Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.12.11, 01:38   #1
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 327
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 8997
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Thumbs up Soğuk Savaş Dönemi Sovyet Propaganda Posterleri

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Amerika ile Rusya arasında yaşanan soğuk savaş aynı zamanda bir ideoloji savaşına da dönüşmüştür. İki ülke de vatandaşlarına kendi ideolojilerini öven ve onların iyiliği için en doğrusunun bu olduğunu ve de diğer milletin ideolojisinin onları bitirmek için hain bir plandan ibaret olduğunu sürekli telkin etmiştir. Amerika'nın propagandaları "Küresel Emperyalizm" olarak bilindiğinden sadece Amerika'da değil bütün dünyada kendisini göstermiş ve hissettirmiştir. Bütün dünya tarafından bilinmektedir. Ben soğuk savaş döneminin daha az bilinen Rusya tarafında ne gibi propaganda gibi bir iş için devlet eliyle nasıl posterler hazırlanmış onu merak ettim. Bunu da naçizane forum üyeleriyle paylaşmak istedim. Posterler doğal olarak Rusça'dır. Bizim için önemli olan üzerinde yazandan ziyade, soğuk savaşın diğer tarafında kullanılan teknikler. Genelde Amerika'nın hazırladığı posterlerden pek farklı olmadığını müşahede edeceğiniz gibi, eğer Rusça bilseydik eminim ki, söylemlerin de düşman ve ideoloji isimlerinin değiştirilmiş halinden başkası olmayacağına eminim. Arşivde bulunması gerektiğini düşündüğüm değerli belgelerdir bana göre bu resimler.