Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.02.12, 16:17   #1
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1474
Mesajlar: 7,533
Ettiği Teşekkür: 29737
Aldığı Teşekkür: 33088
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Talking Protez bacağını faiziyle geri istediler!!

Protez Bacağını Faiziyle Geri İstediler!!

Konyalı 40 Yaşındaki Hasan Ata, 1993 yılında vatani görevini yaptığı sırada, cinnet geçiren bir askerin ateş etmesi sonucu 2 arkadaşıyla birlikte yaralandı. Sağ bacağını diz altından kaybeden ve malülen emekli olan Ata, 2 yıl önce Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla elektronik protez bacak takdırdı. Fakat SGK, 2 yıl sonra terör gazisi olmadığı ve malülen emekli olduğu tespit edildiği gerekçesiyle Ata'dan faiziyle birlikte protez bacağın bedeli olan 74 bin TL'yi geri istedi. 1993 yılında Gaziantep'ın Islahiye İlçesi Jandarma Komutanlığı'nda vatani görevini yapan Hasan Ata, nöbet sırasında cinnet geçiren bir askerin arkalarından ateş açması sonucu 2 arkadaşıyla birlikte yaralandı. Arkadaşları hafif yaralanırken, Ata sağ bacağını dizinin altından kaybetti. Ata, tedavisinin ardından klasik protez bacak taktırdı.

O dönem terör saldırısı sonucu gazi olanlarla aynı statüde olduklarını ifade eden Hasan Ata, şunları söyledi1999 yılına kadar protez taktırabilmek için devletin bize sunduğu tüm imkanlardan faydalandık. İstediğimiz protezi yaptırabildik. Ancak 1999 yılındaki düzenlemeler ile biz sınıflandırıldık. Terörle mücadelede yaralananlar ve vazife malülü olan arkadaşlarımın konumları değişti. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren arkadaşlar için özellikle protez taktırmada hiç bir sınır kalmaksızın istedikleri ve diledikleri zaman yurt dışı dahil olmak üzere en son sistem tedavi yöntemleri protez ortez kullanma hakları verildi. Ama bizimkilerde sınırlandırıldı.

ELEKTRONİK PROTEZİ YAPTIRDIM

2009 yılında elektronik protez bacak takdırmak için Sosyal Güvenlik Kurumu'na müracaat ettiğini belirten Hasan Ata, kurum tarafından yapılan incelemenin ardından şartları uygun olduğu için elektronik protez bacak takdırdığını söyledi.

ÖNCE ÖDEDİLER SONRA PROTEZİN PARASINI GERİ İSTEDİLER

SGK'nın o dönem protez bacağın parasını, medikal firmaya ödediğini ifade eden Hasan Ata, 2 yıl geçtikten sonra SGK müfettişlerinin incelemesi sonucunda bize ödenen protez bedelinin yanlış ödendiği, bizim vazife malülü olduğumuz, 3713 sayılı Terörle Mücadele kapsamına girmediğimiz için proteze ödedikleri paranın faizi ile birlikte 74 bin TL'yi 7 gün içerisinde geri ödememi istediler.

SGK'nın kendilerine klasik protez hakkı verdiğini hatırlatan Ata, Elektronik protez bacakla adımlarımı daha iyi atıp yürüyebiliyorum. Çünkü elektronik protez bacak, adım hızlarımı ayarlıyor. Ama klasik protez bacakta adım atarken zaman zaman güçlükler çekiyorum. O yüzden elektronik protez bacağı tercih etmiştim.dedi.

İKİNCİ KAZ AYAĞIMI KESTİLER

SGK'nın hatalı olduğunu belirten Hasan Ata, Vatani görevimi yaparken bu durumu başıma geldi. Yaşadığımız bu olayın ardından ailemin ve benim psikolojim bozuldu. 1993 yılında ayağımı kestiler, 2012 yılında yeniden kestiledr. 1993 yılında kesilen zoruma gitmemişti ama 2012 yılında bu kesilme çok zoruma gitti. diye konuştu.

PROTEZ BACAĞI SGK'YA VERECEĞİM

Yetkililerden yardımcı olmalarını isteyen Hasan Ata, itiraz ettiğini fakat yetkililerin itirazın kabul olmayacağını söylediklerini belirterek, Benim ve ailemin bu parayı ödeme gücümüz yok. Devletin bağladığı bir malüllen emekli maaşım var. Ödememiz için ısrar ederlerse, protez bacağı SGK'ya geri verip, protez bacaksız hayatıma devam ederim.dedi.

BABAMIN BACAĞINI ALMAYIN

Ata'nın 5 yaşındaki kızı Fadime Çiğsen Ata, ise babasının protez bacağının üzerine oturarak Babamın bacağını almasınlar. Beni kim gezdirecek dedi.

Hasan Ata'nın emekli öğretmen babası Lokman Ata da, 1993 yılında oğlum yaralandı ve 30 Nisan Ramazan bayramı günü oğlumun ayağını aldılar. o zaman benim dünyam karardı. Ama ben 'Oğlum arkanda devlet var. Sana bakar ve her türlü yardımı yapar' dedim. Bu huzurla bugünlere geldik. Aradan 18 yıl geçti ikinci defa devlet benim oğlumun ayağını tekrar kesti. Başbanımızın ve Cumhurbaşmkanımızın sesimizi duyarak istenilen bu paranın alınmamasını istiyorum.diye konuştu.

Kaynak - Haberler.com
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.