Tekil Mesaj gösterimi
Eski 12.02.12, 20:57   #89
İlya
Uzman Üye

İlya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 30
Mesajlar: 1,498
Ettiği Teşekkür: 6306
Aldığı Teşekkür: 6664
Rep Derecesi : İlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardırİlya şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Ezan'ın Türkçe Okunması

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Yaralıyüz Mesajı göster
Namaz Kuran tercümesiyle kılınamaz!

Bütün İslam dünyası arapça konuşmuyor ama bütün İslam ülkelerinde Ezan arapça okunuyor namazda arapça Kuran tilavet ediliyor. Ezanı Muhammedi yani gerçek ezan arapçadır. Kesinlikle değiştirilemez ve herhangi bir başka dille okunamaz. İlahi kitap Kuranı Kerim arapçadır. Tercümeleri ve mealleri onun yerini tutamaz. Namaz mutlaka ilahi nazm ile yani arapça Kuranla kılınacaktır. Herhangi bir tercüme ile kılınan namaz namaz olmaz. Bir referandum yapılsa vatandaşlar Türkçe Ezan ve Kuran isteseler bile bu halkoylaması geçerli olmaz. Kaldı ki bugün ülkemizdeki dindar müslümanların yani Ezana icabet eden ve namaz kılan müminlerin 100’de 100’ü arapça Ezan ve Kuran taraftarıdır.BURADA EZAN TÜRKÇE OLMALIDIR DİYENLERİN YÜZDE KAÇI NAMAZ KILIYOR ? Önce bunun araştırmasını yapmak lazım ... ! Bana göre Türkçe Ezan ve Kuran tartışmalarının ülkenin ilerlemesi veya gerilemesi ile bir ilgisi yoktur. Bunlar fuzuli münakaşalardır diye düşünüyorum . Kaldıki enkazından 40 devlet çıkan üç kıtada nice ülkeler feth etmiş olan büyük ve örnek bir cihan imparatorluğu kurmuş olan Osmanlı devletinde Ezan ve Kuran hep Arapça okunmuştur.İslam dini insan boyutlarına, dünyanın yapısına, yaratılışa, fıtrata en uygun din ve medeniyettir. Ve Ezan bu dinin ve medeniyetin şiarıdır bayrağıdır evrenseldir. Asla değiştirilemez.

Dopnot = konuya ilk ve son mesajımdı.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rukia Mesajı göster
Biz(ben) burda İslam dinini ne kötülüyoruz ne de saf dışı bırakıyoruz. Ayrıca acaba o büyük çoğunlukta dediğiniz 100 de 100 kısmının dışında olan insanlar da var. Ki bu namazı kılanların ne kadarlık kısmı bilinçli yapıyor ki bu işi? Ezan türkçe okunsun diyenler günahkardır ya da namaz kılmaz diye bir hükmü nasıl veriyorsunuz? Bu konuda şunu diyebilirim ki ; evet ezan arapça okunuyor ve okunmaya devam edicektir, fakat arapça okunmasının yanında türkçe tercümesinin yapılması çok daha yararlı olucaktır. Eğer bu yanlışsa kuranın da türkçesinin,anlamının bilinmesi yanlış mıdır? Lütfen tek pencereden bakmadan, biraz olsun objektif düşünelim.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rukia Mesajı göster
Biz(ben) burda İslam dinini ne kötülüyoruz ne de saf dışı bırakıyoruz.


Lütfen yazdıklarımı tekrar tekrar oku sana yada bir başlasına böyle bir sav tez ida etmişmiyim ... !


Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rukia Mesajı göster

Ayrıca acaba o büyük çoğunlukta dediğiniz 100 de 100 kısmının dışında olan insanlar da var. Ki bu namazı kılanların ne kadarlık kısmı bilinçli yapıyor ki bu işi?


Hem biz yüzdeyüzlük kısım içinde değiliz diyorsun hemde namaz kılan insanların namazını eleştirmiş oluyorsun bak burda ithamı yapan ben değilim sensin ...Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rukia Mesajı göster
Ezan türkçe okunsun diyenler günahkardır ya da namaz kılmaz diye bir hükmü nasıl veriyorsunuz?


Lütfen yazdıklarımı gene tekrar tekrar oku ... ! ben böyle alıntı içindeki yazmış olduğun gibi tek bir kelime kullanmışmıyım ? ( Sadece BURADA EZAN TÜRKÇE OLMALIDIR DİYENLERİN YÜZDE KAÇI NAMAZ KILIYOR ? Önce bunun araştırmasını yapmak lazım ... ! )
Evet önce bunu araştırmak lazın diye yazdım ...Kimseye günahkar veyahut namaz kılamaz diye bir hüküm biçmedim ...
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rukia Mesajı göster
Bu konuda şunu diyebilirim ki ; evet ezan arapça okunuyor ve okunmaya devam edicektir, fakat arapça okunmasının yanında türkçe tercümesinin yapılması çok daha yararlı olucaktır. Eğer bu yanlışsa kuranın da türkçesinin,anlamının bilinmesi yanlış mıdır? Lütfen tek pencereden bakmadan, biraz olsun objektif düşünelim.


Burada tek pencereden bakıp hunharca davranan sen olmuşsun ben düşüncelerimi lanse ettim sen ise bana hunharca yazdın ... Ben kimseye günahkar yada namaz kılamaz diye hüküm vermedim ... Ayrıca negüzelde bir ismin varmış ( rükiye ) Rasülullah sallallahu aleyhi vesellem efendimizin ikinci kızı…İki hicret sahibi lakabına mazhar çilekeş bir iman eri… Aile olarak kocasıyla ilk hicret eden muhacirlerden… İslam davası uğruna akla hayale gelmedik eziyetlere ve çeşitli ibtilalara maruz kalan ve o belaları sabırla geçiştirmesini bilen örnek neslin örnek insanları… şahsımdan değil hak adına çok ama çok üzüldüm ...Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Yaralıyüz Mesajı göster
Bunun değer yarğısını sen yapamazsın ... ! Senin öyle bir hakkın yok... !

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rukia Mesajı göster
Hoş olmayan tavırdan kastım buydu Kimsenin insanların fikirlerine bir şey dediği yok . Büyütmeyelim olayı lütfen


Öteyandan tutmuş hala benim tavrımı öne sürüyorsun eleştiriyorsun ve hoş olmayan tavır olarak nitelendiriyorsun ... ! Asıl hoş olmayan yukarıda ne yazdığımı tam olarak idrak edemeden bana ( Ezan türkçe okunsun diyenler günahkardır ya da namaz kılmaz diye bir hükmü nasıl veriyorsunuz? ) diye yazmandı . Benim anlatmak istediğim burası adı üstünde bir paylasım platforumu insanlar burada gündeme gelen konu ve hadiseleri ele alıp forum ve kişi etiğine riayet ederek tartışmak paylaşmak fikir ve bilgi alışverişi yapmak için buradalar Lale arkadaşımızda belki iyi niyetli olarak görüşüme kısıtlama koduğunu düşündüğüm için bunu yazdım. Bu konuda belkide yanılmışım olabilirim.Son olarak eğer rajon kesecek ve hoş olmayan davranışlarda bulunacak olsaydım kendisinden özür dilemezdim ...

Ve yine son olarak benim mesajımı alıntı yaparak hoş olmayan tavır buydu yazman hiçte hoşuma gitmedi ...Keyifli forumlar ..

__________________
İlya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz İlya'in Mesajına Teşekkür Etti.