Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.02.12, 23:28   #11
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 491
Ettiği Teşekkür: 44572
Aldığı Teşekkür: 75964
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Pir Sultan Abdal | Yedi Ulu Ozandan Biri | Halk Ozanımız

Ali Ekber Çiçek'in sesinden bu harika türkü eşliğinde okudum konuyu. Hem de harf harf...

Tarihçiler yaşadığı yıllar konusunda pek anlaşamasa da bir varsayıma göre Pir Sultan'ın 76 yaşına kadar yaşadığı kabul edilirse sorun ortadan kalkıyormuş...

Doğumu konusunda 1534 öncesine itiraza rastalamadığıma ve hala şiirleriyle yaşamaya devam ettiğine göre benim açımdan hiç sorun kalmadı. Tarihçiler uğraşsın...

Alıntı:
Şiilerin karşilaştığı güçlüklerin Sünnî halktan değil, Sünnî Osmanlı Devleti'nden geldiğini ögreniriz. Alevî Türkmenlerin, yönetimi durmadan bozulan, dinsel hoşgörüden uzaklaşan Osmanlılar'dan nasıl kopup, Mehdî diye, kurtarıcı diye İran Şahlarına sarıldıklarını, siyasal kaygılara nasıl araç edildiklerini görürüz. Bu bağlanışın altındaki çaresizlikleri, giderek bu bağlanışın yarattığı umut kırıklıklarını sezeriz.

16. yüzyılın üzerinden geçen 4 yüzyıl sonunda Alevilerin yine aynı şeylerden şikayetçi olduklarını görmek insan olanı üzmeli bence...

Halkın sorunlarıyla haşır neşir olması, inancı için her türlü baskı karşısında yılmadan duruşu ve hatta bu yolda canını vermesi ve 400 yıl sonra bile insanların yüreğini titreten onlarca eşsiz şiir...

Sevilmesi ve unutulmaması için bir insanın taşıyabileceği ne kadar güzel değerler...

Teşekkürler Lale... Harika bir iş çıkartmışsın yine...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.