Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.12.11, 07:08   #6
SuLTaN
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 708
Ettiği Teşekkür: 36956
Aldığı Teşekkür: 24738
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: İşte Dünyanın İlkleri

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor ki, "ilk"e sıfat diyemeyiz. Kelimeler, kullanıldığı yere göre, bağlam içindeki göreviyle adlandırılır. "İlk roman" dersek sıfattır, "ilklerden" dersek ad görevindedir. Her kelime için geçerli bu. Bu açıklamadan sonra şunu anlamak ve kabul etmek de daha kolay olacaktır ki, görevi değişkenlik gösteren bu tarz kelimelere tekil çoğul göndermesi yapmak da pek doğru değildir. Bunları Prof. Dr. Kerime Üstünova'dan aldığım bilgilere dayanarak söylüyorum.

"-lar, -ler" çoğul eklerine gelince... Yukarıdaki yorumlarımı sosyal bilimler için yaptığımı belirtmiştim. Ona dayanarak açıklamamı yapacağım. Örneğin; bir roman için "ilk roman" dedik. Ancak bir süre sonra yapılan araştırmalar gösterdi ki "ilk" sıfatını verdiğimiz romandan önce yazılan bir roman daha var. Bu iki eser arasındaki zaman farkı çok az yahut ikisinin de tam yazılış tarihi belli değil. Durum böyle olduğunda hangisinin ilk olduğunu bilemeyiz ve bu noktada "ilkler" kelimesini kullanabiliriz. Bu tarz örnekler en azından edebiyat dünyasında çok fazla olduğu için, eserlere "ilk" demekten sakınılarak "ilklerden, ilk eserlerden" kullanımının uygun olduğu düşünülüyor. Dil, buna müsaade ediyor ve bir anlam karmaşası yahut bozulma gözetilmiyor. Bunları da Prof. Dr. Alev Uğurlu'dan aldığım bilgilerle rahatlıkla söyleyebilirim.

Lakin her alanda olduğu gibi dil alanında da birbiriyle çelişen bilim insanları olacaktır. Benim bu belirtmiş olduklarımı kabul edenler de etmeyenler de mevcuttur. Ben, kabul edenlerdenim ama bilim insanı değilim.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için yukarıda isimlerini vermiş olduğum şahısların ve ek olarak da Prof. Dr. Hatice Şahin'in makalelerinden faydalanabilirsin Karagöz.
SuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz SuLTaN'in Mesajına Teşekkür Etti.