Tekil Mesaj gösterimi
Eski 11.02.12, 02:41   #30
Emilio Santos
. . . . . Erlik'in Katili . . . . .

Emilio Santos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 135
Ettiği Teşekkür: 11972
Aldığı Teşekkür: 17675
Rep Derecesi : Emilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura aboutEmilio Santos has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ezan'ın Türkçe Okunması

Aslında tartışmanın şu kısmı gereksiz. İbadet hangi dilde olmalı?

Her birey kendi hür iradesi ile seçimini yapabilmeli. Kimi sünnetten sayar, Arapça ibadet eder. Diğeri anladığı dilde ibadet eder, daha içten görür.

Yine de,

Almanlar, matbaa icat edildiğinde ilk olarak İncil'i bastılar. Üstelik Almanca olarak. Kırsal alandaki insanların Latince bilmiyor olması dinden uzak olmalarını gerektirmezdi çünkü.

Ha, bizim Arapça bilmeyen insanımız uzak mı dinine? Hayır, sadece büyük çoğunluk anlamını bilmeden okuyor.

Bana düşmez bunu söylemek de, ben Kuran'ı Türkçe okuduğum zaman kendimden geçtiğimi bilirim. Ezberden veya zorlanarak okuduğum Arapça'nın bana bir şey kattığını sanmıyorum.

Serseri Gezgin belirtmiş. Tanrı katında dilin bir hükmü yok. Olduğunu düşünen var mıdır zaten? O halde insan kendi içtenliğini, kendi dilinde ortaya koymalıdır.

Memleketin yüzde bilmem kaçı Müslüman diyenler gözden kaçırmasınlar ki, memlekette her bireyin (neredeyse diyelim) bildiği dil de Türkçe'dir. O halde ezanın Türkçe okunması akla yatkın olandır.