Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.12.11, 00:31   #9
SuLTaN
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 708
Ettiği Teşekkür: 36956
Aldığı Teşekkür: 24738
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Din, gelişmeye engel mi?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Dirdir Mesajı göster
İslamiyet gelişime kapalı bir dindir.

Teşekkürler Real
İslamiyet ışığında kim gelişememiştir Dırdır? Kimin gelişmesine engel olmuştur İslamiyet, örnek verebilir misin? Şayet İslam ülkeleri olarak bildiğimiz ülkelerin geri kalmışlığından bahsedersek, bu İslamiyetin değil İslamiyeti yanlış anlayanların, İslam dinini hayatlarına yanlış yansıtanların suçudur.

Hz. Muhammed, her daim ilmi, bilimi tavsiye etmiş; ilim öğrenmenin beşikten mezara kadar olması gerektiğini vurgulamıştır. Hz. Ali kendisine bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olacağını söylemiştir. Üstelik Kur'an-ı Kerim'de yıldızların hareketinden tutun da, insan doğumuna kadar birçok şey dile getirilmiştir.

İslamiyetin Arabistan'da yayıldığı döneme bakarsak, olayların hiç de iç açıcı olmadığını görürüz. Ancak, İslamiyet temiz olmayı, kadına saygı duymayı onu aşağılamamayı, kimsenin hakkını yememeyi, terazide malın doğru tartılmasını v.s. emretmiştir ve bundan sonra İslamiyeti benimseyenlerin hayatlarında köklü değişiklikler olmuştur. Burada gerileme değil, bir gelişme görüyorum ben.

Yalnızca İslamiyetle sınırlandırmamalıyız bunu. Diğer dinlerde de benzer durumlar söz konusudur.

Din; dogmaların içinde kaybolmuş, her şeyi dogma olarak nitelendirmiş, dini yalnızca büyüklerinden öğrenmekle yetinen, okuyup araştırmaya üşenen, düşünmek yerine kendisine dayatılanı yapmayı tercih edenler için gelişmeye engeldir.

Din, insana birçok seçenek sunmuştur. Ben dinin değil, din yorumlayıcılarının gelişmeyi engellediği kanaatindeyim.
SuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz SuLTaN'in Mesajına Teşekkür Etti.