Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.11.11, 00:40   #56
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 327
Mesajlar: 1,764
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 9000
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Holokost - Yahudi Soykırımı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster
2. Dünya savaşından sonra 1948 yılında kurulan bir devlet var. Bu devlete verilen topraklar yıllarca kendi toprakları üzerinde devlet olmayı becerememiş Filistin'lilere ait topraklar. Tarihe bakarsak şayet "vaadedilmiş topraklar" düsturundan yola çıkan ve hakkı olduğunu düşünen yahudilerin neden burada yurtlandırıldığınıda az çok anlarız.

Bunun ne kadar etik veya doğru bir davranış olduğu tartışmasına girersek bu işin içinden çıkmamız imkansız. En azından ben çıkamam.


Sonuçta ortadoğu haritasını önümüze açıpta incelersek, tüm sınırların masa başında cetvelle çizildiğini şekil olarak bile anlayabiliriz. Bu nedendir üstteki paragrafı yazmama sebep.


1948 den günümüze kadar olan süreçte ise gelişen bir İsrail, geriye giden veya güdük kalmış bir Filistin var elimizde. Bu süreçte Arap-İsrail savaşlarının sayısını şimdi hatırlayıp yazamam bile...


Sonuç olarak karşımızda (her ne kadar devlet terimi Filistin için pek geçerli olmasada) toprak ve ideoloji uğruna savaşan iki devlet var. Tarihte hep vardı ve olacakta bu savaşlar.


2. Dünya savaşında kendi içinde yaşayan vatandaşlarının sırf inançları yüzünden yok edilmesiyle, iki devlet arasındaki çıkar savaşını birleştirmek, insanları topluca katledip fırınlarda yakılmasıyla savaşın doğal! sonucu olan sivil ölümleri aynı görmek, nasıl bir mantık ürünüdür? (Umarım "doğal" dan sonraki ünlemi fark etmişsindir)


İnsanları bir yerlere hapsetmek, duvarlarla engellemek veya bombalarla ölümüne sebebiyet vermek onaylanacak bir davranış şekli değildir tabi.


Aynı Filistinin kendi içinde bölünmesi ve birbirlerine uyguladıkları zulmün ve şiddetinde onaylanamayacağı gibi. Aynı Filistinden kalkıp sivil gözetmeksizin bir yerlerde patlayan füzelerin onaylanamayacağı gibi. Aynı sivil hedeflerde canlı bombaların patlaması gibi...


Soykırımla, yaşanan çirkin ve iğrenç bir savaşı ayırt etmek zor olmamalı...Benden bu kadar...Şimdi olaya kendi toprakları üzerinde devlet olmayı becerememiş kısmından girersek elbette çıkamayız işin içinden. Ancak bir insanın diğerinden daha güçsüz olduğu için yok edilmeyi hak etmesi mantığı üzerine hareket eden bir devletin, hiç bir şekilde hiç bir tarihle hiç bir mantıkla haklı olduğu ispatlanamaz. Kaldı ki, uygulamalar elbette soykırımı önceden de dediğim gibi, açıkça kabullenmez. Bugün hangi Ermeni Türkleri soykırımdan geçirdiğini kabul ediyor ?

Ortada bir savaş var diyorsun fakat sivil ölümleri soykırım olarak nitelendirilir takdir edeceğin gibi. İsrail'in karşısında ben ordu göremiyorum. Saldırdıkları ve öldürdükleri her daim siviller.Bunu tartışma konusu bile yapmam.


Anlamaktan ziyade müşahede ederiz ki, tüm sınırlar Churchill tarafından, Bernard Lewis ve diğer emperyalistler tarafından zamanında cetvelle çizilmiştir.


Tekrar söylüyorum ve iddia ediyorum sırf yahudi olduğu için ya da sırf inançları yüzünden katledilmediler. Eğer öyle olsaydı Nazi ordusunda yahudi olmazdı 150.000 yahudi askerden bahsediyoruz. Bu arada bir tüyo da vereyim Hitler'in hizmetçisi ve yemeklerini yapan kişi de Yahudi'ydi.


İnsani bir davranış değildir. İnsanların yapacağı şey de değildir.


Evet cruise füzelerine el bombalarıyla karşılık vermek gerçekten Filistinlilerin işine yarayan mantıklı bir iş. Kesinlikle Filistinlilerin başının altından çıktığına da eminim. İki tane yahudi öldürmek için 1000 Filistinlinin öldürülmesi mantıklı bir iş gibi görünüyor. Ya da ellerinde son model piyade tüfekleri ve tanklarıyla ölüm saçan bir orduya taş atmak oldukça tahrik edici ve ölüm nedeni. (!)


Soykırımın savaş olmadan da olabileceğini bilmek lazım. Göstere göstere değil de gizli gizli yapılabileceğini de bilmek lazım.


Saygılar...
__________________
Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Karagöz'in Mesajına Teşekkür Etti.