Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.12.11, 01:12   #11
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 327
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 8997
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Din, gelişmeye engel mi?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Evet ben de ''cesur cahillerdenim'' ve din gelişmeyi engelliyor diyorum.

Hazreti Muhammed'den ve Kuranı Kerim'den bahsederken, bir de onların tavsiye ettikleri gibi yönetilen bir ülkenin örneğini verseydiniz, zira ben bilmiyorum.

İslam dini hoşgörüyü, sevgiyi, barışı, ilmi ve bilimi öngörüyor, fakat müslümanım diye geçinen müslümanlıktan uzak insanların yönettiği bir ülke ve o ülkenin insanları geri kalmaya her zaman mahkumdur.

Elbette ki burada birçok kişi islam dininin temelini biliyor. Kimse kimseye ders vermesin.

Aynı hata; "müslümanım diye geçinen müslümanlıktan uzak insanların yönettiği bir ülke ve o ülkenin insanları geri kalmaya her zaman mahkumdur. " İslam=Müslüman değildir. İslam ayrı bir şeydir, birilerinin kendilerine müslüman ülke demesi ya da müslümanım demesi ayrı bir şeydir.

Siz bilmiyorsunuz belli ki, ben size bir örnek vereyim o zaman ; Endülüs devletini inceleyebilirsiniz, Avrupalılar sokaklarını insan pisliğiyle süslerken, bu adamlar tarihin o zamana kadar gördüğü en büyük uygarlığı, İspanya'da ve Portekiz'de kurmuşlardı. Ne oldu bilin bakalım ? Medeni ve Müslümanları barbar gören haçlılar, tek bir müslüman kalmayıncaya kadar hepsini öldürerek, bütün medeniyeti yıktılar. Ne kadar kitap ve bilgi varsa, hepsini yaktılar.

"Hazreti Muhammed'den ve Kuranı Kerim'den bahsederken, bir de onların tavsiye ettikleri gibi yönetilen bir ülkenin örneğini verseydiniz, zira ben bilmiyorum."

Söylemiştim, tekrar söyleyeyim. Birine doğru yolu göstermek ayrı şeydir, birinin gösterdiğin yolda hareket etmesi ayrı şeydir. Birine doğru yolu gösterdin ve buna rağmen o yolda ilerlemediyse o kişi, bunda senin suçun ne ?
Üstelik bu söylediğinizle kendinizle çelişmektesiniz. Şöyle ki ; hem bunları uygulayan ülke olmadığını söylemektesiniz yani dini gerekleri ve emirleri, hem de dinin gelişmeyi engellediğini söylemektesiniz. Bu bir çelişkidir. Dini uygulamadığı için gelişemiyorsa "ki sizin iddianız" (Gelişmenin din ile alakası yoktur çünkü.) bunun müsebbibi nasıl oluyor da din oluyor ?

Benim karşı çıktığım nokta gelişmenin, çalışmakla alâkâlandırılmayıp da, bir takım cahiller tarafından, din ile alakalandırılması ve nedense bu sorular sual edildiği zaman herkes suçu kendinden başka her türlü, düşünceye ya da inanca atması. Biri de demez ki; Efendim biz çalışmıyoruz, üretmiyoruz, düşünmüyoruz, geri kalmamızın nedeni bunlardır.
Bunların aksine, aynı geri kalmış ülkede yaşadığımız ama kendilerinin bilimle aydınlanmış olduğuna inanan arkadaşların dedikleri şu; "Din karanlığı bizi boğdu, din olmasa biz gelişirdik."
Elimde güç olsaydı, hodri meydan derdim, kaldıralım dini, lağvedelim. Ondan sonra bakalım ne değişecek ? Birden bire başımıza tuğ mu konduracaklar ?
Bu 2000 yılına girdiğinde, uzay çağına birdenbire gireceklerini zannedenlerin misaline benzer.
Din sana çalışma demiyor, çalış diyor. Üret diyor, öğren diyor, düşün diyor. Bunlara rağmen hala kabahati çalışmayan, üretmeyen, öğrenmeyen ve düşünmeyen bir toplum yerine dinde arıyorsak eyvahlar olsun bize...

Rahmetli Mehmet Akif Ersoy'un güzel bir şiiri vardır herkese tavsiye ederim.

Not: Ayrıca kimseye ders vermeye kalktığım yok, üslubunuz hiç hoşuma gitmedi. Üzüldüm şahsen.