Tekil Mesaj gösterimi
Eski 06.02.12, 23:12   #1
Basakca
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 13,397
Ettiği Teşekkür: 85352
Aldığı Teşekkür: 82863
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Atatürk'ü Düelloya Davet Eden Paşa | Ahmet Rüstem Bilinski(Alfred Bilinsky)

Atatürk'ü Düelloya Davet Eden Paşa

Ahmet Rüstem Bilinski
(Alfred Bilinsky)

Ahmet Rüstem Bey (d. 1862 - ö. 1935), veya doğumundaki adı ile Alfred Bilinsky, Polonyalı ve İngiliz kökenli Türk diplomat, siyaset adamı, gazeteci, yazar.

Osmanlı Devleti'nin ilk Vaşington Büyükelçiliğini ve TBMM 1. Dönem'de milletvekilliği yapmıştır.

1848 Devrimlerine katılmış, sonradan Osmanlı İmparatorluğu'na iltica ederek ve Müslümanlığı kabul ederek Sadrettin Nihat (Sadrettin Nihat Paşa) adını alan ve Osmanlı hizmetine giren Polonyalı bir babanın ve İngiliz bir annenin oğlu olarak 1862'de Midilli'de doğdu.


Hariciye Kariyeri

1882'de Hariciye Nezareti'ndeki kariyerine başladı ve Osmanlı Devletinin Bulgaristan Komiserliği'ne Fransızca mütercimi olarak atandı. Bu dönemde kendisi de Müslüman olmayı seçti ve adını Ahmet Rüstem olarak değiştirdi. Atina, Londra ve Bükreş sefaretlerinde görevlerden sonra 1886'da ABD'ye konsolos olarak atandı. Oradaki meslektaşlarının yolsuzluklarını Bâb-ı Âli'ye şikayet etti. Şikayeti dikkate alınmayınca istifa edip Londra'ya geçti (1903). Oradan İskenderiye'ye geçip 1908'e kadar Mısır'da gazetecilik yaptı. 1909'da ABD'ye maslahatgüzar olarak gönderildi. Ertesi yıl Paris elçiliğindeki bir yolsuzluğu soruşturmakla görevlendirildi. 1911'de Çetine (Karadağ) Büyükelçisi olarak görevlendirildi. 1912'de Balkan Savaşı çıkınca er olarak Osmanlı ordusuna gönüllü yazıldı. Son olarak 1914'te Vaşington Büyükelçiliğine atandı.Washington Büyükelçiliği

Vashington'daki daha önceki Osmanlı sefirleri "orta elçi" statüsünde olduklarından Türkiye'nin ilk A.B.D. büyükelçisi Ahmet Rüstem Bey'dir. 24 Haziran 1914'de başlayan görevi 9 Ekim'de A.B.D.'den ayrılmasıyla son bulmuştur.


Ahmet Rüstem Bey ABD'de bulunduğu dönemde Osmanlı İmparatorluğu aleyhine ABD basınında yürütülmekte olan propaganda kampanyasına karşı yoğun bir mücadele verdi. Ermeni Tehciri konusundaki yayınlara karşı, gazetelere gönderdiği yazılar ve verdiği demeçlerde Britanya'nin ve Fransa'nın sömürgelerinde yerlilere, Çarlık Rusyası ve Avusturya'da azınlıklara karşı uygulanan baskı ve işkencelerden örnekler verdi. Bizzat ABD'nin zencilere karşı tutumuna, Filipinlerde halka yaptığı baskıya dikkat çekti. Özellikle o dönemde Filipinlerde olağan bir ceza yöntemi olarak uygulanan ve ABD gündeminde tartışmalara neden olan "su işkencesi" (water torture) metodları üzerinde durdu. Türkiye'de bunların yaşanmadığı belirtti.

Girişimleri dönemin ABD Başkanı Woodrow Wilson'u ve ABD yönetimini kızdırdı. ABD Dışişleri Bakanlığı Ahmet Rüstem Bey'in özür dilemesini istedi. Osmanlı Devletinin onurunu korumak için özür istemini reddeden AhmetRüstem Bey, ABD tarafından "istenmeyen kişi" (persona non grata) ilan edildi ve ABD'yi terk etmesi istendi.


Kurtuluş Savaşı

İstanbul'a döndükten sonra Adana Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinde görev aldı. Çağrılmış olmadığı halde Sivas Kongresi'ne katıldı. Mustafa Kemal Paşa'nın dış siyaset danışmanlığını üstlendi. Heyet-i Temsiliye danışmanı ve çevirmeni olarak Fransa temsilcileri ve Amerikalı General Harford ile yapılan görüşmelere katıldı. Sivas'ta kolordu komutanları toplantısından sonra hazırlanan tutanağı o da imzaladı. Mustafa Kemal ile birlikte Ankara'ya geldi. Meclis-i Mebusan seçimlerinde Ankara milletvekili seçilerek İstanbul'da Meclis-i Mebusan'a katıldı. Meclis-i Mebusan İstanbul'un işgali ile dağıtılınca Ankara'ya dönerek TBMM'ye girdi.


Mustafa Kemal Paşa ve Kurtuluş Savaşı'nda yer almış birkaç kişi ile birlikte Nemrut Mustafa Divanı olarak anılan İstanbul'da kurulmuş Divan-ı Harp tarafından idama mahkûm edilenler arasında Ahmet Rüstem de bulunmaktadır. 9 Eylül 1920'de milletvekilliğinden ayrılarak Avrupa'ya gitti. Mustafa Kemal Paşa'nın önerisiyle kendisine milletvekili maaşına denk bir maaş bağlandı. 1935 yılında 73 yaşında ölünceye kadar bu 150 liralık maaş ile geçindi. Bu arada Türkçe dışında altı dil bilmenin avantajını kullanarak, yurt dışında da Avrupa gazetelerine Kurtuluş Savaşı'nı ve Türkiye Cumhuriyeti'ni savunan yazılar yazmayı sürdürdü.

Heyecanlı mizacı ile tanınmıştı. Çankaya Köşkü sofrasındaki bir tartışma nedeniyle, Atatürk'ü düelloya davet etmiş tek kişidir


Eserleri
  • La Guerre Mondiale et la question turco-armenienne (1918)
  • La Crise Proche-Orientale et la question des Détroits de Constantinople (1922)
  • La Paix d'Orient et l'accord franco-turc, "L'Orient et Occident" (1922)
__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve sıçtığı bok olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.