Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.12.11, 16:12   #63
Ilgın
Gerçek Üye

Ilgın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 17
Mesajlar: 746
Ettiği Teşekkür: 846
Aldığı Teşekkür: 4367
Rep Derecesi : Ilgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmedeIlgın muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Holokost - Yahudi Soykırımı

Yahudi Soykırımı sadece 2. Dünya savaşında Hitler'in uyguladığı bir politikadan ibaret değildir. Tarihinde 3 kere bu soykırım tehdidi ile karşılaşmıştır. Bu Soykırım olayının içinde Yahudiliğin etkisi yoktur aslında. mesele Siyonizm meselesidir. Ancak Antisemitizm 2. Dünya Savaşı sırasında oluşmuş bir iradedir. Bunların haklı veya haksız sonuçları oluşmuştur. Antisemitizm insanlık için korkunç bir şeydir. Ama Siyonizm vakasıda Antisemitizm kadar tehlikelidir.
İlk yahudi sürgünü M.Ö 598 yılıdır. 60 yıla yakın Babil sürgünü yaşanmıştır. Babil'de yahudilere önceleri iyi davranılmış ancak bazı kötü gelişmeler özellikle Diaspora grubunun etkisi ile planlı bir Soykırım yaşanmıştır. persler'in babili yıkışı ile Yahudi'lerin bir kısmı yurtlarına dönmüş Büyük bir kısmıda babil'de asimile olmuştur.
2. Soykırım olayı M.S 60-70 yıllarında olmuştur. Roma idaresi altındaki Yeuda’da önceleri bağımsız bir Yahudi krallığı olmasına rağmen, zamanla yönetim gittikçe Yahudiliğini kaybetti. Yeuda nihayet doğrudan Romalıların ve daha sonra da Yahudi tebaasına katı ve acımasız davranan Hıristiyan idaresinin buyruğuna girdi. M.S. 66 yılında Yeudalılar Romalı hükümdarlara başkaldırmaya başladılar. Ayaklanma, geleceğin Roma imparatorları Vespasian ve Titus tarafından bastırıldı. M.S. 70 yılında Kudüs Kuşatması sırasında Romalılar Kudüs'teki Tapınağın büyük bir kısmını yıktılar; bazı rivayetlere göre Tapınak’ta bulunan kutsal şamdan (Menora) gibi önemli sanat eserlerini de yağmaladılar. Yeudalılar, 2. yüzyılda Julius Severus’un Bar Kohba ayaklanmasını bastırırken bölgeyi yakıp yıkmasına kadar, kendi topraklarında büyük sayılarda yaşamaya devam ettiler. Ancak, bu olay sonucunda 985 köy tamamen yok oldu, Yeuda’nın Yahudi nüfusunun çok büyük bir bölümü öldürüldü, esir olarak satıldı veya kaçmaya zorlandı. Böylece, Kudüs'ten sürgün edilen Yahudiler artık Galile’de yoğunlaştılar. Yahudilerin çoğu esir olarak satılırken diğerleri Roma İmparatorluğu’nun değişik bölgelerinin vatandaşları oldular. İncil'deki “book of Acts” ve diğer Pavlus metinleri Roma dünyasındaki büyük sayıdaki Helenleşmiş Yahudi toplumlarından söz eder. Bu Helenleşmiş Yahudiler, diasporadan sadece ruhani anlamda etkilendiler; Yahudi inancının temel direği olan, dünyanın birçok yerinde gördükleri eziyetlerin de desteklediği bir yitirme ve vatansızlık hissini özümsediler. Yahudiliği yaymak için yapılan din propagandası ve Yahudi dinine döndürme politikaları sonucu Helen uygarlığında Yahudi dininin yayılması, Romalılara karşı yapılan savaşlarla ve Tapınak-sonrası yıllarda Yahudi değer yargılarının tekrar belirginleşmesiyle sona erdi.

Mişna ve Talmud’da bulunan Tevrat yorumlarının gelişmesi ile Yahudi geleneğinin, Tapınağa bağlı bir dinden, Diaspora geleneklerine göre yeniden yapılanmasının gerçekleşti.

Yukarıda anlatılan 2. Dünya savaşında Hitler'in uyguladığı soykırım ise detayı ile anlatılmış. Dediğim gibi Soykırıma neden olan olay Bazı yahudilerin oluşturduğu Siyonist akımdır. Bu akım dünya tarihi içinde bir tehlike arz eder. Yani Siyonizm aslında Din unsurlu bir eğilim olmayıp, siyasi bazlı bir harekettir. Ancak Siyonizm'in bu yanlış hareketinin faturasını yahudi'ler ödemiştir. Tarihte bilinir ki, Yahudiler yaşadıkları ülkelerin şartlarına uyum sağlardı. Osmanlı içinde yaşayan yahudiler'de bu geleneğe uydular Ancak Siyonistler 1492 de kendilerine el uzatan Türk'leri maalesef borçlandırıp batışı hızlandırmıştır.
Son Olarak Siyonist ve Diaspora Yahudilerinin Dünya barışı için yaptıkları oyunları Maalesef Masum yahudiler ödemiştir. Bunları kabul etmek mümkün değildir. Hatta Bu Siyonist hareket kendi inanışlarını bile bile tehlikeye atmışlardır. Dünya artık Antisemitizmden kendini uzak tutmalıdır. yahudiler de Siyonistlerden ve Diaspora'dan kendilerini soyutlamalıdır. Barış için bunlar şart sanırım.
__________________
Kader, çadırındaki kilim gibidir. İpliğini Tanrı verir sen dokursun
Ilgın isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Ilgın'in Mesajına Teşekkür Etti.