Tekil Mesaj gösterimi
Eski 23.10.11, 00:14   #9
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 2209
Ettiği Teşekkür: 85359
Aldığı Teşekkür: 82599
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Kayıp Masallar (Bir Varmış Bir Yokmuş) | Yörüklerden

Yılan Eniği

Bir varmış, bir yoğumuş. Evvel zaman içinde, galbur saman içinde demiş. Biri oğlan, biri kız iki kardeş varmış. Oradan aç galmış bunlar. Galbur da samanlıkta olunca, samanlığı elemişler. Yiyecek çıkaracaklar ya, yiyecek yok. Eleye eleye goca samanlığı elemişler. İki kilo buğday çıkmış. Üğüdeceklermiş (öğüteceklermiş). İki kilo çıkınca öğütmeye kalmamış. Ne edelim bunu? Böyle bişirelim yiyelim, demişler. Yemek etmişler. Bunlar gene acıkmış. Böyle böyle büyümüşler.

Oğlan yetişmiş. Oğlan evlenecek olmuş, evlenmiş. Karısı uyanık titizmiş. Kızcağız mağdur kalmış. Kadın bir kurnazlık düşünmüş. Ben buna bir ilan (yılan) yumurtası yedireyim demiş. Karnını şişireyim, bu koca bulmuş diyeyim, bunu yollasın diye düşünmüş. Naal (nasıl) yedirdiyse pişirmeden yumurtayı yedirmiş. Kızcağız gün güne şişmeye başlamış. Kadın da kocasına anlatmış. Bu demiş, gün güne şişiyor, koca bulmuş herhalde. Ee, nedelim bunu? Götür bunu demiş, yüce dağın başına goy da gel, ya götür gel, ya da kes gel. Oradan götürmüş. Oğlanın da bacısı ya, kıyamamış. Bir şey etmemiş. Orada bir yüce dağın başına oturtup gelmiş.

Gelmiş. Karısı sormuş ne ettin diye. Kestim attım demiş karısına. Kızın yanına öteden bir koyun çobanı gelmiş. Yengem, bacım sen ne oturuyon burada demiş. Böyle böyle oldu. Ben hasta oldum. Kardeşim vardı. Beni buraya godu gitti demiş kız. Çoban düşünüyor, düşünüyor. Neden şiştin sen böyle diyor, kocan mı vardı, bir şey mi yedin diyor. Kız, bolca yumurta yedik biz demiş.

Garnı hep ilan eniği olmuş ya. Çoban, gel bacım, ben seni götüreyim. Emme bir şart ile götürürüm, iyi edersem alacam ben seni demiş. Oradan götürmüş kızı, koyunu da getiriyor. Çoban koyunu sağmış, bir kazan süt yapmış. Kızı yüzü aşağı ağaca asmış. İlan sütü sever ya. Kızın içinde ne kadar ilan varsa dökülmüş. Oradan çobanın umudu gelmiş. Bu ilandan oluk demiş. Kız da yumurta yedik demiş ya evveli. Çoban, yarın bir daha deneyeyim demiş. Koyunu bir daha sağmış. Oo, hep inivermiş ilan. Kalmamış gayri, kız iyi olmuş. Birbirlerini almışlar.

Kaç gün geçtiyse gayri gelin hamile kalmış. Bir oğlan çocuğu olmuş. Kaç sene geçti aradan bilemem. Çocuk büyümüş biraz. Sormuş, bizim kimsemiz yok mu hiç? Oğlum işte filan yerde bir dayın vardı ya unuttum gitti. Böyle böyle oldu dememiş, anlatmamış. Ben demiş çocuk, oraya bir gideyim. Git demişler çocuğa. Evveli ağaçtan at yapardık. Şöyle bir çubuk keser de biner giderdik çocukken. Çocuğa işte öyle bir değnek kesip vermişler. At oluşu bu. Sonra çocuğa demişler ki, sen eve misafir olarak var. Sana içeri geç derler. Geçtiğinde böyle böyle söyle.

Oğlan varmış. Kapıyı çalmış. İçeri buyur edince oğlan, yenge atıma yem koyuver demiş. Oğlum bunun neresi at demiş, ağzı yok, dişi yok. Bu yem yer mi demiş. E yenge, demiş oğlan, anasının yanında kız gebe olur mu? Gelin, oğlum necisin, nerelisin sen demiş. Yenge demiş oğlan, böyle ilanın böyle eniği olur, ben oyum...

Kaynak Kişi: Hatice Fent (Honamlı Yörüğü, Yağcıoğlu Köyü, Polatlı, Ankara)

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.