Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.12.11, 21:24   #8
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 327
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 8997
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Din, gelişmeye engel mi?

Din gelişmeye engel olamaz, olmaz. Bunu iddia eden ya kördür ya da dini okumadan yargılama cüretini kendinde bulan "Cahil cesur olur." hadisinin aktarmak istediği anafikirdir. Din ile alakalı herkes iyi bir yorum yapacak değil elbette ancak bu ülkede bunu yapanlara sormak istiyorum. Baştan sona oturup Kuran'ı okuyupta mı bu yorumu yaptılar ya da çevrelerinde bulunan ve kendilerinin dinci olarak yaftaladığı insanların yanlış hareketlerine bakarak mı bu kanıya vardılar ?

Eğer okumadan yaptılarsa, söylediğim hadis tekrar vuku bulmuştur. Yok okudular ama yine de çevrelerindekilerin kötü huylarından ya da kendilerince dini tekellerine almış adamların hareket ve tavırlarına bakarak böyle bir kanıya vardıysalar yine hadis bugünlere ışık tutmakta.

Ben buna karşılık size şu ayeti öneriyorum ;

Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır. Allah'tan korkup sakının. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberi olandır.

Maide Suresi 8. Ayet.

Yukarıda kalınlaştırarak yazdığım kelâmda Allah, müminlere öğüt veriyor ve emrediyor. Şimdi bunu kendine mümin diyen biri uygulamadı diye dine çamur atmak ya da bir şeylerin önünü tıkadığını iddia etmek tamamen duygusal bir yaklaşımdır ve Platon'un da dediği gibi duy(g)ular insanı yanıltır.

Son olarak söylemek isterim ki; Avrupa'nın rönesansının ilhamı, İslam'ın rönesansıdır. Eğer İslam iddia edildiği gibi gelişime kapalı bir din olsaydı, bugün Fibonacci'nin yazmış olduğu "Liber Abacci" isimli kitapta referans olarak Latince "Maumeth" yani Muhammed ismini iliştirdiğine şahit olamazdık. İsmi geçen Muhammed, El-Harezmidir, insanlığa bugünkü bildiğimiz doğal sayıların (0-9) sembollerini ve de "Sıfır" rakamını hediye eden büyük Müslüman Bilim Adamı. Şimdi hepsini saymak isterdim lakin liste epey uzun olacak. Dileyenler Bbc'nin belgesel serisinden "Science And Islam" kaynaklara ulaşabilirler.