Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.11.11, 16:56   #1
saya35
Uzman Üye

saya35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 751
Mesajlar: 1,726
Ettiği Teşekkür: 1363
Aldığı Teşekkür: 7881
Rep Derecesi : saya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmedesaya35 muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
saya35 - MSN üzeri Mesaj gönder
Çözüldü Televizyon bizi nasıl etkiler?

Araştırma sonuçlarına göre televizyon alışkanlığının belirtileri;
 • Televizyonu sakinleştirme aracı yerine koyma
 • Sadece bir şeyler izlemek olsun diye televizyon izleme
 • Kontrol altında olmadığınızı hissetme
 • Çok izlediğiniz için öfkeli, agresif hale gelme
 • İzlemeyi bırakma alışkanlığının azalması
 • İzlemediğinizde sinirli hissetme
Pek çok alışkanlığın negatif etkileri olur. Yetişkinler için en kötü etkilerinden biri kilo almaktır. Uzmanlara göre günde üç saat televizyon izliyorsanız, günde bir saat izleyene göre sizin obez olma ihtimaliniz daha yüksektir.

Neden televizyon izlemek kilo aldırır?

Televizyon izlemek, kilo vermenize engel olduğu gibi kilonuzu korumanıza değil, yeni kilo almanıza yol açar. Televizyon izlemektense, uyumak dışında gün içinde yapacağınız her bir saatlik aktivite, daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Çünkü televizyon izlerken hem çok hareketsiz kalırsınız hem de gördüğünüz yeme içme reklamları sizi istem dışı olarak bir şeyler atıştırmak için mutfağa yönlendirir.


Televizyonun çocuklara etkisi

Televizyonun çocuklar üzerindeki etkisi ise yetişkinlerden çok daha fazladır. Çocuklar izledikleri şeylerden çok daha fazla etkilenirler.
Çünkü onların değerlendirme sistemleri ve bilinç düzeyleri henüz yeterince şekillenmemiştir. Soyut düşünme yetenekleri gelişmediğinden gördükleri her şeye inanma ve kabul etme davranışı gösterirler.

Televizyonda cinayet dahil pek çok şiddet olayının gösteriliyor olması, çocukların şiddet ve öldürme konusunda duyarlılığını azaltıp, bu konuları normalleştirmelerini sağlar.


Televizyon izleme süresini azaltmak için…

Uzmanlar ailece televizyon izlerken geçirilen zamanın azaltılmasının pek çok yararı olacağını belirtiyorlar. Televizyon izleme zamanınızı nasıl azaltabilirsiniz?

İşte, bir yerden başlamak isteyenler için uzmanların önerileri…


 • Televizyonu kapatın ve bir hafta boyunca öyle bırakın.
 • Bu zaman içinde en sevdiğiniz televizyon programlarının bir listesini hazırlayın. Bu liste sizin öncelikli olarak önem verdiğiniz programları gösterecektir.
 • Günde bir saatten fazla televizyon izlemenize izin vermeyecek şekilde bir televizyon izleme çizelgesi hazırlayın kendinize.
 • Televizyon karşısında asla bir şeyler yemeyin.
 • Akşam yemeklerini ailece konuşup, etkileşim halinde olacağınız bir sürece dönüştürün.
Okumayı ve radyo dinlemeyi deneyin!
Televizyon izlemek yerine kendi kendinize ya da aile bireyleriyle birlikte kitap, dergi okuma; radyo dinleme gibi aktivitelerde bulunmayı deneyin. Çalışmalar, okuma ve dinlemenin beyni çalışmaya teşvik ettiğini gösteriyor. Çünkü okuduğunuz ve dinlediğiniz şeyleri görünür hale getirmek için yaratıcı gücünüzü harekete geçiriyorsunuz. Bu, elbette televizyonda böyle değil. Çünkü televizyonda her şey sizin düşünüp hayal etmenize gerek kalmadan sizin için canlandırılıyor.

Televizyon konusunda yapılan bir çalışma, televizyon izleme esnasında beyin merkezlerinin kapandığını, düşünme eyleminin azaldığını gösteriyor. Bir başka deyişle bu, siz televizyon izlerken bir şeyleri sorgulamak yerine konuşulanları kabul ettiğinizi gösteriyor.
__________________
İnsanlığın haline baktığın zaman, Nuh'un gemiyi kaçırmamış olmasına üzülmemek elde değil.
Mark Twain

saya35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz saya35'in Mesajına Teşekkür Etti.