Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.11.11, 02:18   #58
SuLTaN
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 708
Mesajlar: 4,453
Ettiği Teşekkür: 36949
Aldığı Teşekkür: 24761
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Holokost - Yahudi Soykırımı

Sevgisizlik sevgisizlik sevgisizlik! Bütün sorunumuz sevgisizlik.

"Yahudi" olduğu için öldürülen insanlar... Küçücük çocuklara bile yaşama hakkı verilmiyor, o küçücük çocukların anneciklerine babacıklarına yaşama hakkı verilmiyor. Neden? "Onlar Yahudi."

Tanzimat Dönemi, siyasi, sosyal, edebiyat yaşantımızda ve her alanda büyük değişimlerin yapılmaya çalışıldığı bir dönem. Bu dönem yazarlarından olan Ahmet Mithat Efendi, eserleriyle topluma mesaj vermeyi amaçlayan bir sanatçı. Çoğu eserinde kötü yola düşmüş ya da düşmekte olan bir kadını topluma kazandırmıştır, toplumdaki aksaklıkları düzeltmeyi amaçlamıştır. "Çingene" adlı eserinde de çingeneler hakkındaki o önyargıları silmeyi amaçlamıştır. "Kötünün çocuğu kötü olur. Çingenenin soyu kötü çingene olur. Kötü kokanın soyu kötü kokanlardan olur." Onun amacı, işte bu düşünceleri yıkmaktır. Nitekim, başarmıştır da. 19. yüzyılın sonlarından bahsediyorum.

Gelelim bu konuya. 20. yüzyılda olan bir olay. Üstelik gelişmişliği örnek alınan Batı. Bu kadar sığ, bu kadar kin dolu bir düşünceyle onca insan katledilmiş. İnsanları öldürmeleri yetmemiş, acı çektirerek öldürmekten, öldürdükten sonra cesetleri yakmaktan zevk almışlar. Ne kadar vahşet verici!

Bunları neden yazdım? Bazen konularda şu yorumlar çok oluyor: "Türklerin hepsi aynı. / Kürt olandan ne bekliyorsun ki. / Tüm Müslüman devletler böyle. / Erkeklerin hepsi yalancı." v.s. Herkesin iyisi olduğu gibi kötüsü de vardır. Ahmet Mithat Efendi, bu düşünceleri yıkmak için çabalayan bir Osmanlı insanı. Bakın, düşünceleri yıkmak için çabalıyor, 'insan' için doğru olanı göstermeye çalışıyor. Demek ki bunun aksini savunanlar da çokmuş o dönemde.

Almanlar Yahudileri katletti. Peki bunu her Alman destekledi mi? Elbette hayır. Bu durumda Almanlara vahşiler diyebilir miyiz? Diyemeyiz. Onların da iyisi kötüsü var çünkü. Tıpkı Türklerin içinde Türklüğe zarar verenler, Kürtlerin içinde terörist olmayan ve terörle mücadele edenler, Müslümanlar içinde inancını din kaynaklarının belirttiğince dosdoğru yaşayanlar ve düşünceleri saptıranlar olduğu gibi.

Konu dışına çıktım sanırım biraz ama önyargılarımızı yıkmalıyız. Bunu vurgulamak istiyorum. Basit genellemeler 'insanlığımızı' alçaltır. Her zaman herkese 2. & 3. şans verilmesi gerektiği gibi; herkes birbirinin düşüncesine de saygı duymalı.

Umarım dünya, bir daha böyle ürkütücü, üzücü olaylara sahne olmaz.

Bizi yalnız sevgi alt edebilir.


***

Teşekkürler bu kapsamlı konu için Laleciğim.

SuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz SuLTaN'in Mesajına Teşekkür Etti.