Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.12.11, 02:42   #3
SuLTaN
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 708
Ettiği Teşekkür: 36956
Aldığı Teşekkür: 24738
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Pargalı İbrahim Paşa Neden Öldürüldü?

İbrahim Paşa başarı üstüne başarı kazandıkça çok fazla göze batar olmuş. Halk içinde "Makbul" olarak bilinerek, kabul gören, herkesce benimsenen kişi hâline gelmiş. Sefere giderken Sultan Süleyman'dan bir tuğ eksik taşımaya başlayarak Kanuni'ye neredeyse eş sayılmış.

Bağdat Fethi'nden sonra defterdarı (ki ben o defterdarı İskender Çelebi olarak biliyorum. ) idam ettirmiş İbrahim Paşa. Birgün, Kanuni bir rüyadan kan ter içinde uyanmış. Rüyasında İskender Çelebi ona sitem ederek Pargalı'nın sözüyle onu nasıl idam ettirdiğini, bunun haksızlık olduğunu söylemiş. Kanuni de Pargalı'ya beddua ederek bir sene içinde kendisinin de aynı şekilde katledilmesini dilemiş. Nitekim bir sene içinde de Pargalı İbrahim Paşa boğdurulmuş.

Bu olaydan sonra, halk içinde "Makbul İbrahim" olarak değil de "Maktul(katledilen) İbrahim" olarak anılmaya başlanmış.

Üzüldüğüm bir olaydır, çok konuştum.

SuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz SuLTaN'in Mesajına Teşekkür Etti.