Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.10.11, 16:47   #1
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2490
Mesajlar: 21,871
Ettiği Teşekkür: 88810
Aldığı Teşekkür: 128168
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Nanking Katliamı | Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri'nin Nankin Katliamı

Nanking Katliamı


Tarih: 4 Aralık - 13 Aralık 1937
Bölge: Nankin, Çin Cumhuriyeti
Sanuç: Japon İmparatorluğu'nun zaferi

Nankin Katliâmı
1937'de Çin Cumhuriyeti'nin dönemin başkenti Nankin'in Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri tarafından ele geçirilmesi sırasında ve ardında yaşanılan katliam ve tecavüz olayları. Altı hafta süren olaylar yüz binlerce sivil ve silahsız askerin ölümü, ve 20.000-80.000 kadar kadının tecavüze uğramasıyla sonuçlanmıştır.

Uluslararası Uzakdoğu SavaşMahkemesine göre ölü sayısı 200.000 civarıdır; Çin'in resmi kayıtlatında ise bu sayı 300.000 olarak verilmektedir.


Çin Cumhuriyetinin başkenti Nankin'in Çonghua kapısına saldıran
Japon zırhlı araçlar (12 Aralık 1937 )


Nankin’in Düşmesinden Önce

1937 Ağustos'unda, Japon ordusunun Şanghay'ı işgali güçlü bir direnişle karşılaşır. Ağır kayıplara rağmen Japonlar donanma bombardımanı yardımıyla Kasım ortalarında Şanghay'ı ele geçirir. Tokyo'daki Japon Genelkurmayı 1 Aralıkta Çin Cumhuriyeti'nin başkenti Nanjing'in ele geçirilmesi emrini Çin Merkez komutanlığına gönderir.

Şanghay'daki çarpışmanın ardından, Nanjing'in düşmesinin an meselesi olduğuna inanan Chiang Kai-shek ordusunun yok olması riskini göze alamadığından, Japonları Çin'in iç bölgelerine çekerek yıpratma taktiğini benimser. Chiang ve danışmanları General Tang Shengzhi'yı Nanjing'in savunması için bırakarak Wuhan'a çekilir.


General Tang Shengzhi
Tang Shengzhi yabancı gazetecilere yaptığı basın açıklamasında, şehrin teslim olmayacağını söyler. Çoğunluğu deneyimsiz askerlerden oluşan 100.000 kişilik bir ordu toplar. Sivillerin şehirden çıkışlarını engellemek üzere yollar kapatılır ve tekneler tahrip edilir. Aralık başında hükümetin taşınması ve Belediye başkanının da şehri terketmesi üzerine, şehrin kaderi John Rabe başkanlığındaki Uluslararası komiteye bırakılmış olur.Orgeneral Iwane Matsui birliği ile Nankin'e girerkenBu arada Şanghay'dan Nanjing'e ilerleyen Japon ordusunun yaptığı katliamların haberleri gelmektedir. Japon ordusunun hızla ilerlemesinin nedeni olarak, subayların Nanjing'de askerleri yağma ve tecavüz için serbest bırakacağı söylentisi gösterilmektedir. Bu sırada yapılan gaddarlıkların biri de, Tokyo Nichi Nichi Shimbun ve Tokyo'da İngilizce yayınlanan Japan Advertiser gazetelerinin haberine göre, iki Japon subayın kılıçla 100 kişi öldürme yarışmasıdır.Nanjing ''Güvenlik Alanı'' nın oluşturulması

11 Kasım 1937'de Siemens firması Nankin Şubesi Genelmüdürü John Rabe başkanlığında Nankin Güvenlik Alanı Uluslararası Komistesi (The International Committee for Nanking Safety Zone) kuruldu ve Nanjing'in batı mahallelerinde 3,8 kilometrelik bir Güvenlik Alanı oluşturuldu. Japon Ordusu da Güvenlik Alanı'nın silahsızlaştırılması şartıyla kabul etti. 8 Aralık'ta Nankin Güvenlik Alanı Uluslararası Komitesi, Nankin sakinlerine ''Nankin Sakinlerine Uyarı'' afişini dağıtarak Güvenlik Alanı'na sığınmalarını önerdi. En son 200.000-250.000 kişinin bu alanına sığındığı söyleniyor.


Nankin Kalesini kuşatan Japon askerleri

Nankin Kalesi'nin kuşatılması ve Çin Ordusu'nun başarasızlığı

9 Aralık'ta Japon Ordusu Nankin Kalesi'ni kuşatarak ertesi gün öğle vaktine kadar teslim olmalarını istedi. Çin Ordusu bunu reddedince 10 Aralık'ta Japon Ordusu genel taarruza geçti, 13 Aralık'ta Nankin Kalesi düştü.


Nankin'de Çin Esirler

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
15 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.