Tekil Mesaj gösterimi
Eski 31.01.12, 17:03   #1
Betta
Üye

Betta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 30
Konular: 19
Mesajlar: 56
Ettiği Teşekkür: 27
Aldığı Teşekkür: 310
Rep Derecesi : Betta Karimasını arttırmak için doğru yerdeBetta Karimasını arttırmak için doğru yerdeBetta Karimasını arttırmak için doğru yerdeBetta Karimasını arttırmak için doğru yerdeBetta Karimasını arttırmak için doğru yerdeBetta Karimasını arttırmak için doğru yerdeBetta Karimasını arttırmak için doğru yerdeBetta Karimasını arttırmak için doğru yerdeBetta Karimasını arttırmak için doğru yerdeBetta Karimasını arttırmak için doğru yerdeBetta Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Dünyanın kaderini değiştiren savaş! Fotoğraflarla Stalingrad Savaşı

Stalingrad Savunması
(23 Ağustos 1942 – 2 Şubat 1943)

Hemen hemen tüm tarihçiler tarafından II. Dünya Savaşı’nın kesin dönüm noktalarından biri olarak kabul edilir. Bu savaş, tarafların tüm güç ve azimlerini ortaya koydukları, kıran kırana süren ve sonuçta, toplam kayıpların neredeyse iki milyona ulaşmasıyla askeri tarihin en kanlı savaşları arasında yer almaktadır. Savaşın sonu Almanya açısından bir yıkım oldu. Mihver güçlerin savaşı kendi lehlerine döndürmeleri çabasında bir dönüm noktasıydı. ve Doğu Cephesi'nde Alman zaferini olanaksız kıldı. Doğu Cephesi'ndeki Mihver kuvvetleri toplamının neredeyse dörtte biri bu muharebe sırasında kaybedilmiştir.

Barbarossa Harekâtı'nın ilk yılı olan 1941 yılında, ağırlığını Wehrmacht Doğu Ordularının (Ostheer) oluşturduğu Mihver kuvvetleri, hızla Sovyet topraklarında ilerlediler ve Leningrad - Moskova - Rostov hattına ulaştılar. Son derece parlak başarılarla Moskova önlerine gelen Mihver kuvvetlerinin ilk başarısızlığı 1941 kışında Moskova önlerinde yaşandı, Moskova Kızıl Ordu tarafından başarıyla savunuldu. Bu üç kent önünde durdurulan genel taarruz, 1942 yazında cephenin güneyinden başlatıldı. Kırım ve Harkov operasyonlarından sonra Mavi Durum'la sürmüştür. Mavi Durum, Alman ordularını Stalingrad önlerine getiren ve bir başka görev grubuna da Kafkasya'nın yolunu açan bir operasyondur. Almanların 1942 yılı Yaz Taarruzları, Mavi Durum'un tamamlanması ardından Stalingrad kentini ve Kafkasya'yı ele geçirmek yönelimli operasyonlarla devam etmiştir.

İki kol halinde ayrılarak taarruz eden Mihver kuvvetlerin bir kolu Kafkasya yönünde ilerlerken diğeri Stalingrad'a yönelmiştir. Kenti kuşatan Alman kuvvetleri, onları zaferden zafere götüren yıldırım savaşı tekniklerini bir yana bırakarak ve ağırlıklı olarak piyadeyi kullanarak sokak çatışmalarına girdiler. Bina bina, hatta oda oda inatla direnen Kızıl Ordu'ya rağmen kenti Volga kıyılarında kuşattılar. Ancak üç ay süren sokak savaşlarında ilerleme hızı giderek yavaşladı.

Bununla birlikte kentin yüzde doksanı Alman kuvvetlerinin kontrolüne geçmişti. Ekim ayı ortalarından itibaren Volga kıyılarına iyiden iyiye sıkışan Sovyet birlikleri, nehrin donmaya başlamasıyla ikmal ve takviye de alamaz hale geldiler. Yine de inatla sürdürülen direnme Kasım ayı ortalarına kadar tutunmayı başarmıştır. Daha sonra dar bir kıyı şeridinde sıkışmış olan savunma, ikiye bölündü. Kızıl Ekim Çelik Fabrikası, Traktör Fabrikası, Barrikadi Top Fabrikası, Ana Demiryolu İstasyonu ve Mamayev Kurgan tepesi uğruna sürdürülen direnme savaş sonrasında dünya kamuoyunca tanındı, takdir topladı.


Kızıl Ordu 1942 Kasım'ında Uranüs Harekâtı'nı başlatarak kenti istila etmekte olan Alman 6. Ordu'sunun kanat açıklarından kanatlardan kuşatma harekâtına girişti. Kuşatma kollarının taarruz eksenleri özellikle Romen ve İtalyan birliklerince tutulan kesimlere yönelmişti. Bu karşı taarruz durumu beklenmedik bir biçimde tersine çevirdi. Mihver kuvvetlerin zayıf tutulan kanatları çöktü ve 6. Ordu Stalingrad'da kuşatılarak tecrit edildi. Rus kışı şiddetini arttırdığında, soğuk ve ikmal zorluklarının yol açtığı açlık, diğer yandan devam eden Kızıl Ordu taarruzları, 6. Ordu'yu hızla güçten düşürdü. Fakat Komutanlık, Hitler'in "iradenin gücü"ne olan sarsılmaz inancını benimsedi ve bir yarma hareketine girişmeye yönelmedi. Dışarıdan bir girişimle 6. Ordu'yu kurtarma çabası ise savunma önünde başarısız oldu. Öte yandan hava yoluyla ikmal de yetersiz kalmıştır. Kızıl Ordu'nun süren baskısıyla kuşatma çemberi giderek daraldı. Alman savunması daha da dar bir alana sıkıştırılmayı önleyemedi ve sonuçta Stalingrad'da kuşatılmış olan Mihver kuvvetler çözüldü. Şubat ayının ilk günlerinde Stalingrad'daki Alman direnmesi sona erdi ve 6. Ordu'dan sağ kalanlar teslim oldu.Stalingrad’da zafer… Bir asker Sovyet bayrağını dalgalandırıyor.

Sovyet askerleri, Alman ateşi altında hücuma kalkıyor.

Yıkıntılar arasında Sovyet keskin nişancıları. Filmlere de konu olan (Kapıdaki Düşman) keskin nişancılar,
savaşın sonucunda önemli bir etkiye sahipti.


Sovyet topçuları, Alman ordusunu ateş altına alıyor.

Sovyet askerleri, karların üstünde siper almış durumda…

Stalingrad Savunması’nda, çocuk yaştaki partizan kızlar da savaştı.

İkinci Dünya Savaşı’nda “Doğu Cephesi”ni gösteren harita.

Bir Sovyet askeri el bombası atarken.

Sovyet askerleri, savaşın önemli bir yanını oluşturan Stalingrad Traktör Fabrikası’na hücum ediyor.

Sovyet askerleri, Volga nehri üzerinden Stalingrad’ın Alman işgali altındaki bölümüne çıkarma yapıyor. Nehir üzerinde az önce parçalanan bir bottaki askerler dondurucu soğukta yaşam savaşı veriyor.

Sovyet halk kahramanı ve dünyaca ünlü keskin nişancı Vasili Zaitsev… İkinci Dünya Savaşı boyunca 400 Alman subayını vurma başarısını gösterdi. "Kapıdaki Düşman" adlı filme ilham kaynağı olan isim. Sovyetler Birliği Kahramanı Madalyası, Volgograd Kahraman Vatandaş Madalyası, Lenin Nişanı, Kızılbayrak Nişanı, 1. Sınıf Vatansever Madalyası, Stalingrad Kuşatması Madalyası ve Almanya Zaferi Madalyasına sahiptir.

Savaşın simgelerinden biri “Pavlov’un Evi”… Bu yapı, savaş sırasında günaşırı el değiştirdi. Sovyet ve Alman askerleri, bu evde oda oda kat kat savaştı. Kazanan Sovyet halkı oldu. Resimde önde görülen Pavlov ise buradaki Sovyet birliğini yöneten komutan.

Stalingrad’da Alman askerleri hücuma hazırlanıyor.

Sovyet denizcileri, karada savaşan yoldaşlarına destek için Volga Nehri’nden karaya çıkarma yapıyor.

Stalingrad semalarında bir Alman Junkers 88, diğer adıyla “Stuka”…

Sovyet “Katyuşa” füzeleri, diğer adıyla “Stalin Orgu”. Savaşın en etkili silahlarından biri olarak, Almanlara korku salmıştı.

Stalingrad’ın yaşadığı yıkım, bir hava fotoğrafına yansımış.

Stalingrad Savunması’nda esir alınan binlerce Alman askeri.

Stalingrad şehrinin simgelerinden Barmaley Heykeli.

Stalingrad cephesinde Almanların müttefiki olarak savaşan Romanya birlikleri.

Bir binanın çatısına yan yana dizilmiş Sovyet askerleri.

Bir Sovyet askeri, esir aldığı Alman askerinin arkasında poz veriyor.

Sovyet askerleri hücum anında.

Esir alınan Alman general ve subayları bitap halde.

Alman savaş esirleri - 1943

Stalingrad’ın savunmasında yararlılık gösteren askerlere verilen Sovyet madalyası.

Faşizmin yıkımına bir örnek.

Bir keşif uçağından Stalingrad’daki yıkım.

Sovyet halkı, şehri kurtaran Kızıl Ordu’ya bağlı bir T-34 tankını selamlıyor.

Zafer…

Alman faşizmi, dünyaya ölüm getirdi. Sonu da, dünyaya yaşattığı acılarla aynı oldu. Stalingrad’da karlar altında kalmış gamalı haç…

__________________
Betta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
18 Üyemiz Betta'in Mesajına Teşekkür Etti.