Tekil Mesaj gösterimi
Eski 10.02.12, 20:57   #271
brnhaskoy
Yeni Üye
brnhaskoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 0
Ettiği Teşekkür: 0
Aldığı Teşekkür: 7
Rep Derecesi : brnhaskoy kendisini henüz tanıyamadık
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Günün İçinden...

anlaşılamayan nokta şu sanırım; Benim otokratik bir sistemi savunduğumu, sarıklı mollaların kararlar alıp herkesinde buna koşulsuz biat etmesi gerektiğini savunduğumu sanıyorsunuz. Hayır ben bu cumhuriyetin çocuğuyum ve özgürlüğümü sonuna kadar savunma yanlısıyım. Bu hakkım üzerinde hiç kimsenin tasarrufta bulunmasını kabul edemem ve hazmedemem. Olay şu bize kurtuluş gibi sunulanlar aslında bir sürecin sonucu. Daha dün televizyonda Taha Akyol'u son çıkan kitabı üzerinden dinledim Kendisinin ifadesi ile cümle şuydu "cumhuriyet taassup içerinden kurtarılmış bir şey değil. Atatürk'ten öncede konuşuluyordu ve mecliste de tartışmalar cumhuriyet olsun mu olmasın mı değil, nasıl bir cumhuriyetin olmasıydı. Atatürk'ün cumhuriyeti Kuvvetler ayrılığının olmadığı, tüm gücün tek elde toplandığı bir cumhuriyet anlaışıydı ve bunu da JJ Rousso'dan esinlenmişti" evet Taha bey bu minvalde açıklıyordu olanları. O dönemin Alimleri'de cumhuriyet lehine hareket etmişler. Sorun neden hep bir şeyi koruma içgüsüyle hareket etmek zorundayız. Cumhuriyeti kurtarmadığımız gibi korumamızada gerek yok. Daha şeffaf, tarihiyle barışık, geleceğide iyi okuyan özgüveni yüksek nesiller oluşturmak benim esinlendiğim ve etkilendiğim fikirlerdir.

Sanırım kafamızda bir ön yargı kalmamıştır. Talebiniz doğrultusunda da bu konuyu burada kapatıyorum... Seviyeli bir şekilde burada ifade şansı verdiğiniz içinde tşk. ediyorum...

selamlar...