Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.11.11, 10:25   #29
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 491
Ettiği Teşekkür: 44572
Aldığı Teşekkür: 75964
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kitaplardan Kelime Yanıkları | Kitaplardan Sevdiğiniz Cümleler

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Türkü Mesajı göster
".. Üç türlü imparatorluk çözülüşü vardır: Bunlardan ilki, Roma İmparatorluğu gibi zaman içinde yavaş yavaş yok olur gider. İkincisi İngiliz İmparatorluğu. Bu örnekte planlı bir tasfiye söz konusudur, hangi ülkeye ne zaman ve nasıl bir statü verileceği planlanmıştır. Üçüncüsü ise Osmanlı İmparatorluğu. Bir gece imparatorlukta yatar ertesi gün Cumhuriyet'te uyanırsın..."

Ömer Zülfü Livaneli - Leyla'nın Evi

Paragrafın girişinde "3 türlü imparatorluk çözülüşü" nden dem vurulmakta ve sonrasında açıklama geliyor.

Osmanlının bir gecede çözülmesine itirazım var... Yükseliş devrinden sonra başlayan duraklama ve gerileme dönemlerini kaldırıp çöpe atmak, padişahların düştüğü zevk ve sefanın yanı sıra, gerici zihniyete teslim olan koca bir imparatoluk, bilimin ve çağın gerisinde kalmış fikir ve idari yapısı vs. vs. vs...

Çözülme işi bir süreçtir. Aspirini bile suya attın mı beklemek zorundasın bir süre...

Ayrıca İmparatorluğun yerine konan Cumhuriyete de haksızlık yapılmış sanki burada. Akşam yatıp, gece görülen rüyadan sonra ilan edilmiş gibi bir hava oluşturulmuş...

Ulu önderin kafasında uzun yıllar önce tasarlanmış ve zaferlerle, mücadelelerle, adım adım zemini hazırlanarak, planlı programlı bir ilandır Cumhuriyet...

Süslü ve güzel bir paragraf.

Ama bencesi bu...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.