgide ve yine objektif bir açıdan yapmaya çalışacağım..

Üniversitede türban yasağı kaldırılmalı mı?

Siyasi bir unsurun üniversiteye girmesi normal mi ve yasal mı?

Bazı siyasi öğrenci gruplarının hazırlayıp dağıttıkları siyasi dergilerle baş örtülü bir öğrencinin aynı ortamda yürümesi, bulunması fikri dağıtma ve yönlendirme anlamında aynı mı değil mi ve yasal mı değil mi?

Üniversitelerde paltolarının ve hatta ayakkabıların altına gizlenen çakı vs. öğrencilerinin gizleme unsuru olarak başörtü ve kapalı giyimi kullanıp kullanamayacağı riski var mı?

Kominist bir üniversiteli öğrenciye giydiği Che Guevera ikonlu giysisinden ve ya Kürt milliyetcisi bir üniversite öğrencisine sarı, kırmızı, yeşil ağırlıklı giyim ve hatta kırmızı üzerine sarı yıldızı andıran çorap, ayakkabı, tişörtünden tanı koyabiliyorsak türbanlı da aynı şekilde kendini açığa çıkartıp da işte bu da "dinci" vs. ile tanımlayabilir miyiz?

Yurdışında çağdaş dediğimiz Amerika'da ve ya İngiltere gibi avrupa ülkelerinde üniversitelerde bir Yahudi öğrenci kipasıyla içeri girebiliyor mu ya da baş örtülü müslüman öğrenci bu şekilde içeri girebiliyor mu?

Özgürlük nedir? Dereceleri nedir? Kemal Atatürk'ümüzün Devrim ve İlkelerini yıkmaya yönelik bir başkaldırış mıdır türban?

....

Sorularla yorumsuz yorumumu dile getirmek istedim.. Kısır düşünmemeli ve her açıdan her anlamıyla bakabilmeliyiz ve en son olarak söylüyorum ki geleneksel kapalılığa lafım olmadığı gibi bir amaca hizmet aracı olarak kullanılar herşeyin karşısındayım ..