Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.12.11, 03:05   #10
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 327
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 8997
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İşte Dünyanın İlkleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SuLTaN Mesajı göster
"İlklerden..." dememdeki kasıt, "ilk" sözcüğünü ad olarak kullanmaktı. Ama aksi bir durum da söz konusu olsa bunu yanlış bulmuyoruz. "İlk romanlardan, ilk piyeslerden..." demek elbette daha doğrudur; böyle bir kullanımım da oldu yukarıdaki yorumlarımda Karagöz.

Bu kullanımın sosyal bilimler için doğru olduğunu da söylemiştim. "Bulunan ilk tabletler, yazılan ilk romanlar..." gibi kullanımlar doğrudur. Fen bilimleri için bu kullanım her zaman aynı sonucu vermez; burada tezler çürür.

"Arabanın ilkleri" diye bir kullanım bahsettiğim anlamı taşımaz; "İlk arabalardan" kullanımı doğrudur. Yoksa, senin dediğin anlam ortaya çıkar. Sözcüklerin dizilişine ve eklerine dikkat etmek gerek.

Başlığında elbette böyle yazacaksın. "İlk arabalardan biri burada, ilk romanlardan biri burada gelin ey ahali " demeyeceksin elbette. Başlıktaki bu kullanım doğrudur.

Ben teşekkür ederim Karagöz.

Sayın Sultan; Benim açmış bulunduğum konuda Dünya'nın ilkleri dediğimden, konuda gelenler Dünyanın ilkleri tanımının açılımı ve alt kümesi olduğundan saydığım ilklerin, isimden önce kullanılan "ilk" kelimesi doğal olarak sıfat oluyor. Bu sebepten mütevellit, sıfat olarak İlkleri demenin doğru olmadığı kanaati adeta zihnime saplanmış durumda. "İlk"i isim olarak kullanırsak ancak sizin de dediğiniz gibi, bunu çoğul hale getirip bir isim tamlaması yaratabiliriz. Sizin açmış olduğunuz pencereden bakıyorum lakin, gösterdiğiniz manzaradan başka bir manzaraya bakmaktayım Salıncakta sallanan çocuklara değil de, simitçiden simit alan çocuklara bakıyorum sadece Bilmem anlatabildim mi, çok sevgili ve mehru arkadaşım.