Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.12.11, 23:19   #1
Gece
Uzman Üye

Gece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 70
Ettiği Teşekkür: 5688
Aldığı Teşekkür: 6857
Rep Derecesi : Gece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Bin Muhteşem Güneş/Khaled Hosseini

Hafta sonu bir kitap okudum ve kalbimden vuruldum..!

Uçurtma Avcısı'nı okumak istemiştim önce ama kısmet Bin Muhteşem Güneşe'ymiş.
Cuma günü akşamüstü aldım kitabı.
Cumartesi saat 04.00 de bitirmiştim.
Ağlamamak için direndim, gözlerim kızardı ama ihanet etmediler bana.
Yorgunluğa dayandılar okudum ve bitirdim.
Bin Muhteşem Teşekkür Khaled Hosseini…

Bir kitap olsun, içinde bir çok duyguyu barındırsın.
İnsana rağmen insana dokunsun.
Küçük yaşta evlendirilen kızlar, dayak ve işkenceye maruz kalan kadınlar, sevgi, ihanet, aşk, nefret,arkadaşlık,
şiddet,evlat hasreti çeken analar, baba hasreti çeken çocuklar, savaşın soğuk ve gerçek yüzü, siyaset, bilinmeyen bir coğrafya, patlayan füzeler, parçalara ayrılan ve her bir uzvu başka yerlerde bulunan çocuklar, vatan sevgisi.
Ve son derece yalın bir dil.Son derece güzel bir çeviri.
Özellikle Sandy Tolan'ın Limon Ağacından sonra bu çeviri çok iyi geldi bana.
(Limon Ağacı'nın çevrisi anlayabilmek için bile bir çeviriye ihtiyaç vardı)

Ne çatısını aydınlatan ayları sayabilirsin Bu kentin ne,
Ne de duvarlarının gerisine gizlenen bin muhteşem güneşi..

Pers şairi Saib-i Tebrizi'nin bir şiirinden alınma bu beyit romana isim olmuş.

Kitabın tanıtım yazısında

Nereye giderseniz gidin, ülkeniz peşinizden gelir.
Artık siz orada yaşamasanız da o içinizde yaşar.
Afganistan'ın Khaled Hosseini'de yaşadığı gibi... deniliyor.

Roman bir harami olarak doğan, yani haram kızı olan Meryem' in doğumuyla başlar.
Annesi Nana ile birlikte babasının kendileri için bir köye yaptığı kulübede yaşarlar.
Babasının iki eşi ve on tane çocuğu vardır.
Babası Celil her Perşembe kızını ziyarete gelir .
Meryem annesinin babası hakkındaki bütün kötü düşüncelerine rağmen babasına hayrandır.

"Pusulanın hep kuzeyi gösteren ibresi gibi, bir erkeğin suçlayan parmağı da daima, bir kadını gösterir. Her zaman. Bunu hiç unutma Meryem…. Seninle benim gibi kadınlara hayatta yalnızca bir, tek bir marifet gereklidir, o da zaten okulda öğretilmez. O da tahammül. Sabretmek. Katlanmak.
Sahip olduğumuz tek şey bu yeteneğimizdir…. Bir erkeğin kalbi fesat, habir bir şeydir, Meryem. Bir ananın rahmine hiç benzemez. Kanamaz, sana yer açmak için genişlemez."

Diyen annesine rağmen babasına kavuşmak için evden kaçar Meryem .

Roman asıl şimdi başlar.

Leyla ise kültürlü bir babanın kızıdır.İki abisi Sovyetler'le savaşmak için mücahitlere katılmışlardı.Annesi kederden Leyla ile hiç ilgilenemez. Mahalle arkadaşı, tek ayağını mayında yitirmiş olan Tarık ile çok güzel bir dostlukları vardır. Aralarında 20 yaş bulunan Leyla ve Meryem' in hayatı bir şekilde kesişir. Gördükleri şiddet onların birbirlerine destek olmalarını sağlayacaktır. Taliban' ın kadınlara olan hoşgörüsüzlüğü ve katı kuralları yaşamı oldukça zorlaştırmaktadır. Bu iki kadın büyük bir dayanışmayla birbirlerine destek olurlar ama aşk ve mutlu son sadece birinin olacaktır.

Yazarın anlatımından, siyasi olayları öykü ile iç içe geçirme yeteneğinden, son derece başarılı bir kurguyla insanları ve olayları bir araya getirmesinden etkilenmemek, hüzünlenmemek elde değil.

Kitap bittiğinde ise bu güzel ülkede yaşadığımız için ne çok şükretmemiz gerektiğini daha çok anlıyor insan.

Gece

7 Üyemiz Gece'in Mesajına Teşekkür Etti.