Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.12.11, 11:02   #3
Feriya
Üye

Feriya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Yaş: 33
Konular: 2
Mesajlar: 27
Ettiği Teşekkür: 10
Aldığı Teşekkür: 58
Rep Derecesi : Feriya Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Anatolya Efsaneleri - Serhan Vural

İnternette bulduğum kitap özeti...

Kitap özeti:

Anatolya Ulu Dünya'nın güneyinde yer alan anakaradır. Adını insanlığın Ak Ana diye isimlendirdiği, Tolya Hatun'dan almıştır. Binlerce yıl önce insanlık tanrıların zulmü altında yaşamış, hayatları sefalet ve yokluk içinde, büyünün emri altında ezilerek geçmiştir. Tanrıların hükmü olan Kadim Töre yaşamı neredeyse yok etmiştir. Tolya Ana bu deli tanrılara baş kaldırarak onların yıkımını sağlamış ve Yeni Töre'yi kurmuştur.

İşte bu topraklardaki en büyük imparatorluk olan Medrece'nin imparatoru öldürülür. Burada Alacakaranlık Kardeşliği adlı dindar bir topluluk mutlak hakimiyet sağlar. Aziler dedikleri tanrıların inancını yaymaya çalışıyorlardır.

Ölümcül bir hastalık olan Ateş Vebası'nı Ak Su dedikleri bir ilaçla iyileştirdiklerini söyleyerek yavaş yavaş her yeri ele geçirmektedirler. Çünkü ilacı içen insanlar sadece iyileşmiyorlar, aynı zamanda köle oluyorlardır. Ak Su'yu kabul etmeyen insanları ise doğruluğa gönüllü olmadıkları için yok ederler. Kadın, çocuk demeden herkesi katlederler. Çünkü inançları bunu haklı kılıyordur. Kendilerine göre doğrunun ve haklının tarafında olanlar onlardır. Kendilerini tanrıların habericisi olarak görürler ve günahın olmadığı bir dünyada Aziler'e inanmayan iblis tohumlarının işi yoktur. Zira Aziler'e inanmayan hiç kimse masum değildir.

Sahire Peri Hatun Akdes Tarikatı'nın Ay adası mabedinde diğer sahirelerle birlikte yaşamaktadır. Kuzeydeki Alacakaranlık tehlikesinden haberdardır. Tarikat, Ak Ana'nın bir tanrı olduğuna inanıyordur.

Peri aslında bir cadıdır, ancak çocukluğundan beri onu kudsiler yetiştirmiştir, onların yalanlarıyla büyümüştür. Peri'ye damarlarındaki kanın kirli olduğunu ve Araf iblislerinin daima onu ele geçirmek için hazırda beklediğini, çünkü cadıların Araf'ın Efendisi tarafından dünyaya gönderildiğini anlatmışlardır. Öğretilerine göre cadıların hepsi ölümün yani Araf'ın hizmetkarlarıdır, ruhu olmayan canavarlardır. Genç kadın bu yüzden ona verdikleri Akdes Otu'nu yiyerek büyür, bu şekilde cadısal güçlerinden yani kötülükten kurtulmuştur. Ak Ana'nın lütfuna sahip olduğu için sahire olarak yetiştirilmiştir.

Bir gün varlığından bile haberinin olmadığı kız kardeşi, ondan mektupla yardım ister. Unutulmuş Diyar'da olduğunu yazmıştır. Bu topraklar çok gizemlidir, zira Unutulmuş Diyar Tarikat'ın hüküm koyucuları kudsiler tarafından sahirelere yasaklanmıştır. Genç kadın kuzeydeki Alacakaranlık'ın Unutulmuş Diyar'ı da ele geçirmesinden korktuğu için bu diyarın hünkarını uyarmak ister. Bu sırada kardeşini de bulacaktır. Ancak kudsiler buna izin vermediği için mabetten kaçar.

Serkis Unutulmuş Diyar'daki sınır kasabası Merki'de amcasıyla birlikte yaşamaktadır. Serkis Ak Ana'nın gerçek öğretileri ile büyümüştür. Yani hiçbir inancın, hatta Ak Ana'nın bile onun için hayat kadar değerli olmadığını, ona yol gösterebilecek tek şeyin mantık olduğunu düşünmektedir. Annesi Unutulmuş Diyar'ın koruyucusu olan Bilge Hatun'dur, aynı zamanda Güney'in Baş Kızıl Cadısı'dır. Annesi Melis Cadı, bir oğlu olduğu gerçeğini herkesten saklamıştır, sadece Serkis ve amcası bu sırrı biliyorlardır. Zira Serkis bir cadı oğludur, yani bir royadır. Binlerce yıl boyunca cadı oğlu doğmamıştır. (Royanın ne anlama geldiğini kitapta öğrenirsiniz.)

Peri Serkis'le karşılaştıktan sonra Alacakaranlık Kardeşliği Merki kasabasına gelir. Serkis'e Ak Su'yu zorla içirmeye kalkarlar.
__________________
Forum Gerçek Türkiyeli'nin Resmi Forumu
Feriya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Feriya'in Mesajına Teşekkür Etti.