Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.01.12, 16:44   #7
Karagöz
Uzman Üye

Karagöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 327
Mesajlar: 1,764
Ettiği Teşekkür: 1986
Aldığı Teşekkür: 9000
Rep Derecesi : Karagöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmedeKaragöz muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İskenderiye Kütüphanesi ve Yakılması

Alıntı:
Bernard Lewis konu hakkındaki makalesinde, kütüphanenin Müslümanlar tarafından yok edildiği hikâyesinin doğruluğunu Alfred J. Butler, Victor Chauvin, Paul Casanova ve Eugenio Griffin gibi Batılı ilim adamlarının reddettiğini yazmaktadır.

Bernard Lewis gibi birinden beklenecek bir iftira Öncelikle kendisini çizdiği haritalardan tanımanızı tavsiye ederim. Sonrasında ise söylediklerini pek kâle almamanızı tavsiye ederim.

Konu hakkında 500 bin ile 900 bin rulo kavramı gerçekten aşırı abartılı bir rakamdır ve bu ölçekte bir kütüphane o zamanlar için imkansızdır. Zaten objektif tarih eserlerine baktığımızda bunun sadece bir efsaneden ibaret olduğunu anlarız.

Romalı filozof ve oyun yazarı Seneca, Titus Livius'un (Livy) Roma Tarihi kitabından alıntı yaptığını belirterek, Sezarın'ın çıkardığı yangında 40.000 kadar belgenin yandığını söyler. Yunan tarihçi Plutarch ise, yangının "muhteşem kütpühane" yi yok ettiğinden bahseder ve rakam vermez. Aynı şekilde Romalı tarihçi Dio Cassius da bir depo dolusu belgenin büyük bir yangında yok olduğundan bahseder. Ne rakam verir ne de Sezar'dan bahseder. Tıpkı Yunan tarihçi Plutarch gibi.

Bunun dışında Kaybolan Kütüphane adlı kitabında Luciano Canfora, eskiçağ yazarlarının yazdıklarından, yananın bütün kütüphane değil sadece limanın depolarında gönderilmek üzere bekletilen belgeler olduğunu söyler.

Bunlardan da başka olarak Strabo M.Ö 20'lerde İskenderiye'de çalışıyordu ve yazılarında, buranın dünyaca ünlü bir öğrenme merkezi olmadığını ve hatta böyle bir kütüphaneden bile bahsetmiyor, kraliyet sarayının bir parçası olarak tanımladığı bir müzeden bahsediyor. Zaten İskenderiye Kütüphanesi'nin kraliyet sarayının bahçesine inşa edilmiş oluşunu da hesaplarsak Strabo'nun yazdıklarını doğru kabul edebiliriz. Dilden dile söylene söylene efsane haline geldiğini düşünüyorum ben sadece...


Din gelişmeye engeldir muhabbetine gelirsek, yine konudan çıkamayız. Görüldüğü gibi gerçekte bu büyüklükte bir kütüphane asla var olmamıştır sadece efsanedir. Onun için dini nedenlerle birinin burayı yakması da söz konusu değildir. Neyse bu konuya girmeyeyim.
__________________
Karagöz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Karagöz'in Mesajına Teşekkür Etti.