Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.11.11, 22:28   #8
Basakca
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,967
Ettiği Teşekkür: 79768
Aldığı Teşekkür: 77733
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: İnsanlığın 40 Görkemli Hazinesi

Fotoğraf: Ertuğrul Balıkçıoğlu
Kudüs, Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar için önemli bir kent. Sembolik, görkemli tarihi yapılarla bezeli. Yapıların büyük bölümü eski kentte yer alıyor. Ezan ve ilahi seslerinin; günlük, amber ve kandil kokularının birbirine dolanarak yayıldıgı Kudüs’te 200’ün üzerinde tarihi eser bulunuyor. Altın kubbeli Kubbetüssahra’nın bulundugu yerde Hz. Muhammed’in miraç için göge yükseldigine inanılıyor; türbenin altında “dünyanın temel tası” denilen bir kaya bulunuyor. Yapım tarihi 691. Yine Hz. Muhammed’in miraca çıktıgına inanılan El Aksa Camii de aynı tepede; eserin bazilikadan camiye dönüstürüldügü tarih 638. Kutsal Kabir (Kıyame) Kilisesi ise inanısa göre Hz. Isa’nın çarmıhtan indirildikten sonra getirildigi yerde yapılmıstı.Kıpti, Katolik, Ermeni Gregoryan ve Ortodoks kiliseleri burayı paylasamıyor. Bir diger simgesel yapı Yahudilerin kutsal saydıgı Aglama Duvarı IÖ 5. yüzyıldan kalma. Babilliler tarafından yıkılan görkemli bir tapınagın kalıntısı. Yahudiler burada sallanarak dua ediyor ama uzaktan sanki aglıyorlarmıs gibi görünüyorlar; bu yüzden de buraya “Aglama Duvarı” denilmis. Hz. Davut Kulesi ise 1. yüzyıla ait. Saray olarak insa edilen yapıda üç dev kule bulunuyor. Bugünkü formunu Kanuni Sultan Süleyman döneminde aldı. Ayrıca kent sekiz kapısı bulunan görkemli surlarla çevrili. “Yeni Kapı” adıyla bilinen son kapı II. Abdülhamit tarafından 1887 yılında yaptırıldı.

Küba
Fotoğraf: Özcan YüksekKüba’nın baskenti Havana, Avrupalıların Amerika kıtasında kurdugu en eski yerlesimlerden biri. Havana, Ispanyol Diego Velázquez de Cuéllar tarafından 1519'da kuruldu. Birkaç kez korsanlar tarafından yakılıp yıkılan kenti Ispanyollar bir kaleyle korumaya çalıstı. Kent 17. yüzyılda Karayipler’in gemi insa merkezi oldu. Kentin Eski Havana (Habana Vieja) bölümü UNESCO tarafından 1982’de Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı. Bugün nüfusu 2 milyonu asan modern Havana’nın eski kent merkezinde üç binden fazla yapı mevcut.


Burası barok ve neoklasik yapıları, balkonlu, demir kapılı ve avlulu evleriyle çok sayıda turisti agırlıyor. Eski kentin merkezi Plaza de Armas, 16. yüzyılda askeri törenlerin ve gösterilerin yapıldıgı bir meydandı. Castillo de los Tres Reyes Magos del Morroise, 1589’da kenti korumak için limanın girisine insa edildi. Deniz feneri de 1846’da eklendi. Fortaleza de San Carlos de la Cabana ise limanın batısında 18. yüzyılda insa edilen bir kale. Kentte 200 yıl boyunca hem askeri bina, hem de hapishane olarak kullanılan yapı 1959’da Che Guevara önderligindeki devrimciler tarafından ele geçirildi. Yapı günümüzde birçok müzeye sahip halka açık bir alan. Real Fuerza Kalesi, San Salvador de la Punta Kalesi, San Cristóbal Katedrali, San Francisco de la Habana Bazilikası, tiyatro binası, Devrim Müzesi olarak hizmet veren eski baskanlık sarayı Eski Havana’nın önemli tarihi yapıları arasında.
Macaristan
Fotoğraf: Özcan Yüksek
Budapeste, Tuna Nehri kıyısındaki Buda, Obuda, ve Peste kentlerinin 1873 yılında birlesmesiyle olustu. Bu yörede daha önce Romalıların Aquincum kenti bulunuyordu. Macar kültürü için giderek önem kazanan bölgede Alman ve Slavların etkisi de her zaman hissedildi. Buda ve Peste’de 1541’de 145 yıl sürecek Osmanlı egemenligi basladı. Kent daha sonraki yüzyıllarda ise Avusturya Macaristan Imparatorlugu’nun Viyana’dan sonra en önemli ikinci merkezi haline geldi. Tuna’nın batı yakasındaki Buda’da ortaçag sokakları hâlâ varlıgını koruyor.
Buda Kalesi, kente hâkim ve tarihi bir alan; Ingiliz parlamentosundan esinlenilerek yapılan yeni gotik üsluptaki Macaristan Parlamento Binası ise Peste tarafında. Budapeste özgün cografyasını Tuna Nehri’ne borçlu. Suyun iki yanında yükselen tepeler genis bir alanı görürken bir buçuk kilometre uzunlugundaki Margit Adası yesil alan olarak kullanılıyor. Hizmete 1849 yılında giren Zincirli Köprü ise tüm Tuna üzerindeki en güzel köprü. Aziz Istvan Bazilikası, Opera Binası, Kahramanlar Meydanı, Güzel Sanatlar Müzesi Budapeste’nin önemli yapıtları arasında geliyor. Franz Liszt’in 1875’te kurdugu müzik akademisi de dünya çapında ününü sürdürüyor. Macaristan’ın baskenti ayrıca görkemli hamamlarıyla anılıyor. Günümüzde Budapeste’de Gül Baba Türbesi ve diger bir iki örnek dısında Osmanlı eseri bulunmuyor.

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
17 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.