Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.12.11, 03:27   #12
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 327
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 8997
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İşte Dünyanın İlkleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SuLTaN Mesajı göster
Pek sevgili Karagöz, Hacivat olmaya mı meylin?

Bu konudaki ilklerine bir şey dediğim yok; yanlış bir şey yok. Yalnızca ek bir bilgi olarak "ilk" kelimesinin sosyal bilimlerdeki doğru kullanımından dem vurdum. Bu konu içinde bilimi (belki birgün belki asla) yanıltacak şey "ilk roman" olarak bahsettiğin şeydir.

"Dünyanın ilkleri"ndeki ilk, sıfat değil; geleneksel dilbilgisinin 'adlaşmış sıfat' olarak kabul ettiği kelimedir; yani addır. "Dünyanın ilk eserleri" demiş olsaydın, sıfat olurdu.

"İlk"i çoğul bir sıfat zaten yapamayız. Yapacak olursak: "İlkler roman" gibi saçma bir şey çıkar ve bizim dilimizde esas unsur sondadır. Bu sebeple vurgulamak istediğimiz çokluk, tamlamanın sonunda bulunacaktır: "ilk romanlar" olacaktır.

Bu durumdan mütevellit aynı şeyleri söylüyoruz farkındaysan.

Ah Sultan ahh Aynı şeyleri söylüyoruz elbette. Ben sadece uzman görüşünüzden istifade etmek için size bilinciniz dışında açılımlar yaptırıyorum. Uzay zaman sürekliliğini kırıp mekanınızı ziyaret edemediğimden ve fikirlerinizi bu ziyaret esnasında istediğim gibi değiştiremediğimden, bunu sizi tahrik etmek yoluyla, diğer yola nazaran daha zayıf ve etkisiz bir usülle yapma amacına yöneldim. Daha zayıf bir yol olmasına rağmen amacıma ulaştım sanırım Hem uzman görüşünüzden istifade ettim hem de istediğim cevapları aldım. Saygılar efendim.